postihnutých oblastí (POLYCIS).
KOŠICE. Ako informoval poslancov KSK župan Zdenko Trebuľa, na projekte, pre ktorý sa KSK uchádza o zdroje z európskych fondov, budú spolupracovať Jozef Stefan Institute a samospráva Semic-Bela Krajina zo Slovinska, ako aj Universita Ca'Foscari Benátky, ARPA - Regional Environmental Protection z Talianska.
Cieľom je vyhodnotiť riziká
Hlavným cieľom projektu je vyhodnotiť environmentálne a zdravotné riziká spôsobené prítomnosťou polychlórovaných bifenylov (PCB) v kontaminovaných oblastiach u partnerov projektu - Slovinsko, Taliansko, Slovensko. Projekt vytvára príležitosť na spoluprácu a výmenu skúseností a expertíz na miestnej a regionálnej úrovni, na vyhodnotenie súčasnej situácie, modelovanie aktuálneho a budúceho rizika pre životné prostredie a ľudskú populáciu. Náklady na tento projekt sa pohybujú okolo jedného milióna eur. Potrvá 36 mesiacov od júla tohto roka do júna roku 2012.
"Odstránenie kontaminácií polychlórovanými bifenylmi (PCB) v lokalitách Chemko Strážske, okolo Laborca a Zemplínskej Šíravy považujeme za jednu z našich najdôležitejších úloh. KSK sa od začiatku svojej existencie snaží získať na riešenie finančné prostriedky z európskych fondov," uviedol Trebuľa. "PCB látky ohrozujú nielen obyvateľov Strážskeho, ale cez povodie Laborca sa dostali až do Zemplínskej Šíravy. Vodnú nádrž pritom považujeme za jedno z centier nášho záujmu v cestovnom ruchu," povedal Trebuľa.
Pôvodný projekt neprešiel
Pôvodný projekt, do ktorého sa KSK zapojil, napokon na úrovni ministerstva životného prostredia neprešiel. Polovicu nákladov z približne 20 miliónov USD by bolo financovalo OSN prostredníctvom Global Environment Facility, druhú mala dať Slovenská republika a konzorcium súkromného sektora vrátane Chemka Strážske. "Skúšame to preto znova. Jedno z riešení vidíme v hľadaní spoločných možností v tomto projekte s partnermi. Veríme, že sa nám podarí prekonať bariéru nekompetentnosti na ministerstve životného prostredia," povedal Trebuľa.
Genéza
V rokoch 1959 - 1984 sa v Chemku Strážske vyrobilo 21-tisíc ton polychlórovaných bifenylov (PCB), ktoré sa vyznačujú schopnosťou intenzívne sa kumulovať v potravinovom reťazci. Predpokladajú sa ich toxické účinky na dýchací a tráviaci systém, neurologické a vývojové zmeny, poškodzujú imunitný systém. V odborných kruhoch sa považuje východné Slovensko za najviac ohrozenú oblasť na svete. Znečistenie v okolí Chemka Strážske patrí medzi tzv. staré environmentálne záťaže. Znečistené plochy sú v areáli podniku aj v širšom okolí.
Kontaminácia sa primárne šíri povrchovou vodou uvoľňovaním zo sedimentov otvoreného kanála vedúceho od podniku do rieky Laborec a následne cez kanál do Zemplínskej Šíravy a na ďalšie územia v smere toku riek. V máji roku 2001 bol prijatý tzv. Štokholmský dohovor OSN o perzistentných organických látkach, ktorý zaväzuje signatárov, teda aj Slovensko, prijať opatrenia na elimináciu zdrojov 12 chemických látok, medzi ktorými sú aj PCB látky. Problematiku riešia aj viaceré smernice Európskej únie. Z nich vyplýva členským krajinám povinnosť ukončiť použitie a bezpečne zneškodniť všetky zásoby PCB do roku 2010.
(sita)
Autor: Slávnostný galaprogram
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín