STREDA NAD BODROGOM. Bolo to len dočasné riešenie, tvrdila krajská organizácia cestovného ruchu o použití starých dechtových železničných podvalov na svojej ekoatrakcii - korytnačom bunkri.
Umelecké dielo uprostred voľnej prírody vzniklo ako investícia Košice Región Turizmus. Nápad a realizáciu mal na starosti košický umelec Radovan Čerevka.
Bunker vznikol v bývalom lome. Situovaný je v katastri obce Streda nad Bodrogom, neďaleko chránenej krajinnej oblasti Tajba. Dielo má byť prepojením umenia, človeka, prírody a lokality. Zároveň sa „opiera o princípy ekoturizmu a poskytuje ľuďom zážitok z kvalitného umenia".
Na korytnačí bunker prispela župa sumou 15-tisíc eur. Z toho 12-tisíc stáli náklady na materiál, zvyšnú časť tvoril honorár pre autora.
Na nevhodne použitý materiál poukázali štátni ochranári z Chránenej krajinnej oblasti Latorica. Považovali za dosť zvláštne, že bunker tvoria aj „staré podvaly impregnované chemikáliami tak, že sa z nich stále šíri nepríjemný zápach, a ktoré sú nebezpečné pre životné prostredie, pretože tie škodlivé látky z nich sa pri dažďoch a rozpadávaní uvoľňujú do prostredia.“
Len na obmedzený čas
Stanoviská umelca a krajskej organizácie cestovného ruchu sa rozchádzajú. Čerevka vravel, že hneď ako zistil, že ide o nevhodnú hmotu, schody okamžite vymenil za drevené hranoly ošetrené ekologickým ochranným olejom.
Za výber pôvodného materiálu sa umelec ospravedlnil. „Schody mne ako autorovi zhotovoval a inštaloval subdodávateľ. Mrzí ma to veľmi, ale vôbec som netušil, že ide o závadový materiál.“
Z Košice Región Turizmus Korzáru tvrdili, že podľa vyjadrenia autora projektu železničné podvaly použil iba v procese realizácie diela, teda v obmedzenom čase.
„Podvaly slúžili konkrétne na prístup k hornej časti diela a dokončenie jeho vrchného 'panciera'," informovala výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková.
Podľa kontraktu medzi umelcom a krajskou organizáciou malo byť dielo dokončené do 26. mája 2024. Ochranári upozornili na schody zo železničných podvalov v septembri, teda dávno po realizácii diela.
Košice Región Turizmus neskôr na otázku Korzára, či bolo dielo odovzdané v termíne, ako to stanovuje zmluva, odpovedal kladne. Znamená to teda, že podvaly tam ostali aj po finalizácii bunkra a menili sa až neskôr, nie v čase jeho tvorby.
Vargová Jurková doplnila, že zodpovednosť za použitie materiálov pri inštalácii diela dočasného charakteru je na strane autora.
V novembri už boli schody vymenené. Vyplýva to z vyjadrenia Okresného úradu Trebišov, ktorého odbor starostlivosti o životné prostredie bunker na mieste skúmal. Jeho pracovníci porušenie zákona o odpadoch nezistili. Železničné podvaly boli už v tom čase z bunkra preč.

Záväzok zo zmluvy
K využitiu prírodných, respektíve recyklovateľných či prírodu nepoškodzujúcich materiálov zaväzovala umelca aj zmluva o dielo s Košice Región Turizmus.
„V súťaži návrhov bolo jasne zadefinované, že diela musia byť vytvorené s rešpektom k prírode aj lokalite, neinvazívne, reagujúce na špecifiká a jedinečnosť vybraného miesta. Dôležitým zadaním v súťaži bolo, aby autori a autorky pracovali pri tvorbe svojich diel s prírodnými, resp. prírode blízkymi, recyklovateľnými alebo prírodu nepoškodzujúcimi materiálmi."
Podľa kontraktu má byť tiež dielo málo invazívne a má využiť genius loci daného miesta. „Vizuálna príťažlivosť diela by mala byť dôvodom záujmu a vycestovania turistov do Košického kraja.“
Priekopníci v propagácii
Krajská organizácia sa svojou kampaňou Umenie na mieste X prezentuje ako priekopník v propagácii cestovného ruchu prostredníctvom cieleného prelínania turistickej destinácie a umeleckej komunity.
O svojom nápade prinášať do prírody umelecké diela hovorí ako o slovenskom unikáte.
„Galéria landartových diel v destinácii cestovného ruchu je, aj v európskom meradle, unikátom, ktorý chceme v ďalších rokoch naďalej rozvíjať. Koncept bol ocenený odborníkmi na marketing a komunikáciu a teší sa uznaniu ako prípadová štúdia spolupráce medzi verejnou inštitúciou a umeleckou obcou," doplnila Vargová Jurková.
Projekt Umenie na mieste X má za sebou druhý ročník. Výzva je určená pre aktívnych umelcov a umelecké kolektívy, ktoré podporujú a rozvíjajú domácu výtvarnú scénu.
Projekt funguje tak, že autori si zo zoznamu ponúkaných lokalít jednu zvolia. O úspešných žiadateľoch rozhoduje odborná porota. Košice Región Turizmus vyberá lokality podľa ich turistického potenciálu.
Kraj cez výzvu podporil napríklad diela ako Drevená dúha pri Smižanoch, Kométa v Zádielskej doline, Figová jama v areáli letohrádku Sans Souci pri Iliašovciach či Račia procedúra pri Turzovskom jazere.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín