MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
V Michalovciach včera ocenili deviatich záchranárov, ktorí nasadili svoje životy počas náročnej záchrannej akcie. Išlo o dvoch potápačov, ktorí zahynuli v odstavenom plynovom potrubí pri obci Ižkovce.
MICHALOVCE. K tragédii, pri ktorej vyhasol život 44-ročného potápača Ľuboslava CH. a 47-ročného Pavla P., došlo koncom januára. Muži kontrolovali nepoužívané plynové potrubie, ktoré vedie popod rieku Laborec pri obci Ižkovce v okrese Michalovce počas prípravy projektu prepravného systému Eustream. Muži zahynuli vo vnútri potrubia, ktorého priemer je 1,2 metra. Potápači sa udusili.
Na pokuse o ich záchranu sa podieľali desiatky záchranárov z Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Michalovciach i z Veľkých Kapušian a Záchrannej brigády v Humennom. Pracovali vo veľmi náročných podmienkach hlboko pod zemou, vo vode a chlade. V potrubí zostalo pritom veľké množstvo nebezpečného dusíka.
Bezvládne telá skúsených potápačov dostali z potrubia takmer po ôsmich hodinách. Deviatich záchranárov včera odmenil prezident Hasičského a záchranného zboru SR Alexander Nejedlý. Hasiči si prevzali finančné odmeny vo výške 300 a 200 eur.
Potápač: Bolo to náročné
Medzi ocenenými bol aj 38-ročný skúsený potápač Kamil Mitošinka zo Záchrannej brigády v Humennom. "Bol to jeden z najťažších zásahov. Stiesnené podmienky, nevedeli sme, do čoho ideme... Išli sme s potápačskými fľašami, ale došli sme len po určitú hranicu. Ťažké 18-litrové fľaše sa v potrubí nedali dať na chrbát, prakticky sme ich ťahali v potrubí. Chodili sme po štyroch. Potom sme ich menili za menšie, osemlitrové," povedal potápač. V potrubí strávil dve hodiny.
Prezident: Išlo im o život
"Pracovali v priestore, v ktorom nebolo úniku. Museli ísť štvornožky. Bolo to naozaj nasadenie vlastných životov. Toho vzduchu, čo mali so sebou, bolo málo. Bol to veľmi špecifický prípad," vysvetlil prezident HaZZ SR Alexander Nejedlý.
Riaditeľ HaZZ v Michalovciach Martin Tejgi, ktorý celej záchrannej akcii velil, pritakal, že išlo o náročnú akciu. Bezvládne telá mŕtvych potápačov boli v potrubí až za riekou Laborec. Aby sa k nim dostali potápači a záchranári, museli prejsť "po štyroch" vyše 200 metrov. Potrubie navyše tesne pred riekou klesalo strmo dole. Záchranná akcia sa rozbehla približne o pol dvanástej. Mŕtve telá dostali von z potrubia až o pol ôsmej večer.
Prezident hasičov včera odovzdal ocenenia Petrovi Hinďošovi, Petrovi Javiľakovi, Petrovi Čabalovi, Kamilovi Mitošinkovi, Štefanovi Macháčovi, Martinovi Farkašovi, Albertovi Bánovskému, Petrovi Kordilovi a Ivanovi Sokolovičovi.
Autor: top
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín