MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Obec Pavlovce nad Uhom v Michalovskom okrese sa mení. Rómovia, ktorí sa vrátili zo zahraničia, si prerábajú svoje domy a ich okolie. Chátrajúce nehnuteľnosti sa menia na zateplené rodinné domy s novými strechami a plastovými oknami. Niektoré dýchajú vo vnútri luxusom, aký nemajú ani miestni "gádžovia".
MICHALOVCE. Starosta obce Jozef Kočan vysvetľuje, že za posledné roky odišlo z obce do zahraničia vyše 1 500 Rómov. Mnohí sa po rokoch vracajú a prerábajú svoje domy. Vstup do obce, ktorý bol kedysi známy chátrajúcimi domami, sa postupne mení na vilovú ulicu. Pred desiatkami domov sú kované brány, k novým garážam vedie zámková dlažba, nádvoria zdobia malé fontány, chodníky lemujú masívne hlinené nádoby so starogréckymi motívmi alebo plastiky levov. Takmer každý dom je zateplený, pokrytý novou fasádou, nechýbajú plastové okná a nová strešná krytina.
Prerobil dom a odchádza do Anglicka
Jedným z prvých Rómov, ktorý odišiel do Veľkej Británie, je 43-ročný Dušan Tancoš. "Vonku som bol desať rokov a štyri mesiace," hovorí. Päť a pol roka pracoval v závode na výrobu párkov v Londýne a štyri a pol roka v závode na spracovanie kuracieho mäsa v Rotherhame. "Tam sme mäso triedili a balili do vrecúšok. Potom ho distribuovali do hypermarketov," dodáva.
Domov sa vrátil pred ôsmimi mesiacmi. Kúpil si starší dom, ktorý kompletne prerobil. "Je tu nová strecha, elektrika, voda, plyn, no všetko," povedal. V interiéri dvojposchodového domu sú dve kuchyne s novými linkami a dve kúpeľne.
Dušan však po rekonštrukcii opäť odchádza do Anglicka. "Tu sa k práci nikde nedostanem. A v podstate aj musím odísť, lebo veľa peňazí som investoval do domu." Rómovia, ktorí sa živia v Anglicku poctivo, zarobia podľa Dušana okolo 1 100 libier mesačne.
Kupujú autá aj plazmy
Pavlovskí Rómovia žijú najmä v Glasgowe, Rotherhame, Domestri, Denneve a írskom Dubline. Na ostrovy odišli celé rodiny. Z manželov často pracujú iba muži, ženy sú na materskej a poberajú prídavky. Matrikárka z Pavloviec nad Uhom Mária Dufincová vysvetľuje, že v priebehu roka sa narodí v Británii až 30 Pavlovčanov. Tento trend trvá už päť rokov.
Viacerí rodičia pracujú v hydinárňach, mraziarňach, alebo v poľnohospodárskom priemysle. "Robia dvanástky. Tie podmienky by možno iní ľudia nevydržali," vysvetľuje starosta. Väčšina potom zarobené peniaze investuje do rekonštrukcie domov na Slovensku. Starosta hovorí, že medzi Rómami panuje pri prerábaní nehnuteľností zdravá súťaživosť. "Riadia sa heslom, keď má on, tak chcem aj ja. Pre obec je to len jednoznačne dobré. Mení sa k lepšiemu. Aj staršie domčeky vedia pekne obnoviť. Tie domy by tu inak chátrali."
Starosta dodáva, že niekedy pri rekonštrukciách vznikajú aj úsmevne momenty. "Niektorí prerábajú bezhlavo. Zdravý rozum hovorí, že najprv opravím strechu, vymením okná a potom fasádu. Niekedy to robia opačne". Rómovia investujú aj do hnuteľného majetku. "Okrem toho že chodia na autách s volantom na pravej strane, kupujú aj naše autá. Je tu strašne veľa nových áut," upresňuje Kočan. Hitom sú aj po dva plazmové televízory v dome s maximálnou uhlopriečkou 187 centimetrov.
Úžera sa presunula aj do Anglicka
Starosta potvrdil, že nie všetci Rómovia sa živia v Anglicku poctivo. "Úžera sa presunula aj do Anglicka". Mnohí platia úžerníkom napríklad neúmerne vysoké nájomne za strechu nad hlavou. Robia z nich aj "biele kone", berú na nich úvery a pôžičky.
"Máme prípad jednej rodiny, kde otec je v base, matka je doma a niekto na jej osem detí berie v Anglicku rodinné prídavky. Toto je taký vypuklý prípad. Máme informácie, že už idú po tom aj Angličania," dodal Kočan. Hovorí, že získať informácie o úžere v zahraničí je veľmi ťažké. Mnohí Rómovia o tom rozprávať nechcú.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín