MICHALOVCE. Premiér Robert Fico (Smer) rozdelil vlani zo svojej rezervy na nepredvídateľné výdavky vyše 2,26 milióna eur. Dostali ich aj mestá a obce, zväčša vedené primátormi a starostami zo Smeru a strán vládnej koalície.
Jednu z najväčších dotácií v sume 70-tisíc eur získali Michalovce. Primátorom je tam Miroslav Dufinec (Smer), jeho námestníkom spolustraník Jozef Sokologorský a druhou zástupkyňou Tímea Sotáková, krajská poslankyňa a okresná predsedníčka Hlasu.
Mesto sa z týchto peňazí vlani v októbri pustilo do obnovy Ústredného vojenského cintorína Červenej armády v lokalite Hrádok. Ide o najväčšie memoriálne pohrebisko na Slovensku, pochovaných je tam viac ako 17 600 vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Československa počas druhej svetovej vojny. O niečo menší je obdobný cintorín vo Zvolene so 17 280 pochovanými.

„Toto pietne miesto je tiež úzko späté s významnou historickou udalosťou v našom meste; na cintoríne sú pochovaní aj vojaci, ktorí položili svoje životy pri oslobodzovaní mesta Michalovce pred 80 rokmi,“ zdôvodnila radnica potrebu jeho opravy.
Uvádza, že podnetom na čiastočnú obnovu cintorína bola požiadavka „zástupcov pozostalých na úctivé vyčlenenie spoločných hrobových miest z ostatných trávnatých plôch areálu cintorína, bližšiu konkretizáciu hrobových miest, ich označenie, zlepšenie pohybu osôb a údržby po areáli vojenského cintorína.“
Peniaze od ruského veľvyslanectva
Ficov príspevok by nestačil, samospráva potrebovala na rekonštrukciu pietneho miesta ďalšie financie.
Rovnakou sumou ako premiér prispelo Veľvyslanectvo Ruskej federácie. Hovorkyňa primátora Mária Stričková vraví, že dotáciu neposkytlo mestu, ale priamo dodávateľovi stavebných prác.
To je aj dôvod, prečo redakcia nenašla zverejnenú žiadnu zmluvu medzi mestom a veľvyslanectvom. „Mesto bolo v tomto prípade súčinné v zmysle, že zhotoviteľovi povolilo práce na obnove cintorína. Táto forma podpory bola prerokovaná na úrovni premiéra SR.“
Cintorín opravuje firma Miroslava Leníka z Humenného. V minulosti rekonštruoval viaceré cintoríny na východnom Slovensku, napríklad aj v Roškovciach, Ubli či Stakčíne.
Mesto pripomína povinnosť
Vedenie radnice nevidí vo finančnej podpore veľvyslanectva prekážku, aj keď Rusko vedie agresívnu vojnu na Ukrajine.
„Prostriedky, ktoré sú vyčlenené na obnovu tohto pietneho miesta, nepredstavujú politickú podporu konkrétnej vlády alebo režimu. Boli poskytnuté na konkrétny účel – obnovu cintorína – a ich využitie je striktne viazané na túto pietnu činnosť,“ argumentuje Stričková.
Pokračuje, že je „našou povinnosťou uchovávať pamiatky, ktoré pripomínajú minulosť, bez ohľadu na ich národný alebo politický kontext.“
Hovorkyňa dodáva, že bez ohľadu na aktuálne politické okolnosti je obnova a údržba vojenských cintorínov prejavom rešpektu k ľudským životom a obetiam, ktoré sa zapísali do dejín boja za slobodu a mier.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín