Oldrati v Humennom, ktorý vyrába plastové a gumené súčiastky pre automobilky a elektrotechnický priemysel. Manažment s médiami nehovorí, komunikuje len s odbormi.
HUMENNÉ. Vyše 4,5 roka beží v Oldrati v Humennom výroba plastových a gumených súčiastok. Spoločnosť Oldrati Slovensko chcela využiť možnosti, ktoré priniesol vstup automobilového priemyslu na Slovensko. Z talianskeho závodu presunuli časť výroby do Humenného s tým, že využili strategickú polohu mesta na rozhraní východnej a západnej Európy. S produkciou výrobkov z lisovanej technickej gumy boli úspešní na európskom trhu. Dopad celosvetovej hospodárskej krízy aj na tento podnik však od nového roku pocítili zamestnanci v Humennom.
Neistota a zlé vyhliadky
"Celý január sme nechodili do práce. Zostali sme doma s tým, že výroba nebeží a podnik nám vyplatí 60% zo mzdy. Koncom januára sme čakali, že vo februári nastúpime. Lenže skutočnosť je taká, že ja osobne som znova celý čas doma a neviem, na čom som," povedal Korzáru zamestnanec Oldrati, ktorý žiadal, aby mohol zostať v anonymite. S podobnou žiadosťou a rovnakými informáciami sa na nás začalo obracať stále viac ľudí.
"Nikto nám nič nepovie. Sme doma, začíname prepadať neistote a pocítili sme už aj finančné ťažkosti. Ak sú v podniku zamestnaní napríklad manželia a splácajú pôžičky, boja sa toho, čo ich čaká v termíne marcovej výplaty," zdôverila sa jedna z čitateliek. "Nevieme, či začnú s prepúšťaním, alebo či je tento stav prechodný. Ak prídeme o robotu, tak si tak skoro žiadnu nenájdeme. Budeme sa biť o nejaké miesto zo ženami so Zekonu alebo Chemlonu, ktoré od marca prepustia?" pýtala sa ďalšia čitateľka. Dodala: "Čítam tie vaše články, ako bude úrad práce ľudí rekvalifikovať. Ale pre koho? Či to máme byť všetky kozmetičky, alebo máme začať podnikať v službách, keď je kríza? Píšete samé formality, skutočnosť je o inom!"
Keď je dobre, áno. Keď zle, stop?
Odborárom povedali, že nechcú prepúšťať
Ochotná hovoriť o situácii zamestnancov Oldrati bola predsedníčka Základnej odborovej organizácie výroby syntetických vlákien pri odborovom zväze chémie Katarína Cariková. Uviedla, že aktuálne v Oldrati pracuje asi 385 ľudí. Odbory vyvolali stretnutie s manažmentom podniku a chceli poznať prognózy. Cariková povedala, že manažment deklaroval, že nemá v úmysle prepúšťať: "Predpokladajú, že sa im výroba rozbehne v jarných mesiacoch na 70 až 80%."
Aktuálne zamestnanci týždeň pracujú a týždeň sú bez náhrady mzdy doma. Výnimkou sú len traja zamestnanci na oddelení kontroly výrobkov, ktorí pracujú v predošlom režime. Minulý týždeň odborári rokovali aj so zamestnancami, ktorí o pracovné miesta prejavili záujem aj za cenu neplateného voľna. Pre väčšinu je to vraj omnoho menšie zlo, ako definitívna výpoveď.
"S manažmentom budeme rokovať ďalej. Na predošlom stretnutí manažment povedal, že chcú v Humennom zostať a vo výrobe pokračovať," tlmočila Cariková.
"Úrad práce doteraz neprijal žiadny oznam o hromadnom prepúšťaní v Oldrati Slovensko," povedal Michal Druga, vedúci oddelenia informačno-poradenských a sprostredkovateľských služieb ÚPSVaR v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín