Železnica spojila mesto so svetom už pred 140 rokmi!
V dnešných predposledných potulkách po starých Michalovciach sa pozrieme na rozvoj dopravy.
MICHALOVCE. Celé storočia ovplyvňovala rozvoj mesta.Jazdci a furmani ho mali "po ceste" už od stredoveku.
Križovatka ciest
Cez mesto totiž viedli významné obchodné cesty. Prvá smerovala z Mukačeva a Užhorodu a cez Michalovce sa stáčala na sever do Prešova a ďalej do Poľska. Druhá cez Michalovce viedla na Košice a do hornej časti kráľovstva.
Náš sprievodca Jaroslav Gorás dodáva, že cesta zo Sobraniec už vtedy bola asi tam, kde dnes: "Od vodného hradu (dnes kaštieľa) sa po prekročení Laborca tiahla na Tarnavu pod hrad Nagymihálovcov nad Vinným. Ďalej šla na Henželovce, dnes jazero pred Oreským a cez obec. Maďarský výraz orös znamená strážne miesto." Furmani potom pokračovali cez kopec a lesy pod hrady nad Jasenovom, Brekovom a Čičvou, ktorú v tých časoch volali poľská brána."
Bolo len logické, že vďaka čulej obchodnej výmene sa stali Michalovce výhodným miestom pre jarmoky a trhy. Aj to, že trasu postupne začali lemovať hostince a lukratívne pozemky pri nej skupovali vtedajší investori na domy a obchody. Obchodná trasa napokon mala vplyv aj na zmenu usporiadania mesta: "Postupne klesal význam pôvodného centra pri kaštieli, a stúpal význam vedľajšej širokej ulici, popri ktorej trasa viedla. Dnes je to Námestie osloboditeľov."
Prelom priniesla železnica
Prelomovým bol r. 1868, kedy postavili železničnú trať a staničnú budovu: "Vtedy predĺžili trať z Michalian cez Michalovce, Humenné, Medzilaborce a Lupkov až po haličskú železnicu." Pre mesto to bol poriadny skok. Železnica ho ako švihnutím čarovného prútika spojila s celým Uhorskom a Európou! Navyše, po nej sa dal tovar prepraviť rýchlejšie a vo väčších objemoch: "To využila armáda, majitelia mlynov, tehelní, pivovaru a liehovaru." Aj radoví Michalovčania si na vynález rýchlo zvykli a keďže stanica bola mimo centra, na svoje si prišli aj majitelia drožiek a fiakrov či povozníci, ktorí ich na stanicu a z nej vozili.
Automobil na scéne
Ďalším prelomom bol nástup automobilov v 20. rokoch minulého storočia. Vôbec prvý v meste mal gróf Sztáray, ale zakrátko sa ich počet sa zvýšil na 17. "Už začiatkom 30. rokov v meste pôsobilo 24 autodopravcov a taxistov. Nákladnú dopravu poskytovali šiesti. Nechýbala Autobusová doprava nádražná Čsl. dráh a autobus Michalovského autodopravného podniku Františka Necely."
Michalovce neobišla ani letecká doprava. "Z poľného vojenského letiska na Blatách štartovali cez vojnu nemecké vojenské bombardéry. Bomby pre ne doviezli do mesta po železnici a vojenskými autami na Blatá." Na ich mieste je dnes Zemplínska Šírava. Ako je známe, rozvinula sa tu aj osobná lodná doprava a športový jachting. Mesto má dokonca lodných kapitánov.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín