Michalovce. Mužov sa snažili do poslednej chvíle zachrániť desiatky hasičských záchranárov, špeciálny potápači a policajti.
MICHALOVCE. Dvaja muži vo veku 48 a 45 rokov vykonávali včera ráno kontrolu nevyužívaného plynového potrubia, ktoré vedie popod rieku Laborec. Muži pracovali pre spoločnosť Nautilus, ktorá sa špecializuje na práce pod vodu. Potápači sa v čase tragédie pohybovali vo vnútri potrubia, ktorého priemer je 1,2 metra. Na malých vozíkoch na kolieskach sa postupne presúvali potrubím. Mali na sebe aj dýchacie masky. Keď po približne dvoch hodinách nevyšli z potrubia, ich kolega zalarmoval záchranárov.
Potápači sa asi udusili
Na mieste zasahovali desiatky hasičských záchranárov z Michaloviec, Veľkých Kapušian a potápači zo Záchrannej brigády v Humennom a z Prešova. "Celé je to pomerne dlhé potrubie popod rieku. Tí potápači sa nachádzajú presne na opačnom konci, je tam veľmi obmedzený prístup. Zatiaľ nám vzduchové prístroje, ktoré používame vystačia len na cestu k ním," uviedol na mieste riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Michalovciach Martin Tejgi.
Potápači z Humenného vošli do potrubia približne o jedenej popoludní. "Prvá skupina potápačov, ktorá tam bola, potvrdila, že obidvaja nejavia známky života. Ľudí, ktorí idú do vnútra, musíme istiť, aby sa nestalo to isté," upresnil Tejgi.
Mužov však nenašli utopených. Ich bezvládne telá ležali v miestach, kde nebola voda. "Budeme robiť aj analýzu potrubia a ovzdušia, ktoré je v potrubí. Toto potrubie sa predtým, než sa otvorilo, tlakovalo dusíkom. Je možné, že na opačnom konci, ktoré je uzatvorené, ešte zostal dusík," vysvetlil záchranár. Dodal, že v dýchacích prístrojoch, ktoré našli vedľa mŕtvych potápačov, bol ešte tlak vzduchu. Nebohí muži pravdepodobne neočakávali, že na konci potrubia bude dusík a dali si masky na chvíľu dole. To sa im asi stalo osudným.
Potápači: Nestačil nám kyslík
Priamo v potrubí zasahoval aj potápač Peter Kordil zo Záchrannej brigády v Humennom. "Je tam úplná tma. Počuteľnosť je vcelku dobrá. Stále sme si dávali signály, aby sme o sebe vedeli. V prípade nejakého problému sme boli istení lanom, aby nás kolegovia mohli vytiahnuť späť. Dýchať sa dalo jedine s prístrojom. Zrejme aj to bola chyba, tí potápači, ktorí tam zostali, to podcenili. Bol tam nedýchateľný vzduch," vysvetľuje. Dodáva, že aj oni mali málo kyslíka a museli rýchle konať. "Došli sme k nim, ale ten vzduch mi vychádzal akurát na návrat. Došli sme tam a nemohol som vlastne nič urobiť. Tým pádom by som ohrozil seba a kolegu. Išli sme po kolenách, bolo tam asi 40 centimetrov vody," povedal. Potápači vytiahli aj vozík, po ktorom sa nebohí muži posúvali v potrubí. "Tento vozík využijeme na trasnport von," dodal Tejgi.
Kontrolovali technický stav
Špecialista na externú komunikáciu spoločnosti SPP Ľubomír Tuchscher vysvetlil, že k tragédii došlo pri príprave investičného projektu prepravného systému Eustream. Uviedol že zahynuli dvaja zamestnanci subdodávateľskej firmy jedného z dodávateľov. "K tragickej nehode došlo pri potápačských prácach počas výkonu úradnej skúšky technického stavu potrubia, takzvanej rezervnej zhýbky, pod riekou Laborec, ktorá v súčasnosti nie je v prevádzke. Nepoznáme príčiny udalosti. Zodpovedným orgánom poskytneme informácie potrebné pre dôkladné vyšetrenie príčin tejto tragédie. V súvislosti s tragédiou chcem v mene spoločnosti Eustream vyjadriť hlboký zármutok nad touto udalosťou a úprimnú sústrasť všetkým pozostalým."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín