MICHALOVCE. Nová povinnosť dotrieďovať od budúceho kalendárneho roku zmesový komunálny odpad pred uložením na skládku znamená pre michalovskú samosprávu takmer jeden a pol milióna eur navyše.
Mesto ich chce získať z úveru z Environmentálneho fondu. Ak by neuspelo, siahne po komerčnom úvere z banky. Môže si ho dovoliť.
Úver z Environmentálneho fondu
Od prvého januára budúceho roku bude musieť mesto v súlade so zákonom o odpadoch zabezpečiť dotriedenie zmesového komunálneho odpadu v zariadení pre mechanicko-biologickú úpravu odpadov ešte predtým, ako ho uloží na skládku.
Finančne náročná investícia zahŕňa stavebnú a technologickú časť. Treba vybudovať betónovú plochu pre manipuláciu s odpadom, nakúpiť mechanizmy pre dotrieďovaciu linku a veľkoobjemové kontajnery na prepravu odpadu.
Predpokladané výdavky na stavebnú časť sú takmer 434-tisíc eur, na technologickú necelých 990-tisíc.
Keďže aktuálne nie sú vypísané žiadne výzvy na čerpanie peňazí na túto aktivitu z eurofondov, mesto ich plánuje získať z úveru z Environmentálneho fondu.

Fond konzultuje s protimonopolným úradom
Schvaľovaním úveru sa zaoberali poslanci na júnovom zasadnutí mestského zastupiteľstva.
Environmentálny fond ponúka mestám a obciam zvýhodnené podmienky čerpania úveru. Úroková sadzba je 0,1 percenta na rok, splatnosť úveru je desať rokov a nie je potrebné jeho zabezpečenie.
Podmienkou však je doloženie čestného vyhlásenia o nevykonávaní hospodárskej činnosti v súvislosti so získaním zdrojov na túto investíciu.
„Fond nás upozornil, že momentálne rokuje s Protimonopolným úradom o tom, či ide alebo nejde o hospodársku činnosť pri tejto investícii, ktorá vstupuje do celkových nákladov odpadového hospodárstva, a teda do ceny za komunálny odpad pre obyvateľov mesta. Doposiaľ stanovisko od Envirofondu nemáme,“ informovala poslancov vedúca finančného odboru Oľga Bereznaninová, predkladateľka materiálu.

Keď „odpadne“ fond, príde na rad banka
V prípade negatívneho stanoviska z fondu by mesto muselo siahnuť po komerčnom úvere z banky.
Zo stanoviska hlavnej kontrolórky mesta Ivety Palečkovej vyplynulo, že samospráva si úver môže dovoliť. K poslednému dňu vlaňajška bola úverová zaťaženosť 18,24 percenta a celková suma dlhu dosiahla necelých 9 miliónov eur. V tomto roku je plánovaná výška ročných splátok necelé 2,4 milióna eur, pričom ročné splátky nemôžu presiahnuť 25 percent bežných príjmov, čo znamená maximálne 7 miliónov eur.
Poslanec Goda: Sú to hausnumerá
Poslancovi Dušanovi Godovi (nezávislý) chýbali v predloženom materiáli podrobnejšie informácie. Odhadované náklady na stavebnú i technologickú časť označil za „hausnumerá“.
„Mali ste nám ukázať projektovú dokumentáciu, orientačný rozpočet, aká veľká plocha to bude, veď 433-tisíc sú strašne veľké peniaze. Nevieme, kde to bude. Takmer milión ide na technologickú časť. Mali ste napísať, koľko ktorý stroj stojí,“ vyrátal, čo mu v materiáli chýbalo.
Vysúťažená cena by mala byť nižšia
Riaditeľ Technických a záhradníckych služieb Marián Sabovčík zdôraznil, že investíciu vyvolala legislatívna zmena.
„Žiadna samospráva na Slovensku po linke mechanicko-biologickej úpravy odpadov netúži. Určil nám ju zákonodarca,“ povedal.
Samosprávy, ktoré budú od budúceho roku dotrieďovať, zaplatia za tonu odpadu na skládke 7 eur, ak dotrieďovať nebudú, musia počítať so zaplatením 72 eur.
Investícia by sa mala mestu vrátiť do troch až štyroch rokov.
Sabovčík spresnil, že odpad na dotriedenie sa bude ukladať na plochu približne 1900 metrov štvorcových. Medzi dve vrstvy betónu treba vložiť nepriepustnú fóliu, vybudovať tiež dve retenčné nádrže.
Cena drviča, ktorý je len jedným z potrebných mechanizmov, podľa riaditeľa stojí vyše 300-tisíc eur.
„Cena investície je len predpokladaná. Ideme do verejného obstarávania, súťaž môže vygenerovať nižšiu cenu,“ povedal.
Poslanec Michal Stričík (nezávislý) na potrebu pamätať na túto investíciu upozorňoval už vlani pri tvorbe rozpočtu.

Za dôležité pokladá minimalizovať odpad dôslednou separáciou, nepodporovať odpadovú turistiku najmä turistov zo Zemplínskej šíravy.
Poslanci sa pri hlasovaní stotožnili s obomi riešeniami, aj s úverom z envirofondu, aj s komerčným úverom, keby prvá možnosť zlyhala.
Zdržal sa len poslanec Goda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín