ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Ubytovanie priamo na hladine s presklenými stenami, vírivkou aj saunou by malo byť postavené už v tejto letnej sezóne na vodách Zemplínskej šíravy.
Projekt prvého hausbótu na východe krajiny podporil Košický samosprávny kraj a Košice Región Turizmus. Cez grantový program Terra Incognita podporili 28 projektov sumou takmer dva milióny eur.
V programe Nové zážitky k ubytovacím zariadeniam získal najvyššiu dotáciu projekt Noc na vodách Zemplínskej šíravy, a to až 77-tisíc eur. Žiadateľom bol hotel Glamour, sľuboval vybudovanie hausbótu.
„Kombinácia moderného dizajnu, ekologického prístupu a vysokého komfortu zatraktívni ponuku v oblasti a podporí miestnu ekonomiku,“ uviedol Košický samosprávny kraj.
Dostali aj na bazén
Hotel Glamour už od kraja predtým získal peniaze. Podporil ho pri projekte súkromného móla a pri vytvorení pieskovej pláže. Košice Región Turizmus tam potom opakovane vybudoval Pieskové kráľovstvo.
V roku 2018 tam napríklad zorganizoval väčší víkendový event – Splash X Weekend, ktorého zámerom bolo poukázať na možnosť využívania vodnej plochy na nové adrenalínové vodné športy.
Hotel už aj predtým získal finančný príspevok z verejných zdrojov. V decembri 2021 dostal regionálny príspevok 95-tisíc eur z ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie na vybudovanie vonkajšieho bazéna.
Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák pre Korzár potvrdil, že evidujú žiadosť o umiestnenie hausbótu. „V tejto chvíli je žiadosť na posudzovaní. Žiadateľa sme vyzvali o predloženie ďalších dokumentov potrebných pre zaujatie stanoviska.“
Nespresnil, o aké konkrétne dokumenty ide.

Ľuboslav Chvostaľ, vedúci prevádzkového strediska Slovenského vodohospodárskeho podniku v Michalovciach vysvetľuje, na čo si v prípade uloženia takéhoto hausbótu treba dávať pozor.
„Vodná plocha je náš pozemok, treba dávať pozor a upraviť plavebné dráhy tak, aby nedošlo k zrážke medzi loďami a hausbótom. Dôležité je tiež to, že odpadové vody nebudú vypúšťané do Šíravy, ale odvezené na breh. Osobne sa viac teším na cyklotrasu, už mám aj kolobežku kúpenú, len neviem, či sa toho dožijem,“ dodáva Chvostaľ.

Ukotvené plavidlo
Dana Morovská, konateľka hotela Glamour, hovorí, že hausbót umiestnia asi 200 metrov od brehu hotela, bude pre dvoch až štyroch ľudí. Jeho rozloha bude 50 metrov štvorcových. "Návštevníci sa naň dostanú loďkou. Hausbót nebude stavba, preto nepotrebuje stavebné povolenie. Bude to plavidlo so spustenou kovovou konštrukciou, ktorá ho udrží na mieste aj v prípade búrok a silného vetra.“
Inšpiráciu našli v hausbóte na Liptovskej Mare. „Oproti Liptovskej Mare by sme ho chceli trochu vylepšiť. Ubytovanie bude presklené, aby bolo vidieť vodnú hladinu, bude k nemu sauna aj vírivka pod holým nebom. Suma 77-tisíc z dotácie je len časť nákladov, rozpočet bude vyšší. Zrejme viac ako 140-tisíc eur. Boli by sme radi keby sa projekt podarilo zrealizovať ešte v priebehu tejto letnej sezóny.“
Reťazou spojený s dnom
Hausbót na Liptovskej Mare prežil už aj zopár búrok a víchric.
„Sme v strede zátoky, bezpečnostný systém máme predimenzovaný. Hausbót by zvládol aj metrové vlny, aj taký nečas, ktorý reálne nenastane. Skôr je to o pohodlí návštevníkov, aby ich pocitovo menej hojdalo. Na dne máme priviazané závažie s hmotnosťou 1,5 tony, ktoré je reťazou spojené s domčekom,“ vraví Matúš Erhardt z Aquachill, ktorý prevádzkuje hausbót na Liptovskej Mare.
Hausbót na Liptovskej Mare váži 18 ton. „Na Slovensku je viac hausbótov na prenájom, ale s takouto pridanou hodnotou súkromného wellnessu sme prvý hausbót v strednej Európe, ostatné len postupne vznikajú.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín