zaujímavosti. Obyvatelia mesta sa dozvedia, že aj metropola Zemplína mala svojho Juraja Jánošíka.
MICHALOVCE. Poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí schválili vydanie publikácie Príbehy starých Michaloviec. Na jej zostavovaní sa budú podieľať historici Vladimír Sekela, Mikuláš Jáger, Martin Molnár a jazykový korektor a recenzent Matej Starják. Autori doplnia faktografickú vedeckú monografiu o meste a jednotlivé zaujímavé príbehy zasadia do doby, v ktorej sa odohrali. Mnohé z príbehov získali autori dlhodobým archívnym výskumom dobovej tlače, ale aj zo spomienok starých Michalovčanov.
Stredoveké vraždy
Kniha odhalí čitateľovi množstvo zaujímavostí o meste. Napríklad poskytne aj pohľad na trestnú činnosť, ktorá sa páchala na stredovekom michalovskom panstve. Historici zistili, že v 14. a 15 storočí sa na majetkoch michalovských pánov stali desiatky trestných činov, od krádeží, znásilnení až po únosy a vraždy. Kniha odhalí ako sa s týmito deliktmi vysporiadalo stredoveké súdnictvo.
Michalovčania spoznajú aj svojho Juraja Jánošíka. Ide o príbeh Vojtecha Gergiela, ktorý bol v 17. storočí známym zbojníkom v celom okolí. Čitatelia sa dozvedia či bol skutočným hrdinom, alebo len obyčajným zbojníckym lotrom. Gergiel nebol jediným zbojníkom v meste. Historici v archívnych materiáloch vypátrali, že v 40 rokoch 20. storočia terorizoval mesto a jeho okolie zbojník Ivan. Nakoniec ho odsúdil michalovský súd. Autori sľubujú množstvo odhalených historických kuriozít, ktoré doteraz neboli publikované v knižnej forme. Napríklad kto a prečo je pochovaný v kryptách michalovského farského kostola. Kniha poodhalí legendu o neznámej žene, ktorá sa zjavovala v chodbách kaštieľa Sztárayovcov, ale aj príbeh dvoch zaľúbencov, ktorí v medzivojnovom období našli riešenie svojich problémov v spoločnej samovražde.
Vydanie zafinancuje mesto
Kniha podrobnejšie zmapuje návštevy významných osobností napríklad cisára Františka Jozefa I. a T. G. Masaryka. Nová publikácia by mala mať 160 strán a vyjsť v náklade tisíc kusov. Financovanie zabezpečí mesto zo svojho rozpočtu. Náklady na vydanie knihy by mali dosiahnuť vyše 8,6-tisíc eur (260-tisíc korún). Publikácia by mala byť hotová v októbri 2010.
Pred rokom mesto vydalo knihu s názvom Dejiny Michaloviec. Vyšli v nej historické fakty a súvislosti, ktoré sa doposiaľ neobjavili v žiadnych publikáciách. Jej príprava trvala päť rokov. Na jej tvorbe sa podieľali aj spomínaní autori. Okrem slovenských historických archívov pátrali aj v archívoch v maďarskom Sátoraljaújhely, Budapešti a v Berehove na Ukrajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín