SÁROSPATAK, MICHALOVCE. „Dnes už viem, že nemať pri sebe adrenalínové pero, sprej na rozšírenie dýchacích ciest a pár protialergických tabletiek spolu so skutočne rýchlym zásahom lekárskej služby, asi by mi zvonili,“ takto od konca začína rozprávanie o nepríjemnom zážitku známy entomológ Rudolf Gabzdil z Michaloviec.
Spolu s rodinou sa vybral na dovolenku k bazénom do Sárospataku v susednom Maďarsku. Príjemný pobyt plný slnka, vody a oddychu sa však zmenil doslova na boj o život.
„Pri prírodných kúpaliskách a bazénoch zvykne byť pokosená tráva. Keď je vysoká, včely sedia na kvetoch a vidíte ich, keď je nízka, zvyčajne sa držia pri zemi, povedzme na ďateline. Vtedy ich hneď nezbadáte a akosi s nimi „nepočítate“, hovorí.
Tak sa stalo, že pri prechádzke v sandáloch ho uštipla včela do palca na nohe.

Zásobil sa liekmi
Keďže už jeden nepríjemný zážitok s uštipnutím čmeliakom mal pred rokmi na Zemplínskej šírave, na dovolenku do zahraničia sa ako zodpovedný cestovateľ vopred „vyzbrojil“.
„Zásobil som sa liekmi od alergológa. Poučil ma, čo robiť v prípade anafylaktického šoku,“ zdôrazňuje.
„Vybral som si žihadlo, nadopoval sa tabletkami, natrel si miesto vpichu krémom. Všetky jeho pokyny som splnil do bodky a postavil som sa do chladnej vody v bazéne. Po necelých piatich minútach ma začali neuveriteľne svrbieť chodidlá, temeno na hlave, o minútu mi opuchli oči, líca, nos, hlavu som mal ako balón. Stratil som sluch. Vybehol som z vody, v chatke som si do stehna okamžite pichol adrenalín. To už manželka volala záchranku,“ opisuje život ohrozujúci stav.
Po podaní potrebnej pomoci ho zdravotnícki záchranári odviezli do nemocnice, kde mu po štyroch hodinách kvapkajúcej infúzie všetky nežiaduce príznaky ustúpili.
Už mu skoro zvonili
V susednej chatke bývali dve staršie panie. „Keď som sa vrátil, jedna z nich mi hovorí: Už vám skoro zvonili,“ spomína Gabzdil, teraz už s úsmevom, na trefnú poznámku susedky.
„Videli ma v takom stave a poriadne ich to vystrašilo. Keby som nemal pri sebe všetky lieky, naozaj by mi už vyzváňal umieračik.“
Skúsený entomológ zdôrazňuje, že uštipnutie „obyčajnou“ včelou, osou či čmeliakom netreba podceňovať. „Nikto nevie, ako jeho organizmus zareaguje,“ hovorí.

Príhodu zo Šíravy prisudzoval viac-menej okolnosti, že čmeliak ho uštipol podvečer.
„Myslel som si, a dosiaľ to ani nie je overené, že hmyz s jedovatým aparátom v pokoji prečkáva noc a spí, pri vyrušení vypustí pri obrane väčšiu dávku jedu. Počas dňa operuje s menšou, normálnou dávkou, ktorá až tak veľmi človeku neublíži,“ vysvetľuje.
„Podobne sa správa aj väčšina jedovatých hadov, ktorí pri útoku na človeka vypustila do rany buď malú dávku jedu, alebo vôbec žiadnu a človeka iba 'zobnú' na zastrašenie. Vytvorenie ďalšej dávky jedu, ktorú potrebujú na usmrtenie koristi, teda potravy, si šetria,“ hovorí Gabzdil.
Priznáva, že v kútiku duše veril, že šíravská epizóda bola iba náhodná udalosť, keďže už medzitým bez komplikácií zvládol uštipnutie osou na Peloponéze v Grécku.
V maďarskom letovisku si všimol jednu zaujímavú vec. „Je tu nádherná obrovská lúka plná kvetov. Nie je na nich žiadna mucha, osa, chrobák či motýľ. Akoby už aj zem bola otrávená,“ dodáva.
Bolestivé bodnutia
Rudolf Gabzdil ako vášnivý entomológ prešiel celý svet. S nebezpečným exotickým hmyzom má bohaté skúsenosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín