územie. Z Ukrajiny ich skúšajú pašovať po riekach.
SOBRANCE. Vynaliezavosť pašerákov cigariet nepozná hranice. Nelegálnym spôsobom sa ich snažia dostať na Slovensko po riekach Latorica, Uh a Tisa. Po vstupe Slovenska do Schengenu sa hraniční policajti poistili aj proti tomuto spôsobu pašovania. Všetky väčšie rieky, ktoré k nám tečú z Ukrajiny, nepretržite monitorujú kamery. Pašeráci zhotovujú plastové rúry, ktoré pripomínajú kmene stromov. Potom ich plnia cigaretami, zaizolujú ich a púšťajú po rieke. Niektoré cigarety zasa balia do čiernej fólie a prikrývajú konármi. Na vode potom vyzerajú ako plávajúca kopa odpadu.
Ostro sledované rieky...
Tohto roku odhalili policajti z hraničnej a cudzineckej polície pašované cigarety len na zelenej hranici a vo vozňoch na železničnej stanici. Cigarety plávajúce po rieke odhalili naposledy koncom decembra minulého roku. Výhodou pašovania po rieke je, že pašeráci nemusia balíky cigariet sprevádzať osobne. Neriskujú tak, že ich policajti zaistia priamo pri čine. V rukách polície tak končí len kontraband. Pašeráci púšťajú väčšie množstvo cigariet na ukrajinskom území niekoľko kilometrov od hranice. Na Slovensku sa ich potom snažia odchytiť slovenskí pašeráci. Šéf Riaditeľstva hraničnej polície v Sobranciach Miroslav Uchnár vysvetlil, že rieky Uh, Latorica a Tisa sú preto nepretržite pod kamerami. Ku každému podozrivému predmetu na vode vyšle obsluha kamerového systému hraničnú hliadku. Uchnár dodal, že pašeráci sa snažia po riekach prepašovať tisícky kartónov. "Cigarety sú ľahké. Zabalia ich do čiernej fólie a keď ich položia na vodu, pekne plávajú. Takto sme zadržali naraz tritisíc, aj šesťtisíc kartónov. Väčšinou máme na riekach veľké úlovky," upresnil Uchnár.
Rafinované skrýše
Pašeráci o kamerách vedia a preto sa snažia policajtov prekabátiť. Keď kamery na riekach neboli, balíky s cigaretami vôbec nemaskovali a celé kartóny púšťali dole po rieke. Teraz si dávajú väčší pozor. "Zistili, že im to chytáme, tak navrch nahodili nejaké konáre, aby to vyzeralo ako odpad, ktorý pláva po rieke. Aby to na tej kamere nebolo také jednoznačné, ako keď vidíte ostré obrysy a hrany zabalených kartónov. Teraz pláva po rieke len nejaká kopa. Preto preverujeme aj odpad. Už sa nám stalo, že aj takýmto spôsobom boli maskované cigarety. Každý jeden väčší objekt, ktorý pláva po rieke, preto hneď preverujeme," upresnil Uchnár.
Pašeráci vymýšľajú aj rafinované skrýše. Po rieke púšťajú špeciálne upravené plastové rúry naplnené cigaretami, ktoré pripomínajú odplavené kmene stromov. "Bola aj plastová rúra, ktorá bola zamaskovaná ako strom." Pašeráci skúšajú púšťať cigarety, keď je zvýšená hladina riek a po hladine pláva viacero naplavených konárov a odpad. Cigarety púšťajú hlavne v noci. Uchnár vysvetľuje, že mali aj prípady, keď pašeráci len skúšali ostražitosť policajtov. "Pustili nám zabalené šatstvo. Škatule obalené fóliou, ale boli tam len staré handry a papier," dodal šéf hraničiarov.
Policajti sú ostražitejší
Od 1. decembra 2008 Slovensko výrazne znížilo limit dovezených cigariet z Ukrajiny oslobodených od cla. Po novom si každý môže jednorazovo doniesť len dve krabičky. Aj pri nich je nutné vypísať colnú deklaráciu. Do decembra mohli Slováci priviezť bez cla kartón cigariet týždenne. Výnimkou boli len obyvatelia prihraničného pásma do hĺbky 15 kilometrov, ktorí si mohli jednorazovo previezť len 2 krabičky cigariet, maximálne kartón za mesiac. Zavedenie nových limitov súviselo s prispôsobením sa Slovenska európskej legislatíve. Po sprísnených opatreniach policajti očakávajú, že sa zintenzívni činnosť pašerákov. "Sme ostražitejší, keďže ten dovoz je viacej limitovaný," uzavrel Uchnár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín