Vodiči si urobili z pešieho priechodu korzo pre autá
Obec Slovenské Nové Mesto kritizuje, že Košický samosprávny kraj (KSK) odstránil pevné zábrany na pešom hraničnom priechode s Maďarskom v centre dediny bez jej vedomia. Priechod vzápätí zaplavili autá, obec sa obáva dopravných nehôd a kolapsov.
SLOVENSKÉ NOVÉ MESTO. KSK (koalícia SMER-SMK v ňom má väčšinu), ktorý zábrany odstránil, sa bráni, že sa deinštaláciou kvetináčov na hraničnom moste len snažil odstrániť nezákonné bariéry. Isté je, že odvtedy si vodiči urobili z pešieho priechodu korzo pre autá. Vrátane kamiónov. Napriek obojstrannému zákazu vjazdu. "Vúcka" sa odvoláva na to, že dodržiavanie režimu priechodu má sledovať polícia. Záhadou zostáva, prečo o "odblokovaní" priechodu maďarské médiá informujú ako o zmene priechodu na cestný.
Opäť po roku.....
Iniciatívy, aby sa peší priechod v centre obce stal aj cestným pre autá do 3,5 tony, sa začali ešte pred naším vstupom do Schengenského priestoru v decembri 2007. Keďže nedisciplinovaní vodiči Zákaz vjazdu nerešpektovali, obec sem dala ešte vtedy pevné zábrany - kvetináče. To spustilo vlnu odporu na maďarskej strane. "Začiatkom marca 2009 predstavitelia KSK naznačili, že cesta patrí KSK a bolo by dobré, keby sa téma zmeny hraničného priechodu v centre obce na cestný znovu otvorila." Za to sa listom prihováral aj maďarský europoslanec István Szent Iványi a o stretnutie žiadal aj maďarský konzul na Slovensku.
Korzo pre autá
V pondelok 30. marca na hraničný priechod prišli cestári z KSK a zábrany odstránili: "Nastal chaos existujúci zákaz vjazdu z oboch strán hranice vodiči nerešpektovali. V ten istý deň sa tam dokonca objavil aj kamión. Ľudia z obce mi vyvolávajú a sťažujú sa, čo sa deje," tvrdí starosta obce Ján Kalinič.
Krátka exkurzia na priechode dokazuje jeho slová. Pracovníčky stávkovej kancelárie na hranici potvrdili, že vodiči si tu od pondelka urobili korzo: "Chodia hore dole, najmä maďarskí. Značka zákaz vjazdu ich nezastaví. Bola tu aj polícia, ale keď ju zbadali, počkali. Keď odišla, prešli hranicu bez zábran." Peší, ktorých sme oslovili, majú na vec rôzne názory. Miestni si myslia, že v strede ich obce je to nezmysel, lebo autá môžu chodiť cez cestný priechod, ktorý je len asi 2 kilometre od obce. Iní, najmä z dediniek smerom na Kráľovský Chlmec, by zase oficiálne otvorenie priechodu pre autá privítali.
Obec o rokovaniach nevedela
Ján Kalinič prijíma názory oboch strán: "Všetko je vec konsenzu. K tomu sa však dá dôjsť len na základe dohody. Nie je možné, aby niekto vynechal obec, v ktorej centre priechod je."
"Vysvetlenie" obci prišlo až 2. apríla. V oznámení, podpísanom Rozáliou Múdrou, sa KSK odvoláva na predchádzajúce rokovania, starosta však zdôrazňuje, že k dohode nedošlo. Dodal, že tento týždeň mu už volal aj slovenský konzul v Maďarsku a pýtal sa, či by maďarskí poslanci nemohli prísť na oslavu otvorenia priechodu autám: "Podľa mojich zistení maďarské médiá vec prezentujú tak, že priechod je otvorený aj pre autá."
Podľa dokumentácie, ktorú máme k dispozícii, súčasnej napätej situácii predchádzala čulá korešpondencia KSK a kompetentných inštitúcií. Obec o nej nevedela. Kraj v otvorení priechodu aj pre autá problém nevidí: "Parametre mosta, ktorý vedie k hraničnému priechodu, nebránia sprejazdneniu mosta pre osobnú dopravu. Pre obyvateľov najvýchodnejšej časti kraja by sa tým skrátila cesta do Maďarska približne o 16 km."
Odmietajú diktát kraja
Obecní poslanci 1. apríla prijali uznesenie, ktorým odmietajú " diktát VÚC a mesta Sátoraljaújhelyi, ako aj zastrašovanie vedenia obce." Zároveň Kaliničovi odporučili nerokovať o inom usporiadaní dopravy na priechode, kým nebudú zábrany vrátené na miesto. Starosta pripomína, že najbližší priechod je vzdialený iba 2 kilometre.
***
Argumenty KSK
Hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková uviedla, že oni ako správca cesty len reagovali na zistený stav. Osadenie kvetináčov bolo podľa KSK riešené v rozpore s určením dopravného značenia: "Ako prekážka na ceste bránili prejazdu sanitiek a záchranných vozidiel." Potvrdila, že odstránenie zábran vykonala Správa ciest KSK: "Na základe upozornenia Obvodného úradu pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie Trebišov." Prednosta ObÚ tvrdí, že z ich strany žiadne rozhodnutie nepadlo: "Inicioval to KSK." "Voľný" most a zostávajúce značenie KSK považuje za dostatočné: "Zakazuje vjazd všetkých áut v oboch smeroch." Nerešpektovanie značenia má podľa KSK riešiť polícia. Bobríková pripustila, že informácie maďarských médií o sprístupnení priechodu sú naozaj nesprávne.
***
Argumenty obce
Okrem priechodu pre peších v centre, o ktorý sa teraz "vedie boj", je len o 2 km ďalej( nie o 16!) priechod pre osobné aj nákladné autá!
Tretí hraničný priechod je pre železničnú dopravu a dva ďalšie pre bicykle.
Hraničná ulica je centrom obce. Na hlavnej ceste z K. Chlmca do Trebišova je kolmá zákruta. Na ňu sa v rohu kolmice napája krátka vedľajšia, ktorá vedie k pešiemu aj železničnému hraničnému priechodu. Obec sa obáva, že otvorenie pešieho priechodu pre autá by spôsobilo dopravný kolaps najmä v letnej sezóne, kedy Slováci chodia na maďarské kúpaliská.
Obec pozdĺž hranice buduje oddychovú zónu. Most, ktorý spája Maďarsko a Slovensko, chce zmeniť na promenádny.
Starosta za nezanedbateľné považuje aj zvrchované právo samosprávy rozhodnúť o sebe a tom, čo v obci bude a čo nie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín