LÝDIA VEREŠČAKOVÁ, lydia.verescakovakorzar.sk
Ekonomická kríza zasiahla nielen väčšie podniky, ale aj živnostníkov. Tí vo veľkom vracajú živnosti. Od začiatku roka tak v okresoch Michalovce, Sobrance a Trebišov urobilo viac ako 130 živnostníkov!
TREBIŠOV/MICHALOVCE. Miery nezamestnanosti v Zemplíne kríza ženie nahor. V Trebišovskom okrese sa číslo šplhá k 23, v Michalovskom k 17 percentám. Úrady práce čakajú ďalší nával.
Kríza kosí aj živnostníkov
Adriana z Michaloviec prevádzkuje kaderníctvo už osem rokov. Vlani investovala asi 250-tisíc do nových priestorov: "Od začiatku roka prišiel šok. Kým v minulosti som mala denne 8-10 zákazníčok, teraz sú 2-3 a sú aj dni, keď príde jediná. Trvá to už tretí mesiac. Nájom a odvody platiť musím, ďalej je to už neúnosné. Uvažujem o tom, že živnosť položím."
Rovnaké úvahy má aj Peter zo Sečoviec, ktorý už 14 rokov podniká ako reštaurátor: "Reštaurujem kostoly, sochy, maľujem obrazy, nástenné maľby, ikony a podobne. Vlani som nestíhal dvíhať telefóny a mnohých som musel odmietnuť. Po Novom roku akoby uťal. Ak sa do konca marca nestane zázrak, živnosť položím a prihlásim sa na úrad práce."
Podobných osudov ľudí, ktorí pracujú ako samostatne zárobkovo činné osoby, sú desiatky. Podľa hovorcu úradu práce v Trebišove Igora Kundeka v priebehu januára a februára položilo živnostenské listy 63 ľudí, ktorí pribudli do evidencie: "Za marec boli zatiaľ dvadsiati." V Michalovskom okrese v januári odovzdalo živnosti 11 ľudí, vo februári 22 a do 18. marca pribudlo ďalších 18.
Skryté prepúšťanie
V Michalovskom okrese hromadné prepúšťanie nahlásili od začiatku roka viaceré firmy. Podľa riaditeľa odboru služieb zamestnanosti Mariána Červeňáka sa ľudia priebežne hlásia na úrade práce: "Odkedy to začalo, mesačne nám pribúda 450-500 ľudí."
Riaditeľka úradu práce v Trebišove Jana Mondíková uviedla, že hromadné prepúšťanie zatiaľ nahlásil len sečovský Sonap. Prepustení 143 ľudí - z toho 120 je z Michalovského a 23 z Trebišovského okresu. Pripustila, že niektorí zamestnávatelia problémy riešia dohodami: "My to vieme, lebo sa ľudí pýtame, kto ich zamestnával. Je to také skryté prepúšťanie."
Potvrdila našu informáciu, že takto od začiatku roka prepustila ľudí dánska Blika, ktorá sídli v trebišovskom priemyselnom parku: "V priebehu januára a februára odišlo 30 ľudí, od začiatku marca ďalších 13."
Červeňák tento postoj považuje za logický: "Každý zamestnávateľ sa snaží najskôr rozviazať pomer s ľuďmi na dobu určitú alebo dohodou. Až keď nie je inej cesty, pristúpi v súlade s legislatívou k prepúšťaniu."
Na 10-tisíc nezamestnaných 17 miest!
Jana Mondíková uviedla, že miera nezamestnanosti v okrese Trebišov ku koncu februára dosiahla 22,36 %. V decembri ešte bola pod hranicou 20 %. Aktuálne je okres na štvrtej priečke v miere nezamestnanosti na Slovensku. Podľa hovorcu úradu Igora Kundeka je tu bez práce 10 042 ľudí, ktorí môžu ihneď nastúpiť. Úrad im však môže ponúknuť len 17 voľných pracovných miest!
Jedinou firmou, ktorá ešte prijíma ľudí, je trebišovská Vagónka. Sedemdesiat zváračov hľadá vo vlastnej réžii, na úrade tieto voľné miesta neevidujú. Mondíková dodáva, že o tieto miesta sa uchádza až 700 ľudí!
Na michalovskom úrade práce evidujú ku koncu februára 9 625 ľudí, ktorí môžu pracovať, čo predstavuje disponibilnú mieru nezamestnanosti 16,55 %. Koncom decembra sa pohybovala len okolo 15 percent. Mase nezamestnaných ku včerajšku úrad práce ponúkal len 43 pracovných miest.
* * *
Očakávajú ďalší nával
n Úrady očakávajú, že do evidencie budú pribúdať ďalší ľudia: "Monitorujeme situáciu aj u iných zamestnávateľov, ktorí tiež majú problémy. V piatok máme pracovné sedenie s nimi, kde im chceme prezentovať protikrízové opatrenia vlády, ktoré by im mohli pomôcť aspoň udržať pracovné miesta," vysvetlila Mondíková.
n Červeňák uviedol, že odkedy sa naplno začala prejavovať kríza, zamestnávateľov monitorujú: "Ide o 223 firiem, ktoré navštevujeme osobne a raz týždenne telefonicky preverujeme ich situáciu. Musím priznať, že žiadna z nich sa k veci nestavia laxne všetci sa snažia hľadať zákazky, aby sa udržali a tiež zamestnanosť." Napriek tomu aj Michalovčania očakávajú prílev ďalších nezamestnaných. Dĺžku trvania recesie úrady nedokážu odhadnúť. Červeňák potvrdil, že najohrozenejšie sú stále strojárske a elektrotechnické firmy a ich subdodávatelia.
Autor: lyv, mipo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín