Billa. Ten spoza nich už takmer nevidno. Navyše, časť stavieb stojí "načierno".
TREBIŠOV. Ukázalo sa totiž, že podnikatelia nové predajne postavili aj na pozemkoch, ktoré im nepatria! Sú mestské. Stavebný úrad zasiahol a všetci dostali pokuty. Poslanci riešili dilemu - aby bolo možné "čiernu" časť stavieb dodatočne zlegalizovať, rozhodovali, či pozemky predajú.
Stavali aj na cudzom
Pozemky pred Billou mesto pred časom predalo v rámci "intenzifikácie zástavby". Pôvodne tu údajne mali vyrásť budovy, ktoré by nerušili vzhľad tejto časti mesta a nezakrývali Billu za nimi. Opak sa stal pravdou. Podnikatelia postavili poschodové budovy, každá vyzerá inak a majú aj rôznu hĺbku. A ako sa zistilo, postavili ich ďalej ako mali. Časť z nich stojí na pozemkoch, ktoré im nepatria. Sú mestské. Stavebný úrad zistil porušenie zákona, začal konať a všetci podnikatelia dostali pokuty.
Radili sa za zatvorenými dverami
Vecou sa nedobrovoľne museli zaoberať aj poslanci. A najmä vyriešiť, čo ďalej, keďže stavby sú už tesne pred dokončením. Aj kvôli tejto kontroverznej téme sa ešte pred zastupiteľstvom pol hodinu radili za zatvorenými dverami. Nečudo, na stôl dostali návrh, aby metrový pás pozemkov odpredali, s čím viacerí nesúhlasili. Navyše ich bolo v sále len 15 a akýkoľvek predaj mestského majetku musí schváliť trojpätinová väčšina, čo je pri 25 poslancoch presne 15. Bod preložili, aby počkali na 16. poslanca. Pred diskusiou vedenie mesta vysvetlilo, že bez predaja pozemkov dodatočná legalizácia čiernych stavieb nie je možná. Viacerým poslancom sa toto "pritlačenie mesta k múru" nepozdávalo. Napokon ale s kontroverzným predajom súhlasili presne trojpätinovou väčšinou, 15 hlasmi. Zdržal sa len poslanec Papák.
Bezzubý stavebný zákon
Poverená vedúca odboru výstavby Iveta Verešová po rokovaní pre Korzár uviedla, že sa o tom dozvedeli až na základe podnetu: "Počas kontroly sa ukázal ako opodstatnený. Zistili sme, že stavebníci presiahli stavby asi o meter, čím porušili stavebný zákon. Začali sme voči nim priestupkové konanie. Všetci dostali pokuty 664 - 830 eur (20- až 25-tisíc korún)." Nepoprela, že podobných stavieb v meste pribúda. Podľa nej ale nie je v silách Stavebného úradu kontrolovať každého, či stavia presne to, na čo dostal povolenie: "Stavieb v meste sú desiatky na rôznych miestach. Toto je nereálne." Pripustila, že odvaha niektorých stavebníkov nepozná hranice a účinná páka, ktorou by sa dalo predísť porušovaniu zákona neexistuje.
Jediným spôsobom, ktorý po dokázaní porušenia zákona umožňuje legislatíva, je dať odvážlivcom pokutu. Nevylučuje ale ani to, že úrad môže rozhodnúť o odstránení stavby alebo jej časti, postavenej načierno. Podľa našich informácií sa to zatiaľ v meste Trebišov nestalo.
-- NÁZORY ---
Naštvaní poslanci
Poslanec Jaroslav Papák (NEKA) upozornil, že voči dodatočnej legalizácii môžu mať výhrady aj vodári, ktorým zasahujú na dôležité potrubia. Navrhol, aby si mesto vyžiadalo stanovisko od nich a potom rozhodlo, či je predaj pozemkov nutný.
Primátor Vladimír Anďal (KDH) oponoval, že vodári majú svoje kompetencie a mesto svoje. Apeloval na Papáka, aby "rozmýšľal ako poslanec," resp. či "chce riešiť problém alebo nie?"
Ľubomír Cibere (NEKA) dodal, že bez súhlasu poslancov na predaj Stavebný úrad nemôže ďalej konať: "Bez toho celý problém odsúvame." Papák protirečil, že chybu urobili stavebníci a nie mesto.
Protestoval aj Ján Chovanec (NEKA). Podľa neho si podnikatelia stavby rozšírili svojvoľne a teraz to majú riešiť poslanci, hoci to nespôsobili: "Každý sa toho zbavuje, malo by sa to sledovať." Poukázal na viaceré kontroverzné stavby z minulosti: "Úplne inak vyzerá štúdia a stavba. Kto je za to zodpovedný?" Naznačil, že v meste si každý môže stavať ako chce a čo chce, lebo vie, že dostane maximálne pokutu a potom si stavbu zlegalizuje: "Každý si robí, čo chce! Treba to kontrolovať."
Cibere tvrdil, že mesto nemá dosah na Stavebný úrad. Pripomenul, že ide o špecializovaný úrad, ktorý má právo kontrolovať a rozhodnúť, či sa stavby dostavajú a skolaudujú, ale sa budú musieť odstrániť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín