VINIČKY. Dvadsať dní a vyše 3 500 kilometrov. Loď Labe, ktorá v lete popláva vodami Zemplínskej šíravy, je už na domácej pôde. V nedeľu popoludní sa ešte viezla po rieke Bodrog a zakotvila v slovenskej tokajskej oblasti. Stojí v prístave pri obciach Viničky a Ladmovce v Trebišovskom okrese.
Na konci je tak prvá etapa prepravy lode, ktorá vyrazila z Prahy. Roky tam prepravovala turistov po Vltave. Kotvila blízko Karlovho mosta. Jej dlhú cestu na východ Slovenska požehnal 8. mája kardinál Dominik Duka v pražskom prístavisku Nepomuk.
Labe prešla na Slovensko siedmimi štátmi. Zo súčasného prístavu ju prevezú po súši k slovenskému moru. Na Bodrogu ostane do času, kým prepravca nevybaví potrebné povolenia a mechanizmy.

Žeriav a súprava
Matej Kapraľ, konateľ spoločnosti Zemplínska vodná doprava, ktorej loď patrí, hovorí, že aktuálne je všetko v rukách zmluvného prepravcu, ktorý má dozrieť na cestnú prepravu lode.
„Čakáme na špeciálnu prepravnú súpravu a špeciálny žeriav, ktorý loď zdvihne a naloží na súpravu. Ani žeriav, ani súprava nie sú na Slovensku, v strednej Európe nimi disponujú v Česku a Rakúsku.”
Púť po súši absolvovala v roku 2019 loď Bohemia, ktorá preváža cestujúcich po Domaši. Do rekreačnej oblasti Dobrá docestovala z Prahy, prešla približne 2 800 kilometrov.
Posledný približne 90-kilometrový úsek musela Bohemia zdolať po cestách. Dopravca vtedy trasu naplánoval po cestách II. a III. triedy, krátky úsek viedol aj po ceste I. triedy. Potrebné vtedy boli len drobné dopravné obmedzenia.
Spustenie výletnej lode na Domašu si pozreli stovky nadšencov.

Ušla povodni
Podľa Kapraľa je Labe ešte o niečo dlhšia ako Bohemia. Presný termín, kedy Labe naložia z vôd Bodrogu na prepravnú súpravu, nevie konateľ odhadnúť. „Robíme všetko pre to, aby počas letnej sezóny prevážala turistov.”
Dlhá cesta európskymi kanálmi nepriniesla výrazné komplikácie. Kapraľ je rád, že nemeckými vodami loď preplávala ešte pred povodňami, ktoré zasiahli krajinu v týchto dňoch.
Tisíce ľudí museli opustiť svoje domy najmä v Bavorsku a Bádensku-Württembersku. Rozsiahle záplavy a silné dažde ovplyvnili dopravu v regióne, meškajú vlaky a rušia sa spoje. Kapraľ predpokladá, že Labe by pre povodne na nemeckom úseku Dunaja uviazla.
O asi päť hodín dlhšie tiež trvala cesta cez Srbsko, časový sklz spôsobilo čakanie na hraniciach. Na Slovensku sa zase na vodnom diele Gabčíkovo pokazila komora, takže posádka s loďou si tam počkala približne tri hodiny.
Konateľ napriek týmto menším časovým posunom hodnotí plavbu vzhľadom na jej celkovú dĺžku ako bezproblémovú.

Prevezme úlohu starej lode
Labe je typ lode, aká už na Šírave premávala. Obe lode sú v Prahe a vozia turistov. Jedna sa volá Atlantída, kotví pod Čechovým mostom a druhá Andante kotví na Podbabe. Loď typu BIFA vyrobili v Nemecku. Má kapacitu 164 osôb, sociálne zariadenia, bar, kuchyňu, klimatizáciu, vnútorný salón aj slnečnú palubu.
Labe prevezme prepravu turistov po výletnej lodi Zemplín, ktorá brázdila vody Zemplínskej šíravy vyše tri desaťročia, toto leto už breh pre jej technický stav neopustí. Obec Vinné ju chce prenajať súkromníkovi, slúžiť by mala na súši alebo na vode ako letná terasa či reštaurácia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín