DARGOV. Košický samosprávny kraj (KSK) si pripomenie 80. výročie ukončenia bojov o Dargovský priesmyk.
Pochod aj prednášky
Ako informovala košická župa, pietna spomienka sa začne v sobotu 18. januára o 8.00 Pochodom vďaky. Z obce Ruskov bude pokračovať na Regetu - hájovňu, odkiaľ sa účastníci vydajú po červenej turistickej trase.
„Konečnou zastávkou 16 kilometrov dlhého pochodu bude samotný Pamätník oslobodenia a víťazstva v Dargovskom priesmyku, kde sa o 13.30 bude konať pietny akt kladenia vencov," uvádza KSK.
Súčasťou programu budú aj prednášky v Sieni bojovej slávy. Účastníci sa môžu tešiť aj na ukážky vojenskej techniky, ktoré zabezpečí Klub vojenskej histórie Svoboda.
Košická župa dodala, že daným podujatím sa začne aj séria osláv 80. výročia ukončenia 2. svetovej vojny, ktorých hlavná časť by mala prebiehať v máji. KSK avizuje rôzne aktivity vo viacerých župných kultúrnych zariadeniach.
„Pamätník v Dargovskom priesmyku je tichým svedkom krvavých bojov, ktoré sa tu pred 80 rokmi odohrali a vďaka ktorým dnes môže naša krajina kráčať slobodnou cestou. Cenou za túto slobodu však bolo 22-tisíc padlých vojakov, hrdinov, ktorí za ňu v lesoch Slanských vrchov položili svoje životy, aby ďalšie generácie mohli žiť v mieri. Vzdávame česť ich pamiatke a skláňame sa pred ich hrdinstvom, ktoré nám pripomína, že sloboda a mier nie sú samozrejmosť. Naopak, sú krehkým dedičstvom, ktoré musíme ochraňovať,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka (nezávislý).
Strategický bod
Kraj pripomenul, že boje o Dargovský priesmyk prebiehali na prelome rokov 1944 a 1945. Svojou intenzitou i počtom obetí sa radia medzi najväčšie na území vtedajšieho Československa. Sú tiež najvýznamnejšou udalosťou 2. svetovej vojny v Slanských vrchoch.
„Dargov bol strategickým bodom pre dobytie Košíc. Červená armáda prekonala obrannú líniu nemeckej 1. tankovej armády, definitívny ústup nemeckých vojsk z oblasti Dargovského priesmyku sa začal v noci zo 17. na 18. januára 1945 a bol dôsledkom nepriaznivo sa vyvíjajúcej situácie pre nemecký Wehrmacht aj v susedných krajinách," priblížil KSK.
Pamätník v priesmyku vytvoril akademický sochár Vojtech Löffler. Zobrazuje privítanie vojaka ľuďmi východného Slovenska, ktorých reprezentujú robotník a roľníčka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín