MILAN POTOCKÝ, milan.potockykorzar.sk
Na hraničnom priechode pre peších Veľké Slemence na slovensko-ukrajinskej hranici bol nával aj pred veľkonočnými sviatkami. Hoci za lacnejšími nákupmi k východným susedom cestujú stovky východniarov, podľa štatistík colného úradu je cestujúcich v porovnaní s minulým rokom podstatne menej. Súvisí to so zavedením prísnejších limitov na dovoz tovaru oslobodeného od cla.
MICHALOVCE. Riaditeľ Colného úradu v Michalovciach Ladislav Brada vysvetlil, že hraničný priechod Veľké Slemence - Maly Selmenci využíva od zavedenia nových obmedzení pre dovoz tovaru neobchodného charakteru od 1. decembra 2008 menej ľudí. V januári tohto roka prestúpilo týmto hraničným priechodom na vstupe a výstupe dohromady 17 753 osôb. Vo februári to bolo 24 317 osôb. V rovnakom období minulého roka to bolo v januári spolu 22 436 osôb a vo februári 31 707 osôb. V prvej polovici marca tohto roka do 15.3. to bolo 15 160 osôb.
"Po zavedení nových limitov bol zaznamenaný pokles cestujúcich na tomto colnom hraničnom priechode o takmer 46 percent. Ide o december 2008 v porovnaní s novembrom 2008. Pokles počtu cestujúcich v mesiacoch január a február v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka však až taký výrazný nie je, keďže v januári tento pokles predstavoval 20,87 percenta a vo februári 23,31 percenta," vysvetlil Brada.
Cez víkendy je nával
Cestujúci využívajú tento hraničný priechod pre peších najčastejšie za účelom návštevy rodinných príslušníkov a nákupov spotrebného tovaru, ako sú cigarety, liehové nápoje, prášok na pranie, čistiace prostriedky, cukrovinky a iné potraviny a za turistickým účelom.
"Najčastejším dôvodom nákupov sú veľké rozdiely v cenách tovaru dennej spotreby a najmä tovaru zaťaženého u nás spotrebnými daňami. Najviac osôb prestupuje tento hraničný priechod v dňoch pracovného pokoja, pričom rozdiel počtu osôb v pracovných a víkendových dňoch je aj dvojnásobný. Najviac cestujúcich v tomto roku bolo zaznamenaných v sobotu 7. februára, a to 762. Počet cestujúcich je často závislý aj od počasia, prípadne aj od výplatných termínov rôznych dávok, kedy je počet cestujúcich vyšší ako v iné dni," upresnil riaditeľ.
Čaká sa asi hodinu
Vybavenie cestujúcich je podľa šéfa colníkov priebežné. "Čakacie doby vznikajú najmä vtedy, keď je zo strany ukrajinských orgánov vstup resp. výstup osôb umožnený v určitých intervaloch a nie plynule. V prípade, že čakacie doby vzniknú, sú v rozsahu približne do 30 minút na vstupe a 60 minút na výstupe," dodal riaditeľ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín