finančnú a hospodársku krízu za hranicami Slovenska.
MICHALOVCE. Obyvatelia rôznych okresov regiónu Zemplína, ktorí odišli za lepším zárobkom do západnej Európy, sa od decembra vracajú domov. Takmer každý z nich pocítil následky celosvetovej hospodárskej krízy na vlastnej koži.
Dvadsaťpäťročný Michalovčan Vladimír Hrivňák pracoval v luxusnom štvorhviezdičkovom hoteli v írskom prímorskom meste Galway, ktoré je od Dublinu vzdialené 4,5 hodiny cesty autom. Vlado sa vrátil domov v januári.
"Krízu pocítili ľudia zamestnaní v hotelierstve a v cestovnom ruchu už v októbri. Začali sme mať podstatne menej klientov. V januári sa situácia rapídne zhoršila. Zamestnávateľ nám dal viacerým výpovede a nútené dovolenky. O prácu prišlo viacero Slovákov, Čechov, ale aj Poliakov zamestnaných v hotelierstve. Plánoval som tam zostať dlhšie. Auto, ktoré som tam mal, som musel napokon narýchlo predať a vrátiť sa domov. Íri začínajú viac šetriť. Večere, obedy a ubytovanie v hoteloch sú u nich až na poslednom mieste," hovorí Vlado.
S prácou v zahraničí má bohaté skúsenosti. Predčasom pracoval ako čašník v Grécku, Nemecku a Spojených štátoch amerických. "Teraz plánujem zostať doma," povedal.
Pred týždňom pricestoval na Slovensko aj Andrej Gazdočka, ktorý pochádza z obce Zemplínska Široká, okres Michalovce. Pracoval v sklade v jednom z hypermarketov v anglickom mestečku Harlow, ktoré je od Londýna vzdialené 60 kilometrov.
"Prišiel som domov, ale len na pár týždňov. Hoci je tam kríza, chcem sa vrátiť a podnikať s niekoľkými Slovákmi v stavebníctve. Chceme sa zamerať na interiérové prestavby. Kvôli kríze sa viacero živnostníkov vracia domov. To podľa mňa bude príležitosť nájsť si skôr nejakú zakázku," povedal.
Andrej dodáva, že veľa Slovákov z jeho okolia sa vracia domov definitívne. "Mnohí prišli o prácu a ďalšiu si nemôžu nájsť, pretože neovládajú angličtinu, hoci pracovali v Británii aj rok. Chybou je, že sa pohybovali v uzavretej slovenskej komunite. V jazyku sa nezdokonaľovali a teraz, keď prišli o prácu, majú problém si nájsť novú," vysvetlil.
Jedným z dôvodov, prečo odchádzajú z Anglicka, je aj nižší kurz britskej libry.
Kanaďania sa menej zabávajú
V polovici januára sa vrátil do Michaloviec aj 27-ročný Ladislav Bajnovič. V kanadskom Vancouveri pracoval pol roka na výletnej lodi. Hovorí, že kríza zasiahla kanadské mesto a cestovných ruch len mierne.
"Obmedzili sa vyhliadkové plavby. Mnohé veľké firmy, ktoré zvykli na lodi robiť rôzne večierky a semináre, kvôli kríze porušili objednávky," vysvetlil Michalovčan, ktorý si na lodi privyrábal ako barman a zásobovač. Na lodi sa podľa neho dalo celkom slušne zarobiť. Mesačný plat sa pohyboval okolo 3,5-tisíca dolárov.
Michalovský absolvent Filozofickej fakulty Komenského univerzity v Bratislave odišiel do Kanady hlavne zdokonaliť sa v cudzom jazyku. V marci sa tam plánuje vrátiť. "Napriek kríze je vo Vancouveri dosť práce. Mesto sa pripravuje na zimnú olympiádu v roku 2010, takže pracovných príležitosti je tam teraz dostatok," dodal.
Slováci sa v Belgicku o prácu neboja
Do Michaloviec pricestoval pred týždňom aj Marián J., ktorý podniká v Belgicku neďaleko Bruselu. V stavebnom priemysle zamestnáva osem Slovákov. "Zatiaľ zákazky máme. Hospodársku krízu tam až tak veľmi necítime. O týždeň cestujem naspäť do Belgicka," povedal.