zásahové auto s výškovou záchrannou technikou. Nahradí doterajšie zásahové auto s 30-metrovým výsuvným rebríkom z roku 1977.
HUMENNÉ. Koncom minulého týždňa sa vrátili zo školenia na obsluhu novej techniky štyria hasiči z OR HaZZ v Humennom. V pondelok podvečer do Humenného dorazilo aj nové Iveco Magirus Multistar. Svojou koncepciou nahrádza pri vozidlách v prvom výjazde hneď dve vozidlá - hasiace a záchranné auto a výškovú záchrannú automobilovú techniku.
Staré za nové
Peter Tričák, riaditeľ OR HaZZ v Humennom, vysvetlil, že hasiči mali doteraz v štandardnej výbave na záchranu a evakuáciu ľudí vo výškových objektoch 30-metrový výsuvný rebrík na podvozku IFA, ktorý má už 32 rokov. V budúcnosti by mal tento rebrík prejsť generálkou a po namontovaní na nový podvozok by mal slúžiť hasičom v Snine. Obidve autá sú potrebné pri zásahoch pri požiaroch v rodinných domoch, vo výškových budovách, najviac však v panelákoch, alebo priemyselných halách.
Najmodernejšia technika
„Päť hasičov čaká preškolenie, po ktorom získajú certifikáty na obsluhu. Auto by mohlo ísť na výjazd tak o mesiac, no v prípade závažnej mimoriadnej udalosti by sa dalo použiť už okamžite," povedal vedúci operatívno-technického oddelenia Vladimír Záhoranský.
Auto budú hasiči používať tam, kde je bežne zlý a komplikovaný prístup. Okrem zásahu s použitím 30- metrového hydraulického zdvíhacieho ramena so záchranným košom, ktorý dosiahne do výšky 7. až 8. poschodia, má ešte jednu dôležitú funkciu. „Môžeme s ním zasahovať aj 12- metrov pod úrovňou terénu, na ktorom stojí. To znamená, že je vhodné na zásahy z mostov, do priekop a podobne. Kôš je možné dostať aj nad zamrznutú vodnú hladinu," povedal Tričák.
Dodal, že auto je možné nasadiť pri ekologických haváriách, ale aj dopravných nehodách. Okrem vodiča sú v ňom miesta až pre ôsmich hasičov. Zaujímavosťou je netradičný šesťbodový systém uvodorovnenia. Štyri vzpery sú umiestnené priamo pod autom, ktoré má 1 500 litrovú nádrž na vodu.
Potrebujú voľnú nástupnú plochu
Nové Iveco stálo zhruba 929 429 eur (28 miliónov korún). Tričák na margo novej techniky povedal, že jej použitie pri zásahoch pri hasení požiarov vo výškových obytných domoch v meste závisí hlavne od bezproblémového prístupu k domom. Hasiči sa totiž neustále boria s problémom zatarasených nástupných plôch zaparkovanými autami, preliezkami, plotmi alebo stromami. „Na to, aby sme mohli dostať záchranný kôš, napríklad na siedme poschodie potrebujeme auto postaviť presne 5 metrov od budovy. Každým metrom ďalej, alebo bližšie k nej sa výška nášho dosahu znižuje," povedal. Dodal, že tento problém aktuálne riešia spolu s mestom. Navrhli aj budúce možné riešenia.
ANNA KORNAJOVÁ
Autor: Kraslice v múzeách
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín