Seppo. Poetická výstava s názvom Ľudia stromov je o ľuďoch, ktorí milujú stromy a lesy. Zároveň je dlhým výletom do fínskej mytológie a za starými tradíciami.
MICHALOVCE. Autorky kvôli unikátnym fotografiám cestovali nielen po Fínsku, ale aj Estónsku a do ruskej Karélie. Ich publikácia bola v roku 1997 vo Fínsku ocenená ako najkrajšia kniha roka. Fotografky získali aj fínske štátne ocenenie pre umelcov Suomi Prize.
"Výstava pozostáva zo siedmich častí a zobrazuje miesta a stromy, ktoré sú spojené s rituálmi predkov a ukazuje aj vzťah dnešných ľudí k stromom. Fotografie s vysokou umeleckou hodnotou nás postupne sprevádzajú lesom a jeho duchmi, posvätnými hájmi, ktorých sa ľudská ruka nesmela dotknúť," vysvetlila riaditeľka múzea Dana Barnová.
Stan v tvare posvätného hája
Fotografie zobrazujú posvätné stromy, ktoré podávajú svedectvá o celých generáciách predkov. Výstava končí fotografiami stromov a ľudí, ktorí sú s nimi spätí aj v dnešnej dobe. Nechýba fotografia najväčšieho duba v Estónsku, ktorý sa nachádza pri dedine Urvaste.
"Zaujímavou inštaláciou výstavy je stan v tvare posvätného hája. Jeho steny tvoria fotografie posvätného hája (Hiisi), ktorý sa nachádza v Estónsku. V minulosti na týchto posvätných miestach v lese ľudia hodovali a prinášali obety lesným bohom," vysvetlil etnograf Maroš Demko.
Autorky absolvovali viacero samostatných výstav vo Fínsku, Švédsku, Japonsku, Anglicku, Českej republike, na Islande a Slovensku. Výstavu pripravilo Zemplínske múzeum v spolupráci s Domom fotografie v Liptovskom Mikuláši a Nadáciou Zelená nádej. Výstava potrvá do 7.mája.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín