BREHOV. V obci vzdialenej z Košíc približne hodinu cesty autom vzniká vlajkový projekt Košického samosprávneho kraja na podporu cestovného ruchu. Situovaný má byť na začiatku Brehova v Trebišovskom okrese, zo strany obce Cejkov.
Pôjde o prírodný park v štýle land art, teda umenie v prírode. Súčasťou areálu s labyrintom má byť oddychová časť z vŕbových sôch zvierat a z hracích prvkov pre deti.
Dotáciu z výzvy Terra Incognita vo výške takmer 170-tisíc eur schválila župa eseročke Bamara, je to firma starostu obce Mareka Balogu (nezávislý). Aj keď pred niekoľkými mesiacmi hovoril, že chce otvoriť atrakciu pre ľudí už v lete, nestalo sa tak.
Dokončenie projektu zdržalo stavebné a územné konanie, preto otvorenie areálu a tiež výstavbu parkoviska a vstupných budov, ktoré dotuje kraj, musel odložiť.
Verejné peniaze majú byť okrem toho využité na infraštruktúru, terénne úpravy, spevnené plochy či technológie a závlahu.
Stavebné povolenie dostal starosta v závere septembra, projekt mal byť pritom podľa pravidiel výzvy hotový do konca októbra. Starosta preto požiadal kraj o predĺženie výstavby o ďalších 12 mesiacov.
V blízkosti labyrintu navyše starostova firma načierno vyvŕtala studňu.

Veľké plány
Na sklonku októbra sme v tichej obci pri labyrinte našli pracovníkov, stavba z vŕbového prútia je už takmer hotová. Je to síce možné vidieť len z výšky, ale bludisko má tvar odtlačku prsta.
Vŕbové prútie zostrihali. Plán však je, aby boli steny bludiska vysoké a široké tri až štyri metre. Aby sa však výhonky rozrástli, museli ich podľa starostu najskôr zostrihať.
Na stavbu nanosili materiál, ktorý chce Balog použiť pre základy dvoch budov z krajských peňazí. Jedna z nich bude slúžiť ako administratívne centrum, v druhej bude bistro aj miestnosť pre deti, kde môžu tráviť čas, keď bude zlé počasie.
V okolí totiž nie sú žiadne reštaurácie a starosta Balog si uvedomuje, že keď chce prilákať ľudí, musí im ponúknuť aj iné služby, než len prechádzku labyrintom.
Bludisko stavia ako súkromný projekt, z firemných peňazí do toho investoval približne 300-tisíc eur. Okolo areálu sú zasadené vŕby, medzi ktorými je po celom obvode pletivo do výšky jedného metra.
„Je to kvôli zveri, ale aj ľuďom, keďže za to budeme vyberať vstupné,“ hovorí. O tom, koľko návštevníci za prechádzku v labyrinte zaplatia, zatiaľ Balog nehovorí.
Plány sú však veľké - na parkovisku chce vyhradiť aj miesto pre autobusy a na atrakciu chce zvážať deti zo škôl a škôlok z celého kraja. Dokonca chce kvôli tomu pre obec kúpiť autobus.

Firmy z okolia
Starosta chce mať všetko hotové tak, aby mohli do areálu chodiť ľudia už v lete. Štrkové parkovisko začnú robiť, keď podpíšu zmluvu s krajom, dotáciu budú mať na účte a po verejnom obstarávaní bude zrejmé, kto zákazku dostane.
Keďže už má platné stavebné povolenie, zmluvu o dotácii už podpísal, teraz len čaká na podpis zo strany kraja.
Pri výstavbe budov, ktorých základy sú už na mieste, hovorí o rovnakom harmonograme. „V súčasnosti robíme spodnú dosku, na ktorú budeme murovať steny. Tieto kroky sú vyňaté z rozpočtu, nie je to platené z verejných peňazí."
Všetko ostatné bude robiť cez verejné obstarávanie. Predpokladá, že sa doň zapoja firmy z okolia, nie tie z Košíc alebo Bratislavy.
Brehov a okolie označil za stavebnú oblasť a preto podľa neho nebude problém nájsť zhotoviteľa.

Studňa bez povolenia
Na kraji areálu zároveň starostova firma vyvŕtala studňu bez povolenia. Chcú z nej čerpať vodu a zavlažovať areál. Na polievanie bludiska totiž podľa neho potrebujú dostatočnú kapacitu vlastnej vody.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín