SOBRANCE. Meno Sobraneckých kúpeľov a minerálne pramene. To označil predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka (nezávislý) ako hlavnú hodnotu známeho, ale schátraného areálu pri Sobranciach.
Povedal to ešte na jar v roku 2022, kúpele kúpila župa v závere roka 2021. Reagoval tým na fakt, že kraj získal od súkromného vlastníka kúpeľný komplex, ale nie v plnohodnotnom stave.
Kraj sa kontraktom dostal k šestici budov, z toho jednej rozostavanej, pozemkom pod nimi, prameňom s minerálnou vodou, hydrogeologickým vrtom. Všetko spolu na 7 089 metroch štvorcových.
Budovy, viaceré s historickou hodnotou, sú ale vo veľmi zlom stave. Pozemky, ktoré ich obklopujú, zároveň neboli súčasťou kúpy.
Pozemky vlastnia Lesy Slovenskej republiky. Ide spolu asi o 40 hektárov. Kraj má dve možnosti, buď si ich od štátneho podniku prenajme, alebo odkúpi. Trnka dávnejšie hovoril o dlhodobom prenájme, napríklad v trvaní 50 rokov.

Nedávne rokovania
Štátne lesy v minulosti opísali, že najprv musia byť pozemky vyňaté z funkcie lesa a potom možno s krajom uzatvoriť nájomnú zmluvu, prípadne rokovať o ich predaji.
Predpokladali minimálnu výmeru trvalého vyňatia v rozsahu 8 200 metrov štvorcových. Do úvahy tiež prichádzala možnosť prenájmu časti lesných porastov (okolie stavieb po cestu III/3799, čo je cca 20 hektárov) alebo možnosť prenájmu celého komplexu (40 hektárov).
Lesy aktuálne potvrdili, že nedávno rokovali o majetkovo-právnom vysporiadaní so zástupcami župy, konkrétne 30. septembra.
„V súčasnej dobe prebieha usporiadanie pozemkov pod existujúcimi objektmi Košického samosprávneho kraja – (zameranie geometrického plánu, zmena druhu pozemku) následne je možné pozemky prenajať. Ďalšia etapa majetkoprávneho usporiadania bude závislá od konkrétneho projektu, lebo v súčasnej dobe nevieme špecifikovať presnú výmeru budúcich záberov pozemkov,“ vraví Katarína Palková z Lesov SR.

Zmluva o budúcej zmluve
Dopĺňa, že po dohode Košický samosprávny kraj preverí, či na ďalšie konania do doby majetkoprávneho usporiadania mu postačí zmluva o budúcej nájomnej zmluve.
Koľko by mohli výkupy pozemkov vyjsť, Lesy nešpecifikujú. „Pokiaľ nie sú splnené podmienky na bezodplatný prevod majetku v prospech Košického samosprávneho kraja, tak sa pri predajoch postupuje štandardným postupom,“ dodala Palková.
Ak by sa aj štátne lesy napríklad dohodli so župou na predaji pozemkov, nemusí ísť pre jej rozpočet o veľkú sumu. Napríklad, v závere októbra previedol štátny podnik parcely na obec Veľké Ozorovce v Trebišovskom okrese.
Išlo o pozemky, ktoré patrili od roku 1949 obci, v roku 1994 ich previedla na štátne lesy, avšak nikdy takto neboli zapísané do katastra.
Za približne 34-tisíc metrov štvorcových pozemkov trvalých trávnatých porastov zaplatila obec 2871 eur. Ak by sa pre kraj hypoteticky uplatnila rovnaká cena za lesné pozemky, za asi 20 hektárov by podľa zjednodušeného prepočtu platil asi 16 800 eur, pri 40 hektároch by to bolo asi 33 700 eur.

Štyri zdroje
Keď sa na Sobranecké kúpele pýtal župy ekonomický Index, potvrdila mu, že si nechali vypracovať statický posudok stavieb, objektov a inžinierskych sietí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín