MICHALOVCE. V centre dolného Zemplína sa občianske protestné zhromaždenie konalo po prvý raz.
„Hanbili sme sa za to, že sme tu doposiaľ nič nezorganizovali. Aj tu sú ľudia, ktorí si nevedia predstaviť život bez Európskej únie. Treba, aby nás bolo počuť,“ vysvetlil spoluorganizátor Juraj Čarný, prečo sa spolu s Petrom Horňákom rozhodli protest zorganizovať.
Na Námestí osloboditeľov sa pri fontáne zišlo vyše 500 ľudí. Hojná účasť Čarného prekvapila i potešila. „Očakávali sme dvesto ľudí, tristo by už bol úspech. Som hrdý na Michalovce,“ povedal.
„Rečníci sú hodnotovo nastavení veľmi dobre, ide nám o to, aby sme ostali v Európskej únii a konečne sa začal rozvíjať aj východ Slovenska,“ povedal. „Z parlamentu si politici urobili ring a na ľudí kašlú.“
So Zemplínom treba počítať
Michalovčania v pokojnom proteste spomínali slová velikánov Masaryka, Štefánika i kardinála Tomka, načreli do histórie spred 106 rokov, keď naši predkovia v Zalužiciach s nasadaním vlastného života niesli do Košíc Vavrovi Šrobárovi rezolúciu so žiadosťou, aby sa oni i okolité obce stali súčasťou novovznikajúcej Československej republiky.
Michalovčania si minútou ticha zaspomínali na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, v španielčine poslali odkaz partnerskému mestu Villa Real, zaspievali si slovenskú hymnu a prv ako na záver odznela Óda na radosť, hymna Európskej únie, si spoločne zakričali: „Sláva Slovensku, sláva slobode, sláva Európskej únii, sláva demokracii."
Do Bratislavy poslali jasný odkaz: „Michalovce a Zemplín patria od Európy a so Zemplínom treba počítať."

Plichta: Vy ste vlastenci
Moderátorskej úlohy na michalovskom proteste sa ujal Dušan Plichta, bývalý tanečník v Lúčnici a folklórnom súbore Zemplín, exdiplomat v Havane, čestný občan družobného mesta Villa Real a choreograf rómskeho súboru Čiriklore.
„Keby som tu dnes nebol, nedokázal by som sa dedovi pozrieť do očí,“ zaspomínal si na deda Štefana, československého vojaka, odbojára a bojovníka za myšlienky a idey spravodlivosti a demokracie.

Pripomenul výroky najslávnejšieho Slováka Milana Rastislava Štefánika.
„Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť. Pozrime sa na výroky viacnásobného premiéra: Diaľnica Bratislava – Košice bude do roku 2010. Nezvýšime si platy, nezvýšime DPH, znížime cenu potravín. Chceme byť spolu s Nemeckom v tvrdom jadre Európskej únie. Ukrajina potrebuje pomoc a solidaritu. Aká je dnešná realita? Parlamentom neschválená súkromná schôdzka premiéra s Putinom 'na tajňáša' a nekonečné vedrá špiny vylievané na Ukrajinu a jej prezidenta. Je to zrada ideálov Štefánika, zrada ideálov Únie a veľká hanba pre Slovensko.“
Zhromaždenie ocenilo jeho slová piskotom i skandovaním: „odstúpiť" a „hanba".
„Vy ste vlastenci, ktorí napĺňate odkaz Štefánika. Oni sú vlastizradcovia,“ odkázal účastníkom protestu.

Treba zatiahnuť brzdu
Plichta citoval slová charizmatického kardinála Jozefa Tomka, ktorý v Michalovciach študoval na gymnáziu. Ten parlamentným poslancom pred rokmi odkázal, že ich prácu považuje za „službu národu a celému spoločenstvu Slovenska“, aby sa starali o jeho spoločné dobro, „starali sa a slúžili“.
„Každodennou realitou koaličného vládnutia je najmä boj o korytá pre 'našich' ľudí. Padáme voľným pádom a rýchlo sa stávame neatraktívnym škaredým chvostom európskej 27-ky. Je najvyšší čas zatiahnuť brzdu, lebo zajtra už bude neskoro,“ odkázal zhromaždeniu moderátor.

Hodnoty a princípy pre všetkých
Na pódiu sa postupne striedali rečníci. Študentka Sofia Sára Kvaková hovorila o tom, čo členstvo Slovenska v Európskej únii znamená pre mladých ľudí. Sú to nielen možnosti vzdelávať sa, ale aj prijímať demokratické hodnoty, princípy a slobodu.
„To sú princípy, ktoré musíme chcieť nielen pre seba, ale aj pre každého občana tejto krajiny. Preto rázne odmietame akékoľvek útoky na študentov, odmietame snahy o zastrašovanie urážkami, ktoré nás majú umlčať. Práve naopak. Sme hrdí, že patríme do spoločenstva, ktoré nám umožňuje slobodne si utvárať svoju budúcnosť. Sme generácia, ktorá chce slobodu, vzdelanie a pokrok. Nebojíme sa to povedať nahlas. Sme súčasťou Európy, nielen geograficky, ale aj hodnotovo, a preto sa nenecháme umlčať,“ povedala.

„Zároveň nesmieme dovoliť, aby sa naše skutočné slovenské tradície prekrúcali a zneužívali na falošnú propagandu. Slovensko má bohaté dejiny, krásne kultúrne dedičstvo, ale jeho súčasťou je aj schopnosť vyrovnať sa s vlastnou minulosťou a nenechať sa zviesť ilúziami o bývalom režime,“ dodala.
„V tejto dobe, keď je naša spoločnosť čoraz viac polarizovaná a keď možno cítime beznádej a strach z budúcnosti, musíme začať od seba. Možno byť len o čosi lepší k ľuďom okolo nás. Možno im viac porozumieť a nenechať sa zviesť predsudkami,“ povedala študentka.

Liška: Politik potrebuje rozum a charakter
Historik Dano Liška, jeden zo zakladateľov Občianskeho fóra v Košiciach, hovoril o dôsledkoch vojny na Ukrajine, o potrebe odlíšiť dobro od zla.
„Príliš veľa ľudí vo funkciách považuje za statočnosť robiť to, čo robiť nevie. Telocvikár predkladá nový Trestný zákon, stavbár riadi zahraničnú politiku, lekár sa venuje informatike, drevorubači a lovci chránia životné prostredie a pani, ktorá sa naučila v detstve čítať, s písaním a maľovaním to nedopadlo, pravda, najlepšie, tak tejto dáme sa dostalo privilégia gniaviť naše kultúrne dedičstvo. Predseda vlády, odborník na trest smrti, hovorí, že politik musí mať gule. Mýlite sa, pán premiér. Lepšie je mať rozum a charakter,“ vyslúžil si potlesk publika.

Zemplín potrebuje vizionára
Aktivistu, novinára, vydavateľa, autora a scenáristu Zemplínskeho dialógu Mareka Boku trápi súčasný stav Zemplína. Nelichotivý obraz dnešných dní potvrdzuje alarmujúci odchod mladých z mesta a regiónu. „Sme iba liahňou pre Bratislavu. Takto to nemôžeme nechať,“ povedal.
Zemplínu chýba infraštruktúra, diaľnica, rýchlostná železnica, kultúrne vyžitie, občianska vybavenosť.
Boka vyjadril presvedčenie, že Fico už voľby nevyhrá. „Musíme byť pripravení a povedať novej vláde, terajšej opozícii, že musí so Zemplínom počítať,“ zdôraznil. Je presvedčený o tom, že Zemplín potrebuje „vizionára“.
Zaspomínal si na to, ako pred storočím prezident Masaryk presadil v meste založenie gymnázia. Pre koho bude, pýtali sa vtedy ľudia, veď tu nemáme učiteľov a ani poriadne po slovensky ľudia nehovoria. Zámer sa podarilo presadiť a podľa Boku sa dnes treba zasadiť za Zemplínsku univerzitu, ktorá by „aspoň časť dvadsiatnikov udržala doma“. Príkladom je Užhorodská národná univerzita, kde študuje 10– až 12 000 Ukrajincov.
„Musíme zastaviť odliv mozgov zo Zemplína,“ zdôraznil. „Musíme Zemplín konečne dostať na mapu Európy.“
O odvahe a statočnosti
Stredoškolák Martin Kolesár upozornil na odchod mladých ľudí z mesta a krajiny, na prepad Slovenska vo všetkých oblastiach. Mladým chýba perspektíva a všetci si musia uťahovať opasky, obvinil súčasnú vládnu moc.
Učiteľ Miroslav Sopko hovoril o zodpovednosti, statočnosti a odvahe našich predkov. Práve on spomenul odvážnych Zalužičanov, ktorí už pred 106 rokmi vedeli, kam chcú patriť.
„Dávali a dávajú nám veľkú lekciu, že máme vedieť, kam patríme. Že Slovensko patrí nám, je súčasťou Európy a civilizovaného sveta, že máme kráčať po správnej ceste, aby sme pre naše deti zabezpečili lepšiu budúcnosť,“ povedal.
Spoločnosť prirovnal k triede. „Môžu sa tu vyskytnúť skupinky, ktoré si myslia, že len oni majú pravdu a chcú všetkým rozkazovať. Nesmieme dopustiť, aby si skupinka vyvolených ľudí s nami robila, čo chce,“ zdôraznil.

Čarný: Neplatí ma Ukrajina ani gruzínske sily
Juraj Čarný urobil bodku za protestným zhromaždením. „Ak je tu nejaký KGB špión, tak už dopredu vravím, že ma neplatia nijakí mimozemšťania a ani iné vesmírne sily, ktoré sa momentálne nachádzajú na Slovensku. Nie som členom žiadnej politickej strany, ani občianskeho združenia, neplatí ma Ukrajina, ani gruzínske sily,“ povedal.
„Táto vláda prekročila všetky červené čiary, aké existujú. Neverím tejto vláde ani slovo,“ dodal, načo zhromaždenie skandovalo: "hanba."
„Môžu podpisovať papiere za členstvo v Európskej únii. Ich kroky sú však iné. Ich lietadlá častejšie pristávajú v Moskve ako v Bruseli. Premiér Slovenskej republiky vystupuje v ruskej propagandistickej televízii, podáva si ruky s beštiou, ktorá sa volá Putin,“ vygradoval svoje vystúpenie.
Súčasnú vládnu moc obvinil z rozdeľovania spoločnosti na dva tábory, zo šírenia nenávisti a strachu. „Slovensko je Európska únia, Slovensko je západ. Nech si to zapíše za uši,“ dodal.
Protest prebehol pokojne, bez konfliktov a za všeobecného súhlasu publika s vystúpeniami rečníkov. Iba jednému Michalovčanovi so psom sa nepáčila ukrajinská vlajka, ktorá tam podľa jeho mienky nemala čo hľadať. Po krátkej slovnej potýčke muž na požiadanie usporiadateľov a okolostojacich odišiel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín