MICHALOVCE. Na jedinom známom hniezdisku dážďovníka skalného na Slovensku, v Michalovciach, výrazne stúpol počet týchto vtákov.
Ornitológovia pozorovali viac ako dvojnásobok počtu jedincov spred roka.
Ako uviedol riaditeľ SOS/BirdLife Slovensko Matej Repel, hniezdisko na sídlisku SNP je druhou najsevernejšou hniezdnou lokalitou dážďovníka skalného v Európe.
Vybrali si nedostavaný panelový dom
„Dážďovníky skalné zvyčajne hniezdia na morských útesoch alebo v skalách na horách, často vo výškach nad 2000 metrov. V niektorých oblastiach, podobne ako u nás, sa však adaptovali aj na mestské prostredie a hniezdenie v budovách," uviedol Repel.
V Michalovciach si na hniezdenie jeden z najvzácnejších vtáčích druhov na Slovensku vybral chátrajúci nedostavaný panelový dom.
Počet pozorovaných jedincov v Michalovciach podľa Repela stabilne rastie.
„V roku 2021, kedy sme na Slovensku zaznamenali historicky prvé hniezdenie, sme na konci augusta a v septembri pozorovali najviac päť jedincov. V roku 2022 ich bolo deväť, vlani 13 a tento rok až 28," uviedol.

Je väčší ako obyčajný
Dážďovník skalný je vzhľadom podobný dážďovníkovi obyčajnému.
Má dlhé kosákovité krídla a krátky vidlicovitý chvost, je však väčší a charakteristické je jeho biele bruško.
„Najlepší čas na ich pozorovanie je krátko pred západom slnka, keď sa spoločne vracajú na hniezdisko a hlučne obletujú budovu, v ktorej hniezdia a nocujú," dodal Repel.
Na rozdiel od dážďovníkov obyčajných prilietajú dážďovníky skalné na hniezdiská skôr a odlietajú neskôr.
V predchádzajúcich rokoch ich bolo možné v Michalovciach pozorovať až do 17. októbra.
Tento rok však pre náhle zmeny počasia odleteli už na prelome septembra a októbra.
„Aktuálne v polovici novembra už naše michalovské dážďovníky skalné brázdia oblohu niekde nad Afrikou. Verím, že ich v budúcej sezóne privítame opäť vo väčšom počte," uzavrel Repel.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín