ZEMPLÍN. Národná diaľničná spoločnosť zverejnila štúdiu realizovateľnosti pre najvýchodnejšiu časť diaľnice D1 od Bidoviec po štátnu hranicu s Ukrajinou.
Občianski aktivisti sú s výberom najoptimálnejšieho variantu spokojní, považujú ho za najlepší. Diaľničiari aj rezort dopravy upozorňujú, že sme len na začiatku dlhej cesty.
Štúdia posudzovala viacero faktorov
Multimodálnu štúdiu realizovateľnosti úseku diaľnice Bidovce – Vyšné Nemecké začal pre Národnú diaľničnú spoločnosť pripravovať Dopravoprojekt v lete pred dvomi rokmi.
Mala posúdiť, ktorý variant je dopravne, technicky a ekonomicky najvýhodnejší a najšetrnejší k životnému prostrediu.

„Budeme sa pozerať na to, ako je technicky náročné realizovať diaľnicu, cez aké ochranné pásma sú varianty navrhnuté, čo je dôležité pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Tretie kritérium je majetkovoprávna situácia pod cestou, aby sme dokázali čo najefektívnejšie zrealizovať proces majetkovoprávneho vysporiadania,“ povedal v apríli v Humennom minister dopravy Jozef Ráž ml. (Smer).
Zároveň uistil verejnosť, že určite pôjde o plnohodnotnú štvorprúdovú diaľnicu.
S tunelom sa nepočíta
Celkovo sa posudzovalo jedenásť variantov. Variant G vyšiel ako najoptimálnejší. Má dĺžku 72,02 kilometra, s tunelom cez horský priesmyk Dargov nepočíta.
Sú na ňom navrhované dve veľké jednostranné odpočívadlá, jedno pri Michalovciach, druhé pred štátnou hranicou Vyšné Nemecké s chráneným parkoviskom pre nákladné vozidlá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín