MICHALOVCE. Robert Fico (Smer) v Moskve ako jediný líder európskej 27-čky, aj Michalovce sú Európa, potreba spolupráce prodemokratických opozičných strán, oživenie Zemplína, problémy miestnej politiky, krátke historické exkurzy do vojnových rokov.
To boli hlavné témy rečníkov na protestnom zhromaždení v Michalovciach. Asi dvom stovkám ľudí sa prihovorili politici, aktivisti i zástupcovia mladej generácie.
Žobrať chodí do Bruselu
„Nikdy som nespochybňoval, že pred rokmi fašizmus prišiel z Nemecka. Ďakujem vojakom sovietskej armády, ktorí nás oslobodili spod fašizmu. Väčšina týchto chlapcov vtedy nevedela, že po oslobodení u nás nastane totalita. Pre mňa oslobodenie nie je oplotenie,“ načal vážnu tému oslobodenia pred 80 rokmi spoluorganizátor zhromaždenia aktivista Ján Čarný.
Priznal sa, že ho zarazilo, koľko neprávd, lží a nejasností počul od premiéra Fica a politikov na kladení vencov v Michalovciach.
„Vraj Európska únia chystá pre nás nejakú novú železnú oponu. Strieľa niekto ľudí pri plote ako zver, keď ju chcú slobodne opustiť?“ narážal na obete, ktoré prišli o život pri úteku z krajiny za bývalého režimu.
„Hanbím sa za každého, kto ostal na kladení vencov do konca a počúval lži a klamstvá. Michalovce a Slovensko oslobodil hlavne ukrajinský front, v armáde bojovali vojaci rôznych národností, aj slovanských, nielen Rusi. Hanbím sa za to, že keď u nás nastane akákoľvek kríza a problém, ide Fico žobrať peniaze od Európskej únie. Prečo nežobre ruble z Moskvy?“ vyslúžil si Čarný potlesk publika.

Srholca počúval celý parlament
„Príjemný podvečer, milí Európania,“ prihovoril sa zhromaždeniu bývalý europoslanec Ivan Štefanec (KDH), ktorý pripomenul, že 9. máj je Dňom Európy.
Zdôraznil, že Európska únia je založená na vzájomnej tolerancii, porozumení a mieri. Po rokoch sa do Európy vrátila vojna a Ukrajina bojuje nielen za svoju vlasť, ale aj za celú Európu, pre ktorú bráni slobodu a demokraciu.

„Nie som hrdý na ľudí, ktorí nás reprezentujú. Nie som hrdý na nášho premiéra, ktorý sa namiesto osláv Dňa Európy ide bratať s masovým vrahom v jeho sídle a ide vzdávať hold tým, ktorí vraždia nevinných ľudí. Je to hanba, škandál a hrôza,“ povedal Štefanec, za čo si vyslúžil súhlasný potlesk publika.
Upozornil na to, že Únia navrhuje skončiť s odberom ruských surovín, aby prestala financovať ruský terorizmus.
„Jediná krajina, ktorá má výhrady, je Slovensko. Jediný Robert Fico hanebne hľadá výhovorky a spôsoby, ako ho ďalej financovať. Hanba,“ pokračoval.
Nádej na zmenu vidí Štefanec v prítomnosti aktívnych občanov na protestoch, ktorí dokazujú, že im na Slovensku záleží.
Ako pozitívny príklad osobností našich dejín vyzdvihol Milana Rastislava Štefánika, zakladateľa našej štátnosti, ale aj kňaza Antona Srholca, ktorého s úctou počúval počas jeho vystúpenia celý Európsky parlament.
„Sú to ľudia, ktorí nám dávajú morálnu silu, pretože ľudí spájali. Presne to potrebujeme aj dnes, spojiť sa pre Slovensko a budovať lepšiu budúcnosť. Tú máme len a len v spoločnom európskom dome.“

Sklamanie z miestnej politiky
Mestský poslanec Radovan Geci (SaS) sa zameral najmä na komunálnu politiku a mladých ľudí v meste. Podľa jeho slov cieľ Únie spoločne hľadať cestu k prosperite a hospodárskemu rastu ohrozujú vláda, politici Smeru i miestni politici.
Vytkol im arogantnú prezentáciu moci, spoluprácu so stíhanými podnikateľmi, ohýbanie zákonov a dvojaký meter uplatňovania práva na svojich ľudí a ostatných občanov.
„Normálny človek nemôže legitimizovať násilie, vojnu, teror alebo ekonomický zločin,“ povedal.
Vyzval na návrat k slušnosti, tolerancii, súdržnosti a zákonnosti. Upozornil, že sa to týka v prvom rade politikov, ktorí by mali prijímať aj osobnú zodpovednosť za svoje zlyhania.
„Zemplín je miesto, ktoré musíme pozdvihnúť. Má ľahko definovateľné a opakujúce sa chronické problémy. Zo Zemplína odchádza život, nádej, ľudia, ktorí hľadajú hodnoty na inom mieste, zväčša za hranicami Slovenska. Vláda i vedenie mesta kašlú na mladých, na vysťahovalectvo, všetko riešia za zatvorenými dverami, len s ohľadom na politické body a budovanie moci. Z každého rokovania mestského zastupiteľstva z pozície opozičného poslanca odchádzam sklamaný,“ povedal Geci.

Je to politika hanby, nie mieru
Poslanec Národnej rady SR Marek Krajčí (hnutie Slovensko) zdôraznil, že sa tu a teraz rozhoduje o osude Slovenska.
„Nejde už len o politické názory, ide o to, či Slovensko zostane súčasťou slobodného a dôstojného sveta, alebo sa necháme zatiahnuť späť, do sféry vplyvu, kde sa popiera pravda, sloboda a spravodlivosť,“ povedal.
Zdôraznil, že Fico sa ako jediný líder krajín Európskej únie zúčastnil v Moskve na oslavách dňa víťazstva a v čase, keď ruská armáda pácha genocídu na Ukrajine a ohrozuje hranice našich susedov, si podáva ruku s masovým vrahom.
„To nie je politika mieru, to je politika hanby a je urážkou všetkých občanov Slovenska, ktorí veria v slobodu a spravodlivosť. Slovensko nepatrí medzi vazalov Moskvy, Robert Fico nereprezentuje postoj slovenských občanov. Dejiny nás učia, že ak ustúpime agresorovi, nikdy sa nezastaví. Spomeňme si na mníchovskú zradu,“ dodal.
Vládnej koalícii vytkol, že sa nevenuje skutočným problémom, ale iba zaručeniu beztrestnosti „svojim ľuďom“, zvyšuje dane, okráda občanov, aby si mala z čoho zvyšovať platy a stavať luxusné vily za spoločné európske peniaze.

Poplietol si svetové strany
Viliam Novotný (Demokrati) si zaspomínal na rok 2004, keď bol poslancom Národnej rady za SDKÚ a naša krajina vstúpila do Európskej únie.
„Boli to najšťastnejšie chvíle v mojom živote, vždy som o tom sníval. Podarilo sa to, sme tam,“ povedal. Mrzí ho, že opäť musíme bojovať o orientáciu Slovenska ako za Mečiara, účasť Fica na oslavách v Moskve označil za medzinárodnú hanbu.
„Keď chcete mier, nebudujete ho s agresorom, ale so svojimi spojencami. Naši spojenci sú na Západe, nie na Východe, premiér si poplietol svetové strany,“ dodal.
Novotný zdôraznil potrebu spájania sa prodemokratických opozičných strán. Tým sa podarilo zorganizovať v mnohých mestách štvrtkové protesty. „Je to len začiatok, ale toto je cesta,“ povedal.

Na zájazd do Grozného
Košičan Marián Porvažník, absolvent univerzity v Oxforde, upozornil na ruskú hybridnú vojnu.
Pripomenul, že v 68. roku prišli Rusi aj do Michaloviec denacifikovať Pražskú jar a zabili 37 Slovákov a Sloveniek a ďalšie desiatky zranili. Hovoril o tom, ako pred dvomi mesiacmi bol v Kyjeve a tretinu dňa trvali letecké poplachy a na mesto sa valili desiatky dronov a rakiet.
„Nebol som na vojenskej základni, ani na letisku, bol som na ulici v civilnej štvrti, kde boli detské ihriská, obchody, kaviarne. Toto je tvár Ruska, ktoré je mocichtivé a v státisícoch posiela svojich ľudí na smrť,“ povedal.
Ako dôkaz ruskej „veľkodušnosti v priamom prenose“ odporučil poznávací zájazd do čečenského Grozného, do južného Osetska a moldavského Podnesterska.
Pripomenul, že Sovietsky zväz v 39. roku napadol Poľsko, v Zimnej vojne Fínsko a bol jednou z mocností, ktoré začali druhú svetovú vojnu.
„Nie západ, nie Churchill, ale komunisti nám postavili železnú oponu,“ povedal Porvažník.
Pri mohyle na Bradle
Humenčan exminister pôdohospodárstva Ján Mičovský (vtedy OĽaNO) hovoril o štvrtkovom Pochode na Bradlo, o organizáciu ktorého sa zaslúžilo aj združenie aktivistov Humenné za demokraciu. Pri mohyle Štefánika sa zišli zástupcovia 50 miest.
„Aby jasne povedali, že nemajú pokazený kompas ako pán premiér, ktorý nevie, na ktorú stranu sa zvrtnúť. Štefánik mal jasno, že sa treba orientovať na tých, ktorí majú základy demokracie a slobody a nenávidel boľševizmus,“ povedal.
Mičovský zdôraznil, že fotografia Fica po boku Putina „prebehne históriou, ako keď voľakedy prezident Tiso dával medaily na bystrickom námestí vrahom našich detí, žien a partizánov. Takáto snímka Fica s Putinom bude v našich dejepisoch, ako sa Fico na Deň Európy klaňal zločinu, vraždám a krvi“.
Výzvu z Bradla prečítal aktivista Martin Hyška st..
Poslednými rečníkmi boli novinár Marek Boka a študent Martin Kolesár. Zdôraznil, že Zemplínu chýba diaľnica, nemá dostatok pracovných miest aj napriek tomu, že Európska únia poskytla Slovensku 43 miliárd eur.
Moderátorskej úlohy sa zhostil bývalý diplomat Dušan Plichta, o technickú stránku sa postaral Štefan Tomáš, o hudobnú Štefan Duda.
Pol poldruha hodine sa protest skončil Ódou na radosť, hymnou Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín