o tom arcibiskup Juraj Stránsky. Mnohí pravoslávni veriaci a kňazi sú však s jeho rozhodnutím nespokojní. Vo viacerých obciach Michalovského, Trebišovského a Sobranského okresu slávili Veľkú noc - Paschu podľa gregoriánskeho kalendára spolu s rímsko a gréckokatolíckymi veriacimi vyše 40 rokov.
MICHALOVCE. Arcibiskup michalovsko-košickej pravoslávnej eparchie Juraj Stránsky rozhodol, že veriaci všetkých dekanátov a farností na území eparchie budú blížiace sa veľkonočné sviatky sláviť podľa pravoslávneho - juliánskeho kalendára. Veriacich o tom informoval prostredníctvom februárového pastierskeho listu. Viacerí farníci sú s týmto rozhodnutím nespokojní. Veľkonočnú nedeľu tak budú sláviť len 19. apríla, týždeň po štátnych a cirkevných sviatkoch rímsko a gréckokatolíckej cirkvi. Arcibiskup pre Korzár uviedol, že ide o internú záležitosť pravoslávnej cirkvi a eparchie, ktorú nebude rozoberať s médiami. Hovorí, že mu ide o jednotné slávenie Paschy s celým pravoslávnym svetom. Prešovská pravoslávna eparchia svojim farnostiam jednotné slávenie Paschy nenariadila. Farnosti budú oslavovať vzkriesenie Krista podľa individuálneho kalendára, ktorý im schválil prešovský biskup.
Veľká noc - Pascha patrí medzi najdôležitejšie náboženské sviatky kresťanov. Je oslavou vzkriesenia Ježiša Krista. Tento rok budú všetci pravoslávni veriaci michalovsko-košickej eparchie sláviť tento sviatok naraz podľa juliánskeho kalendára. "Mnohí príbuzní a deti k nám prídu domov na sviatky už nasledujúci víkend keď je v piatok a pondelok štátny a cirkevný sviatok. Mnohí o týždeň neprídu, lebo by museli čerpať dovolenky a uvoľniť sa z práce," hovorí zástupca veriacich, ktorí sú nespokojní zo zmenou termínu. Doteraz bolo slávenie Paschy v michalovskej eparchii na individuálnom rozhodnutí každej farnosti. Podľa juliánskeho kalendára slávili Paschu najmä okrajové obce Sobranského okresu napríklad v Beňatine a Ruskom Hrabovci. Niektorí veriaci s rozhodnutím arcibiskupa nesúhlasia a listom sa obrátili na metropolitu Českých krajín a Slovenska Kryštofa. Žiadali ho, aby bola účinnosť arcibiskupovho rozhodnutia pozastavená. "Dostali sme odpoveď že rozhodnutie arcibiskupa je v súlade so záujmami pravoslávnej cirkvi, aby sa zjednotila v slávení Paschy," dodávajú veriaci.
S rozhodnutím arcibiskupa nie sú spokojní ani niektorí pravoslávni kňazi. "Ako farár stojím medzi dvomi mlynskými kameňmi. Musím rešpektovať nariadenie biskupa, ale zároveň chápem aj viacerých veriacich, ktorí sú proti tejto náhlej zmene. Mali sme ich na to postupne pripraviť. Vysvetliť im potrebu tejto zmeny a viac s nimi diskutovať. To sa nestalo. Prišiel nám biskupský list, ktorí sme im mali jednoducho prečítať a informovať ich o tejto zmene," povedal kňaz, ktorý nechce byť menovaný. "Prišlo to veľmi rýchlo a tvrdo. Viem že viac obcí je nespokojných. Obávam sa že to niektorých odradí prísť do kostolov," dodal. Viacero farností v Michalovskom okrese slávilo Veľkú noc podľa gregoriánskeho kalendára vyše 40 rokov.
Arcibiskup Juraj Stránsky uviedol, že ide o interné záležitosti pravoslávnej cirkvi a michalovsko-košickej eparchie a nechce ju rozoberať cez média. Podľa neho so zmenou nesúhlasí len hŕstka nespokojných farníkov. Tvrdí, že na jednotné slávenie Paschy veriacich postupne pripravovali. V pastierskom liste však arcibiskup uviedol, "že otázka kanonického, správneho slávenia svätej Paschy, nie je bodom k širokej diskusii na farnosti, ale niečím čo pramení zo svätej tradície". Hovorí, že mu ide o jednotné slávenie Paschy s celým pravoslávnym svetom. Veriaci sú však presvedčení, že sa nemôžu porovnávať s ruskou a gréckou pravosláviou kde sa k tejto viere hlási až 80 percent obyvateľstva a prispôsobené sú tomu aj štátne sviatky. Arcibiskup sa opiera aj o uznesenie XII. Miestneho snemu Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku, ktoré sa konalo v Prešove v marci 2007. "Snem uložil jednotlivým cirkevným obciam ďalej pokračovať v nenásilnom prechode sviatkovania Paschy Christovej podľa východnej paschálie". Viacerí veriaci z michalovsko-košickej eparchie však tvrdia, že na túto radikálnu zmenu ešte neboli pripravení. V prešovskej pravoslávnej eparchii biskup jednotné slávenie Paschy farnostiam nenariadil. Veľkonočnú nedeľu budú farnosti sláviť individuálne 12. apríla podľa gregoriánskeho kalendára, ale aj 19. apríla podľa juliánskeho kalendára.