Korzár logo Korzár Dolný Zemplín

Miliónová exekúcia môže mesto zruinovať!

Mestu Kráľovský Chlmec hrozí po prehratom súdnom spore exekúcia za asi 900-tisíc eur (27 miliónov Sk). Podalo mimoriadne dovolanie na generálnu

prokuratúru. Odpoveď ešte neprišla, ale už v polovici februára na mesto "nastúpil" exekútor. Primátor priznáva, že zaplatenie celej sumy by mesto zruinovalo. Nateraz sa podarilo exekúciu odložiť. Na neurčito. Každý deň sa však suma zvyšuje o 133 eur!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Korene sporu pochádzajú spred 17 rokov, keď začali budovať základnú školu na sídlisku Nad nemocnicou. Jej dodávateľom boli Pozemné stavby, š. p. Investíciu zastrešoval štát, investorom bolo mesto. Všetko sa hradilo zo štátneho rozpočtu. Mesto pôvodne malo dostať okolo 20 miliónov korún, ale štát mu pridelil len necelých 12. "Mesto dodávateľa na to upozornilo a vyzvalo ho, aby s prácami prestal. Napriek tomu pokračoval do výšky celej sumy. Vznikol rozdiel 8,2 milióna korún, ktorý dodávateľ evidoval ako pohľadávku voči mestu. Mesto to však nikdy neuznalo," vysvetľuje primátor Jozef Balog.

SkryťVypnúť reklamu

Po takmer 10 rokoch žaloba

Medzitým sa Pozemné stavby dostali do likvidácie. Nedoriešený problém čakal na svoje znovuotvorenie takmer 10 rokov. "To, že správca konkurznej podstaty mesto v roku 2000 zažaloval, som sa dozvedel po nástupe do funkcie v roku 2003. Ihneď som kontaktoval exprimátora Istvána Pásztora. Ten povedal, že mesto záväzok nikdy neuznalo a niet sa čoho obávať," spomína Dezider Nagy, ktorý bol v rokoch 2002-06 primátorom mesta. Dodal, že koncom volebného obdobia už boli signály, že to pre mesto vyzerá zle: "Cez poslanca parlamentu sme vec dali na preskúmanie exministrovi Lipšicovi. Keď KDH odišlo z vlády, vec sa vrátila na súd."

Správca to predal za 220-tisíc korún!

Po rokoch ticha padol v septembri 2007 prvý verdikt na Okresnom súde v Trebišove. To už bol primátorom Jozef Balog. Bolo to ako blesk z jasného neba: "Podľa rozsudku malo mesto zaplatiť istinu 8,2 milióna korún plus úroky z omeškania. Spolu to vyčíslili na 25 miliónov! Až vtedy sme zistili, že správca v roku 2005 pohľadávku predal firme K.P. Kov z Košíc za 220-tisíc! korún! S ňou sa teraz súdime."

SkryťVypnúť reklamu

Balog aj Nagy potvrdili, že mesto ponuku na odkúpenie za túto sumu nikdy nedostalo. "Automaticky sme sa odvolali na krajský súd."

Prehra a exekúcia

Po roku a pol prišla druhá prehra. Mestu koncom januára 2009 doručili rozsudok krajského súdu. Potvrdil verdikt okresného. Bez pojednávania. Sumu vyčíslil na asi 900-tisíc eur (27 mil. korún). Ihneď podali mimoriadne dovolanie na generálnu prokuratúru. Odpoveď zatiaľ neprišla.

Mesto očakávalo, že kým prokuratúra nerozhodne, či vec pôjde na Najvyšší súd, mašinéria sa zastaví. Nezastavila sa. Už 17. februára prišlo mestu upovedomenie o začatí exekúcie. "Hneď sme sa stretli s exekútorom za účasti žalobcu. Bolo nám navrhnuté, aby sme zaplatili istinu a zvyšok na splátky. Nesúhlasíme, lebo pohľadávku sme nikdy neuznali."

SkryťVypnúť reklamu

Primátor priznáva, že spor môže mesto zruinovať. Na mimoriadnom zasadnutí o probléme informoval poslancov. Kvôli hrozbe exekúcie zvolal aj verejné zhromaždenie občanov. Koná sa 30. marca o šiestej podvečer.

* * *

--FAKTY--

Dlh každý deň rastie o 133 eur

n Na generálnej prokuratúre nám povedali, že vec postúpili na košickú krajskú prokuratúru. Jej hovorca Milan Filičko potvrdil, že 13. februára zaevidovali podnet mesta na podanie mimoriadneho dovolania: "Na základe toho sme si vyžiadali spisy, tieto nám však doposiaľ predložené neboli. Akonáhle budú, vec preskúmame a zaujmeme stanovisko."

n Lehotu na vybavenie podnetu nedokázal odhadnúť, podľa neho to závisí od rozsiahlosti a komplikovanosti spisu: "Zákonná lehota na vybavenie podnetu, ktorá sa môže v odôvodnených prípadoch predĺžiť, je dva mesiace, teda do 13. apríla 2009."

n Primátor uviedol, že nateraz sa mesto dohodlo na odložení exekúcie na neurčito: "Isté ale je, že každý deň sa výška sumy navyšuje o 133 eur!"

* * *

Podivnosti okolo sporu

n Školu vybudovali zo štátnych prostriedkov. Jej budova z okresného úradu prešla do vlastníctva mesta až v roku 2002. Spornú pohľadávku však žaloba vymáha od mesta.

n Mesto ako investor v r. 1991 písomne zakázalo Pozemným stavbám, aby v prácach pokračovali. Existuje na to dôkaz v stavebnom denníku. Súd si ho z archívov nevyžiadal.

n Mesto pohľadávku 8,2 mil. korún nikdy neuznalo. Neviedlo ju ani v účtovníctve. Žaloba sa opiera o preberacie konanie zo septembra 1996: "Na súde tvrdia, že sme tým pohľadávku uznali, ale tam je jednoznačne napísané, že mesto stavbu nepreberá. Neuznanie pohľadávky schválilo v októbri 1996 aj zastupiteľstvo. Svoje stanovisko zopakovalo aj v júni 2000.

n Pozemné stavby práce fakturovali faktúrami z r. 1992 a 93. Mesto má dôkaz Pozemné stavby listom z decembra 1994 žiadalo o potvrdenie pohľadávok. A všade sa uvádzali čísla faktúr. Lehota na uplatnenie ostatných pohľadávok voči mestu teda uplynula už v r. 1995-96 a žaloba bola podaná až v r. 2000. Mesto podalo námietku premlčania. Súd ju neuznal.

n Žaloba sa opiera o faktúru, ktorú mal dodávateľ vystaviť 30. decembra 1996 a faktúry z r. 1992-93 označila len za zálohové: "V roku 1996 faktúra za práce z r. 1992-3? Navyše, takýto dokument sa nikde na magistráte nenachádza," poukazuje Balog.

n Sporné je postúpenie pohľadávky na K.P. Kov za 220-tisíc korún. Správca ju za túto sumu mestu neponúkol, ale tretej osobe áno. Navyše, podľa právnej analýzy je "zmluva o postúpení pohľadávky neplatná, lebo bola uzavretá v rozpore so zákonom, nemá zákonné náležitosti, nie je určitá, presná, neobsahuje ani špecifikáciu pohľadávky."

n Krajský súd rozhodol bez pojednávania. Právne je to možné, ale mesto s tým už vopred nesúhlasilo. Žiadalo prejednávanie odvolania na pojednávaní za prítomnosti svojho právneho zástupcu. Nestalo sa. O termíne prejednania nevedelo, o verdikte sa dozvedelo až koncom januára, keď mu bol doručený rozsudok.

Najčítanejšie na Dolný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu