TREBIŠOV. Mesto Trebišov spustilo výdaj certifikovaného kompostu pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste z novovybudovanej kompostárne.
Projekt si vyžiadal takmer 3 a pol milióna eur, financovaný bol z prostriedkov Kohézneho fondu EÚ, ministerstva životného prostredia a mesta Trebišov. Kompostáreň slávnostne otvorili vlani v máji.
Kuchynský odpad aj zeleň
Kompostáreň slúži na zhodnotenie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu a zeleného biologického odpadu z údržby miestnej zelene, ako aj z rodinných a bytových domov, vrátane škôl a materských škôl.
„Zber tohto odpadu prebieha na týždennej báze, pričom doba trvania jedného kompostovacieho cyklu je 12 – 14 týždňov," informovala Martina Ráczová z komunikačného oddelenia mesta.
Kompost prešiel certifikáciou Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho v Bratislave, ktorá sa udeľuje na jeden kalendárny rok, a pravidelne prechádza kontrolou Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu, ktorý schvaľuje jeho kvalitu.
Po splnení podmienok certifikácie spustilo mesto Trebišov možnosť jeho distribúcie obyvateľom mesta.
Kompost je neustále tvorený a pravidelne distribuovaný podľa podmienok určených poskytovateľom – Technickými službami mesta Trebišov. Od spustenia tejto služby došlo k výdaju viac ako 8 ton.
Podmienky výdaja
Kompost je k dispozícii výhradne pre obyvateľov s trvalým pobytom v meste Trebišov.
Výdaj prebieha na Zbernom dvore Technických služieb mesta Trebišov na Stavebnej 2.
Maximálne množstvo kompostu, ktoré môže rodina ročne odobrať, je 500 kilogramov.
Samotný kompost je bezplatný. Pri jeho výdaji sa však platí manipulačný poplatok za jeho presun a obsluhu. Poplatok je vo výške od 1,30 eura podľa množstva odobratého kompostu.
Hlavné výhody kompostovania
- Znižuje množstvo odpadu – menej bioodpadu v zmesovom komunálnom odpade znamená nižšie náklady na jeho odvoz a spracovanie.
- Znižuje emisie – na rozdiel od skládok, kde vznikajú skleníkové plyny, je kompostovanie šetrné k životnému prostrediu.
- Zlepšuje kvalitu pôdy – kompost obohacuje pôdu o živiny a podporuje pôdny mikrobióm.
- Zadržiava vodu v pôde – pomáha udržať vlhkosť, znižuje odtok a chráni pred degradáciou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín