na zdravotníckych misiách v Afrike. Lekári z Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach zasahovali v južnom Sudáne a Burundi.
MICHALOVCE. Zaujímavé stretnutie spojené s prednáškou a videoprojekciou zorganizoval v rámci Svetového dňa zdravia Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach. Študenti sa stretli s lekárkou Mariannou Čeripkovou, ktorá pôsobila deväť mesiacov v južnom Sudáne v meste Gordhime a deväť mesiacov v Burundi. "Chceli sme zaujímavým spôsobom prezentovať prácu lekárov z michalovskej nemocnice, ktorí tam zabezpečovali zdravotnú starostlivosť. Ukázať študentom v akých podmienkach tam žijú ľudia a aké ich trápia choroby,," vysvetlila krajská epidemiologička Janka Stašková. Beseda niesla názov Zdravotnícke zariadenia v krízových situáciách a zúčastnilo sa jej vyše sto študentov.
Úrazy a infekčné choroby
Mnohých študentov zaskočili podmienky, v akých michalovskí lekári pracovali na africkom kontinente. Čakárne pre pacientov tvorili len drevené lavice pod stromami. Pacienti často čakali na vyšetrenie na zemi priamo pred nemocnicou. Michalovskí lekári pôsobili priamo v nemocniciach, alebo v pohotovostných ambulanciách pre dospelých. Čeripková vysvetlila, že denne vyšetrili stovku pacientov. Mnohí trpeli infekčnými chorobami, kožnými léziami, tropickými vredmi, maláriou, HIV, malomocenstvom a tuberkulózou. "Častými prípadmi boli aj úrazy. Zranenia po oštepoch, alebo po vybuchnutej míne," vysvetlila lekárka.
Africké choroby aj u nás
Krajská epidemiologička uviedla, že s mnohými chorobami, proti ktorým bojovali lekári v Afrike sa stretávajú aj naši lekári na Slovensku. "Mali sme prípad malárie u vojaka, ktorý sa vrátil z misie v africkej Eritrei. Až po roku ochorel na maláriu. Objavujú sa aj ochorenia tuberkulózy". Stretnutie sa uskutočnilo v aule pobočky Podnikovohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Michalovciach.
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín