MICHALOVCE. Keď sa známy entomológ Rudolf Gabzdil vybral nedávno s triapolročnou vnučkou Dankou na výlet do okolia Michaloviec, netušil, na aký výnimočný objav spolu narazia.
V území Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, v novovyhlásenej Prírodnej rezervácii Vihorlatský prales si pozorné oči dievčatka všimli motýľa.
Keď sa mu odborník na hmyz lepšie prizrel, neveril vlastným očiam.

Vyniká veľkosťou
„Bol to spriadač čremchový (Pericallia matronula). Žije veľmi vzácne na čremche obyčajnej, čerešni mahalebke alebo zimoleze. Vo viacerých krajinách strednej Európy je považovaný za vyhynutého a na východe strednej Európy a vo východnej Európe, kde prežíva, sú jeho ojedinelé nálezy považované za výnimočné,“ hovorí Gabzdil.
„Je to veľký, nádherný zástupca čeľade, pestro sfarbený, spodné krídla sú citrónovožlté s čiernymi fľakmi. Vyniká aj svojou veľkosťou, má 9 až 10 centimetrov v rozpätí krídel. Má dvojročný vývoj a jeho húsenice sú silno ochlpené,“ vysvetľuje.
Práve žlté spodné krídla, ktoré sú nezameniteľným určovacím znakom druhu, upútali pozornosť malej Danky. Vnučka je na výletoch pre dedka neoceniteľnou spoločníčkou.
„Ja sa pozerám zhora, ona bližšie k zemi, chodieva so sklonenou hlávkou a je voči drobnej faune veľmi vnímavá. Na všetko živé ma hneď upozorní,“ chváli ju.

Nález je jedinečný
Vzácneho motýľa, ktorý je u nás zákonom chránený a jeho spoločenská hodnota je vyčíslená na 230 eur, odfotografoval.
Roky bol na Slovensku považovaný za vyhynutý druh, posledný nález v odbornej literatúre bol vo Vihorlatských vrchoch zaznamenaný v roku 1960.
Sú známe nálezy z okolia Bratislavy, spriadača čremchového pozorovali aj vo Veľkej Fatre či Slovenskom raji. Za ostatných 12 rokov bol pozorovaný zo severnej strany Vihorlatu.
„Potvrdili sme výskyt motýľa, ktorý bol považovaný za takmer vyhynutého,“ hovorí Gabzdil.
„Jedinečný nález vnučky Danky je potvrdením, že rezervácia Vihorlatský prales na východe našej republiky v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat, vyhlásená v roku 2020, má svoje opodstatnenie, keďže tu prežívajú nielen ojedinelo sa vyskytujúce operence, ale najmä miniatúrna entomofauna, ktorá v podstatnej časti svojho stredoeurópskeho areálu už vyhynula,“ dodáva Rudolf Gabzdil.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín