STRÁŽSKE. Mimoriadne valné zhromaždenie Chemka, a. s., Strážske 3. apríla rozhodlo, že podnik vstúpi do likvidácie. Minulý rok zasvietili v jeho ekonomickej bilancii mínusové čísla.
Zmenila sa doba, zmenilo sa Chemko
Chemickú výrobu v Strážskom spustil štát v roku 1952 v továrni na výbušniny a medziprodukty pre vojenské a civilné účely. V 90. rokoch sa situácia na trhu zmenila, výrobu výbušnín na konci roka 2003 pozastavili a dva roky nato zrušili.
Dcérske akciovky Chemza a Hnojivá vyrábali chemické produkty anorganickej a organickej chémie, ďalšie dcérske spoločnosti zabezpečovali obslužné činnosti pre chemickú výrobu v areáli Chemka. Akciovka Chemko Strážske v obchodnom registri figurovala od 29. marca 1996 do 9. apríla 2009.
V septembri 2005 predstavenstvo spoločnosti zvolilo nových členov vrcholového manažmentu. Generálnym riaditeľom spoločnosti sa vtedy stal Andrej Ješka, finančným riaditeľom Ján Partila, ktorý bol dovtedy riaditeľom pobočky VÚB v Prešove, obchodným riaditeľom Rudolf Balažovič z eseročky Exter Trnava. Personálnym riaditeľom vymenovali Milana Urbanovského, dovtedajšieho manažéra eseročky Alcufer Slovakia Trnava.
V júli minulého roku medializoval generálny prokurátor Dobroslav Trnka, že má indície, že niekto sa snaží tento podnik vytunelovať. Trnka vtedy uvádzal, že prokuratúra prijímala trestné oznámenia o nečestných praktikách, ktoré to naznačovali.
Pohyby v predstavenstvách a dozorných radách
Manažment Chemka, a. s., Strážske vykázal za minulý rok stratu za viac ako 37 miliónov korún. Pred tohtoročným aprílovým mimoriadnym valným zhromaždením v Chemku však koncom marca rozhodnutím jediného akcionára Chemzy, ktorá bola od roku 2002 stopercentnou dcérou Chemka, došlo k zmene obchodného mena Chemzy na Chemko, a. s. Slovakia.
V predstavenstve Chemzy boli a v spoločnosti so zmeneným menom aj naďalej ostali členovia predstavenstva z končiaceho Chemka s tým, že Ješka si vymenil stoličku. Z člena dozornej rady bývalej Chemzy prešiel na stoličku predsedu predstavenstva Chemko Slovakia. Dvaja z troch členov dozornej rady Chemka, Michal Bartók a Ján Partila, sú od 27. marca s Jánom Hrinkom v dozornej rade Chemka Slovakia. Chemko Strážske, a. s. v likvidácii, má zaknihovaných 483 814 kmeňových akcií, hodnota jednej je 34 eur.
A čo ekologické záťaže?
Od roku 1977 vlastnilo Chemko Strážske Odkalisko Poša, do ktorého roky ukladalo popoloviny zo svojej teplárne. Občianski aktivisti upozorňovali, že je to miesto jednej z najväčších ekologických záťaží na východnom Slovensku.
V júli minulého roku sa Chemko odkaliska zbavilo. Predalo ho. Novým vlastníkom je spoločnosť TP2. Deklarovala záujem o výstavbu uhoľnej elektrárne v areáli Chemka a odkalisko potrebovala ako koncovku výrobného procesu. Jediným spoločníkom TP2, s.r.o., je obchodná spoločnosť BEZ Motory Limited sídliaca na Cypre, so základným imaním viac ako 142 miliónov korún.
Chemko, a.s., sa malo aktívne zapojiť do likvidácie starých zásob PCB látok vo svojom areáli. Slovensko ich má na svojom území povinnosť zlikvidovať do roku 2010. Konzorcium súkromného sektora projektu Likvidácie PCB látok nespaľovacou technológiou, o ktorom sa uvažovalo, mali tvoriť Chemko, a. s., Dekonta, s.r.o. a Ekologické služby, s.r.o.
Projekt počítal s ich vkladom do projektu vo výške 6 miliónov dolárov. Na zabezpečenie stavebnej prípravy a inštalácie zariadenia, EIA štúdie a povoľovacieho procesu, prevádzky a zneškodnenia odpadov skladovaných v samotnom podniku, v ktorom sa za čias štátneho podniku 20 rokov PCB látky vyrábali. Odhaduje sa, že celkovo zostalo v Chemku 3 500 ton PCB odpadov a ďalších 900 ton je uložených na skládke Pláne v Strážskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín