Gymnaziálna tradícia má v meste už viac ako 100 rokov!
Do starých Michaloviec sa dnes po menšej odmlke vrátime. Potúlame sa okolo vôbec prvej strednej školy v strednom Zemplíne. Dnes je známa ako Gymnázium Pavla Horova.
MICHALOVCE. Povedali by ste, že gymnaziálne vzdelávanie má v meste viac ako 100-ročnú históriu? A že nadčasovo postavená budova už na svojom mieste stojí takmer 70 rokov?
Presvedčili župana aj ministra vzdelávania
Na prelome 19. a 20. storočia si činovníci mesta uvedomovali, že hodnotou, ktorá môže pomôcť rozvoju Michaloviec, je vyššie vzdelanie. Vtedy boli "najbližšie" gymnáziá až v Užhorode, Košiciach a Sátoraljaújhely. Prvou lastovičkou bol vznik hnutia za zriadenie gymnázia v roku 1902. Spolok michalovského gymnázia vznikol rok na to. Jeho cieľom bolo zriadiť štyri triedy. "Dnes sa to zdá primálo, ale na tie časy to bola úloha, hraničiaca s takmer nemožným. Jej splneniu pomohla priazeň mocných - grófa Alexandra Sztáraya a Hadik Barkóczyho. Tí vedeli, že bez vzdelaných ľudí mesto rozkvitať nebude," hovorí náš sprievodca Jaroslav Gorás. Grófi získali priazeň zemplínskeho župana, vrchného riaditeľa košického školského obvodu aj ministra vzdelávania. A veci sa pohli.
Prvý kurz už v roku 1904!
Prvý súkromný gymnaziálny kurz bol v meste už v r.1904 - jeho frekventanti urobili výročné skúšky na Gymnáziu v Užhorode. "Až v r. 1907 dal minister mestu súhlas na zriadenie 4- triedneho gymnázia. Neskôr rozhodnutie poopravil na 8 tried, čo značilo úplné gymnaziálne vzdelávanie. Mesto malo poskytnúť pozemok, ministerstvo sa zaviazalo do 2 rokov postaviť budovu. Žiaľ, nestalo sa tak až do skončenia 1.sv.vojny a v novej 1. ČSR bolo dosť iných problémov," opisuje Gorás posun plánov. Ich naplnenie ohrozoval aj boj medzi Trebišovom, Humenným a Michalovcami. Mestá sa "bili", kde gymnázium bude. "Vyhrali to Michalovce, lebo dali najprijateľnejšie prísľuby. Už v r. 1922 otvorili osemtriedne gymnázium." Keďže budova ešte nestála, triedy zriadili v priestoroch ľudovej, meštianskej, ba aj židovskej školy.
Nová budova, nadštandardné detaily
Budovu vytúženého gymnázia začali stavať o 6 rokov neskôr, v r. 1928. Podľa projektu architekta Kropáčka, ktorý vsadil na funkcionalizmus, ju budovala firma Ing. Bursíka. Mesto poskytlo pozemok U Habzu ten získalo od grófa Sztáraya. Hradilo aj časť financií na výstavbu budovy, vodovodu a kanalizácie. Gymnázium odovzdali do užívania v r. 1931. Štvorpodlažná budova bola na tie časy mimoriadne moderná, mala nezvyčajnú plochú strechu, svetlé učebne a laboratóriá. A aj na dnešné časy nadštandardné detaily - vôbec prvú telocvičňu v meste, vilku pre riaditeľa a vzadu betónový vonkajší bazén.
Úsmevné príhody. Keďže vtedy nebolo dosť učiteľov, štát sem poslal českých. V škole vychovávali deti z celého stredného Zemplína. Väčšina bola cezpoľných, na cestu používali bicykel - občas to pri budove vyzeralo ako na cyklistických pretekoch.
Úsmevné príhody
Gorás vypátral aj príhody, spojené so študentským životom: "Istý čas podnikavý bufetár tajne predával pálenku žiakom. V novinách sa zachovala ponosa otca: "Poslal som chlapca do školy, aby doňho naľivaľi vedomojsci. On však prišol naľati jak cele od paľenki." V časoch 2. svetovej vojny v gymnáziu zriadili Nemci vojenskú nemocnicu. Po vojne viackrát menilo názov - od Československého štátneho gymnázia cez Stalinovo, či Komenského až po SVŠ-ku. Dnes nesie názov po majstrovi slova Pavlovi Horovovi. (lyv)
(lyv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín