ZEMPLÍN. Sedem v Košickom, osem v Prešovskom samosprávnom kraji. Toľko nových staníc záchrannej zdravotnej služby postavia na východe Slovenska v tomto roku z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky.
„Teší nás, že stanicu postavia aj v našom meste, hoci pôvodne sa s ňou nepočítalo. Odtiaľto je všade blízko, do okresných miest aj okolitých obcí. Výstavba stanice je významným krokom k zlepšeniu prednemocničnej zdravotnej starostlivosti a zabezpečeniu rýchlej a efektívnej pomoci pre obyvateľov mesta a regiónu,“ povedal primátor Strážskeho Patrik Magdoško (nezávislý).
Posledný aprílový deň poklepal základný kameň stavby novej jednoposádkovej stanice na Družstevnej ulici v priestore za bytovými domami Chemik.
Mesto vyšlo Operačnému stredisku záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky v ústrety, keď poslanci mestského zastupiteľstva jednomyseľne odsúhlasili dlhodobý prenájom mestského pozemku za symbolické euro z dôvodu hodného osobitného zreteľa.
Stanicu by mali postaviť do konca septembra tohto roka.
Obyvateľom bude k dispozícii jedna sanitka záchrannej zdravotnej služby 24 hodín denne 365 dní v roku s dvoma profesionálmi.
Za symbolické euro
V týchto dňoch sa na začatie prác pripravujú aj v Snine.
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky požiadalo sninskú samosprávu o dlhodobý prenájom mestského pozemku ešte v druhej polovici roka 2023.
Mesto po prehodnotení viacerých alternatív ponúklo stredisku časť pozemku na Hviezdoslavovej ulici.

Poslanci schválili dlhodobý prenájom pozemku na desať rokov za symbolické jedno euro ročne s predkupným právom na uzavretie zmluvy za cenu stanovenú znaleckým posudkom.
V sninskej stanici budú sídliť dve posádky.
Dokopy 15 nových staníc
Oba projekty sú súčasťou celoslovenskej iniciatívy, financovanej z Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, ktorá má za cieľ vybudovať 58 staníc záchrannej zdravotnej starostlivosti po celej krajine. Osemnásť staníc je už vo vysokom štádiu realizovania, ďalších 40 sa začína stavať v týchto dňoch. V pláne obnovy je na to vyčlenených 32 miliónov eur.
Podľa informácií z komunikačného odboru ministerstva zdravotníctva v Prešovskom samosprávnom kraji vybudujú dvojposádkové stanice v Kežmarku, Levoči, Sabinove, Prešove, Snine a vo Vranove nad Topľou, jednoposádkové v Stropkove a Medzilaborciach.
V Košickom samosprávnom kraji sa počíta s výstavbou trojposádkovej stanice v Košice-Západ. Dvojposádkové stanice budú v Kráľovskom Chlmci, Michalovciach a Veľkých Kapušanoch, jednoposádkové v Strážskom a Sobranciach.
„Predpokladané náklady na výstavbu 15 staníc sú vyše 7,6 milióna eur bez DPH. Ukončenie výstavby je plánované do konca tohto roka. Zaradenie do siete staníc a uvedenie do prevádzky sa predpokladá v prvom polroku 2026,“ informoval rezort.
Všetky spomínané stanice sú novostavby.
Posilnia posádky
Oba kraje na východe republiky sú podľa rezortu zdravotníctva posilnené počtom posádok.
„K dispozícii budú vrtuľníková záchranná zdravotná služba ako aj posádky s lekárom (RLP, RLZP, RV), so záchranárom špecialistom (ŠRZP), záchranárske posádky (RZP, RZPS) a nový typ posádky na plánované prevozy pacientov, ktorí si vyžadujú starostlivosť zdravotníka (AŠP),“ doplnil komunikačný odbor.
Novelu zákona o záchrannej zdravotnej službe schválil parlament v skrátenom legislatívnom konaní v marci tohto roka.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín