združenie „Ostrovik" Senné zasa vyčistí revír od divokých skládok a na ich mieste vysadí nové dreviny.
ZEMPLÍNSKY REGIÓN. Podarí sa im to vďaka mikrograntovému programu, ktorý je súčasťou projektu Laborec - Uh. Zastrešuje ho Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) a zapojili sa doň ochranári, poľnohospodári, hydrológovia, ornitológovia a ďalšie inštitúcie. Projekt je financovaný Globálnym fondom pre životné prostredie(GEF) prostredníctvom rozvojového programu OSN (UNDP).
Jedinečný projekt
Územie, na ktorom sa projekt zrealizuje má rozlohu viac ako 29 tisíc hektárov a tvoria ho katastre 28 obcí okresov Michalovce a Sobrance. Dotknuté územie je na západe ohraničené riekou Laborec, na juhu riekou Uh, z východu kanálom Veľké Revištia-Bežovce a na severe južnou hrádzou Zemplínskej šíravy. Pilotný projekt nesie názov "Integrácia princípov a praktík ekologického manažmentu do krajinného a vodohospodárskeho manažmentu na Východoslovenskej nížine". Pracovný názov je Laborec-Uh. Cieľom projektu je prvýkrát na území Slovenska skoordinovať činnosť vodohospodárov, farmárov a ďalších zainteresovaných subjektov na Východoslovenskej nížine. „Aby prešli zo starých, konvenčných techník poľnohospodárskeho a vodohospodárskeho riadenia na prax integrovaného manažmentu ekosystémov, ktorý zavedie ekologické funkcie a služby, ktoré prinesú poľnohospodárom ekonomický prínos, ale zároveň zlepšia kvalitu vôd a biodiverzitu na danom území," vysvetlila lokálna koordinátorka projektu Marcela Hrešková.
Cieľom je ekosystémovo orientovaný vodohospodársky manažment, príprava plánu starostlivosti o Ramsarskú lokalitu Senné rybníky, revitalizácia mokraďových biotopov, prechod na extenzívne poľnohospodárstvo a príprava podnikateľských plánov pre nové ekologicky trvalo udržateľné podniky. Prioritou je aj zachovanie biodiverzity a obnova mokradí, protipovodňová ochrana a ďalšie opatrenia.
Zapoja sa aj obce a dobrovoľníci
Súčasťou projektu je mikrograntový program „Podpora partnerstiev v našom kraji". Poskytuje jednorazový, nenávratný grant na projekty verejnoprospešného charakteru. Vďaka nim môžu upraviť obce a dobrovoľníci verejné priestranstvá, vysadiť zeleň, zlikvidovať čierne skládky, obnoviť zdroje pitnej vody v studniach, vybudovať cyklotrasy, turistické chodníky a oddychové zóny so športovým vyžitím. A ďalšie opatrenia na ochranu prírody, zveri a rýb.
Cieľom podpory je aj zachovávanie a rozvoj tradícií. Napríklad zachovanie tradičnej architektúry, jarmoky miestnych remeselníkov, tvorivé dielne s ukážkami miestnych remesiel. Projekty zrealizujú od 1. apríla do 31.októbra 2009. Projekt Laborec-Uh na nich vyčlenil vyše 13 277 eur (400-tisíc korún). Spolufinancovanie žiadateľov je vo výške 10 percent z celkového rozpočtu projektu.
--- FAKTY ---
Podporené projekty
Neformálna skupina občanov z Iňačoviec zrevitalizuje časť starého koryta Čiernej Vody a podporia jeho vodný režim. Výstupom projektu bude vytvorenie funkčnej mokrade s rôznymi typmi vodného prostredia, od vytvorenia otvorenej vodnej hladiny cez pobrežné porasty vodných rastlín, až po brehové porasty.
Obec Ostrov vytvorí "Obecnú oázu oddychu pre deti a verejnosť". Ide o hraciu a oddychovú plochu pre miestne deti.
Základná škola s materskou Palín urobí projekt "Pridajte sa k nám!" Obyvateľov Palína a priľahlých obcí budú informovať o separácii odpadov. Projekt zahŕňa aj monitoring čiernych skládok a ich odstraňovanie.
Poľovnícke združenie "Ostrovik" Senné odstráni divoké skládky a na ich mieste vysadí dreviny.
V Stretave rozbehnú projekt "Zachovania a rozvoja tradícií regiónu Zemplína". Ide o organizovanie prehliadok tradičnej ľudovej kultúry, spojených s jarmokom miestnych remeselníkov a s tvorivými dielňami a ukážkami miestnych remesiel.
Neformálna skupina Jastrabie - "Iňačovská studňa 2009" dokončí rekonštrukciu Iňačovskej studne. Ide najmä o estetickú úpravu vahadla studne, vyčistenie podzemnej časti studne a vyhotovenie odpočívadla pri studni. Súčasťou projektu je aj výtvarný plenér, ktorým sa projekt slávnostne ukončí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín