DOLNÝ ZEMPLÍN. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) sa zapojil do medzinárodného projektu s názvom Udržateľný manažment povodňových rizík na riekach Bodrog a Tisa.
Trvať bude do konca roka 2026 a je spolufinancovaný Európskou úniou z programu Interreg Maďarsko-Slovensko.
Pre SVP bol v rámci programu stanovený rozpočet vo výške zhruba 635 181 eur, informoval hovorca štátneho podniku Marián Bocák.
„V rámci uvedeného projektu #FloodBOTI plánuje SVP, š. p., realizovať rekonštrukciu existujúceho hrádzového priepustu nachádzajúceho sa na ľavostrannej ochrannej hrádzi Bodrogu, vybudovanie priepustu so spätnou klapkou na Klinskom kanáli a vybudovanie dvoch stavidiel na začiatku mŕtveho ramena 'Starý Bodrog' a na jeho konci v mieste, kde je zemným presypom oddelené od mŕtveho ramena 'Maloďa'," uviedol Bocák.
Účelom navrhovaných stavidiel je operatívne regulovať vnútorné vody v mŕtvych ramenách, ktoré sú zároveň významným ekosystémom pre rastliny a živočíchy. Súčasťou projektu je aj prečistenie medzihrádzového priestoru Bodrogu od náletových drevín v úseku, kde má rieka najužší medzihrádzový priestor.
„Cieľom projektu je znížiť riziko povodne zlepšením odtokových pomerov tým, že sa odstránia náletové dreviny z medzihrádzového priestoru a zároveň sa časť objemu povodňového prietoku odvedie do prirodzených retenčných priestorov - mŕtvych ramien 'Starý Bodrog' a 'Maloďa' mimo medzihrádzový priestor," konštatoval Bocák.
Dopĺňaním vody do uvedených mŕtvych ramien sa zároveň zabezpečí zachovanie a zlepšenie stavu existujúceho ekosystému a biodiverzity.
Vedúcim partnerom je Severomaďarské vodohospodárske riaditeľstvo, ďalšími partnermi sú SVP a Agentúra na podporu regionálneho rozvoja Košice (ARR KE). Z rozpočtu pre SVP predstavuje výška podpory z eurofondov 80 percent, národné spolufinancovanie 12 percent a vlastné zdroje podniku 8 percent.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín