Mestský futbalový klub (MFK) Zemplín v Michalovciach a jeho generálny manažér IVAN GONDOR sa do centra pozornosti verejnosti dostali na sklonku vlaňajška. Na decembrovom zasadnutí mestského zastupiteľstva mali poslanci rokovať o predaji ôsmich kmeňových akcií klubu, ktoré mesto získalo od bývalých akcionárov. Priamym predajom osobitným zreteľom ich chcelo odpredať generálnemu manažérovi.
Občianske združenie Nové Michalovce a župný poslanec Milan Kaplan (kandidoval za pravicovú koalíciu) vtedy vytkli mestu, že sa tak má stať „potichu“ bez verejnej obchodnej súťaže, že cena je podhodnotená a predaj nebol vopred prerokovaný v príslušných komisiách.
Napokon samospráva ustúpila a hľadá vhodnú formu predaja. Neskôr združenie upozornilo na Gondorove rozsiahle podnikateľské aktivity a spochybnilo jeho vážny úmysel pomôcť michalovskému futbalu.
V rozhovore sa tiež dočítate:
- Čo v klube našiel,
- akú hodnotu má značka,
- akú hodnotu majú hráči,
- koľko dal do klubu z vlastného vrecka,
- ako sa predávali akcie klubu,
- aké sú jeho podnikateľské aktivity,
- či to s michalovských futbalom myslí úprimne a vážne.
Generálnym manažérom Mestského futbalového klubu Zemplín ste sa stali vlani len pár dní pred začiatkom sezóny. Prečo ste do toho išli?
Manažovaniu športu sa venujem dlhodobo. Bola to pre mňa výzva. Už vyše desať rokov som ich fanúšik a podporovateľ. Oslovili viacerých, mesto si napokon vybralo môj projekt manažovania klubu. Klub hrá najvyššiu futbalovú ligu, ide o najpopulárnejší šport na svete. Považoval som to za príležitosť niečo v manažovaní športu dokázať.
Klub ste prevzali s dlhom takmer 690-tisíc eur. Povedali ste, že cash flow bol nastavený veľmi zle, že sa neplatili žiadne faktúry s výnimkou odmien trénerom. Bola finančná situácia v klube skutočne taká zlá?
Do klubu som prišiel po hodine dvanástej. Po odstúpení generálneho sponzora, spoločnosti St. Nicolaus, sa prestalo riešiť manažovanie klubu po finančnej i športovej stránke. Klub fungoval v podstate „voľným pádom“. Po finančnej stránke nebolo zabezpečené takmer nič. Čakalo sa, či niekto prinesie do klubu peniaze. Neplatili sa žiadne dodávateľské služby, doprava, stravovanie, bezpečnostná služba počas zápasov a podobne. Uhrádzali sa len výplaty trénerom.
Ako mohol klub takto fungovať?
Dnes si dovolím tvrdiť, že ak by som doň nebol vstúpil, už by nefungoval. Nechcem sa chváliť, že je to len moja zásluha, sám by som nedokázal nič, avšak impulz a energia museli vyjsť odo mňa. Viackrát som sa po nástupe do klubu vyjadril, že vlak s prvou ligou z Michaloviec odišiel. Obrazne povedané, ešte bolo vidieť červené svetlo na konci vlaku, lucernu na poslednom vagóne vlaku menom Niké liga.
Povedal som vedeniu mesta a zamestnancom klubu, že sa za ním pokúsim rozbehnúť. Keď sa mi ho podarí dobehnúť a naskočiť doň, pokúsim sa ho zastaviť a nasmerovať správnym smerom. Podarilo sa to. Ešte nie je všetkým dňom koniec, snažíme sa klub programovo nasmerovať tak, aby bol dlhodobo účastníkom najvyššej futbalovej súťaže na Slovensku a pokúšal sa hrať o top šesť najvyšších priečok v lige.

Čo a ako nastavujete?
Pracujeme v dvoch rovinách: manažérskej a športovej. V prvom rade sme podpísali dohodu s trénermi o dlhodobom pôsobení, odborná stabilita a dlhodobý rozvoj koncepcie sú dôležité.
Obzeráme sa po mladých perspektívnych hráčoch, pričom sa ich snažíme presvedčiť, aby uverili našim dlhodobým plánom a podpísali kontrakt na dlhšiu dobu ako na dva roky, aby sme sa vyhli dlhoročnej „tradícii“ klubu, keď klub budoval mužstvo za pochodu až po začatí súťaže z voľných hráčov na trhu bez vysokých finančných nárokov a tomu zodpovedajúcej kvalite. Títo chlapci nemali veľký záujem hrať za klub a mesto, chceli sa len odprezentovať a ísť ďalej.
Chceme priniesť do športovej časti stabilitu, odbornosť, dlhodobosť a vybudovať moderné mužstvo. To znamená, že k skúseným hráčom chceme pribrať nových mladých a perspektívnych. Do budúcnosti to do veľkej miery chceme robiť s odchovancami, respektíve s absolventmi našej akadémie, to je náš dlhodobý cieľ.
Poslancom ste povedali, že chcete ísť žilinskou cestou.
Áno, musíme vychovať vlastných odchovancov v akadémii. Nedá sa to za rok, ale tvrdo na tom pracujeme. Spojil som A tím a akadémiu do jedného klubu, manažujeme ich spolu. Vytvorili sme Skautské oddelenie, Future Team a začíname organizovať detské campy, od ktorých si veľa sľubujeme pri hľadaní mladých talentov.
Poslancom ste povedali, že A tím potrebuje 1,77 milióna eur, mládež 570-tisíc. Po odpočítaní dotácií z futbalového zväzu, Únie ligových klubov a mesta Michalovce chýba ešte minimálne milión.
Mesto dotuje iba mládežnícky šport, pričom výška dotácie nepokryje všetky náklady spojené s mládežou. V tomto roku ide približne o 250-tisíc eur, pričom potreby klubu sú desaťnásobne vyššie. Mesto teda prispieva na futbal asi desiatimi percentami potrieb klubu.

Mesto tiež prispieva na prevádzku športoviska.
Áno, máte pravdu, štadión spravuje mesto, ale táto čiastka nie je zahrnutá do rozpočtu klubu vo výdavkovej časti. Samosprávy takto dotujú takmer všetky kluby na Slovensku
Trhová hodnota futbalistov v klube je podľa renomovaného portálu transfermarkt.com 3,68 milióna eur. Najdrahší je Alexandros Kyziridis za 275-tisíc eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín