VINNÉ, ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Roky brázdila vody Vltavy v Prahe pod Karlovým mostom. Výletná loď Labe je na ceste do druhého domova na Zemplínskej šírave.
Musí zdolať vyše tri tisícky kilometrov po vode a po súši.
Vyrazila z Prahy
Plavbu lode Labe môže verejnosť sledovať na stránke Plavby Šírava na sociálnej sieti. Jej dlhú cestu na východ Slovenska požehnal 8. mája kardinál Dominik Duka v prístavisku Nepomuk pod Karlovým mostom.
Potom loď vyplávala do Drážďan v Nemecku, kde si ju prevzala prepravná spoločnosť. V nedeľu 12. mája o piatej ráno vyrazila Labe z Drážďan na svoju dlhú cestu po riekach a kanáloch cez sedem krajín Európy.
„Počasie bolo slnečné, skoro ráno mesto ešte spalo, iba v parku neďaleko prístavu pri rieke Labe sa pripravovali teplovzdušné balóny na svoj let nad krajinou. Rieka je pokojná, po trase míňame mestečká a obce, ľudia oddychujú na plážach pri rieke, stretávame sa s kajakmi aj loďkami,“ takto idylicky opisuje lodný denník prvý deň plavby.
„Zaujímavosťou je, že nikde sme nevideli plávajúci odpad alebo smetiská na pobreží, čo zvykneme vídať najmä pri našich riekach. Pobrežné pozemky sú upravené, pokosené a bez náletových drevín,“ čítame ďalej v denníku.
Približne o dvadsiatej druhej hodine loď vplávala do plavebného kanála v Magdeburgu.
Kanály v Nemecku sú vyťažené
Odtiaľ loď plávala umelo vybudovaným kanálom, ktorým sú prepojené rieky Labe a Rýn, postupne cez Hannover až do Duisburgu.
Loď sa plavila cez umelý kanál, ktorý prepája rieky Mohan a Dunaj. Mohansko-dunajský prieplav je unikátnou stavbou. Prepája Severné more s Čiernym v dĺžke 171 kilometrov. Stavať ho začali v roku 1960, do súčasnej podoby ho dobudovali v roku 1992.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín