VINNÉ, ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Stará je na brehu, nová na ceste. Výletná loď Zemplín, ktorá brázdila vody Zemplínskej šíravy vyše tri desaťročia, tohtoročnú letnú sezónu už na vodu s najväčšou pravdepodobnosťou nevypláva.
Nahradiť by ju mala nová, modernejšia a väčšia loď Labe. Že sa podarí spustiť ju na vodu ešte v tomto roku, veria všetci: obec Vinné, Košický samosprávny kraj, župný poslanec, aj jej majiteľ.
Záujem o plavbu bol hlavne cez víkendy
Výletná loď Zemplín, ktorá je majetkom obce Vinné v Michalovskom okrese, si pamätá veľa. Už keď pred vyše tridsiatimi rokmi dosadla na vody slovenského mora, mala čosi za sebou.
Vek poznačil jej technický stav, ťažko sa jej dýchalo, viac „hučala“, zapáchala i dymila. Slúžila však spoľahlivo až do vlaňajška. Na breh ju vytiahli koncom septembra.

Obec Vinné, ktorej patrí loď i pristávacie mólo v stredisku Hôrka, ju každoročne prenajímala víťazovi verejnej súťaže. Vlani od 1. júna do 30. septembra za šesťtisícové nájomné Petrovi Kičinkovi.
„Mám tu bufet, skĺbil som jedno s druhým,“ hovorí Kičinka, ktorý sa na kapitánskom mostíku striedal s kolegom. Loď „riadil“ roky.
Prežil lepšie i horšie covidové roky. Denne boli naplánované štyri plavby, ponúkaných miest bolo 60. Plavba trvala 50 minút. V máji, júni a v septembri premávala na objednávky.
„Silné boli len víkendy, počas týždňa bolo ľudí málo. Veľa záviselo od počasia. Ponúkali sme zľavy, rôzne akcie, spájali sme to s tržbami v bufete,“ reaguje Kičinka na otázku, koľko osôb loď preplavila a či vynášala.

Mólo za euro, zvýši sa počet parkujúcich
Starosta Vinného Marián Makeľ (KDH) hovorí, že už pred tromi rokmi uzatvorili budúcu nájomnú zmluvu na pristávacie mólo so spoločnosťou Zemplínska vodná doprava (ZVD), ktorá je majiteľom novej lode. Prenajali tiež miesto na stánok na predaj lístkov.
„Pre nás je oveľa zaujímavejšia z pohľadu rozvoja cestovného ruchu moderná loď s kapacitou 160 miest, je to pre nás priorita. Máme veľký záujem na tom, aby nová loď na Šíravu prišla,“ zdôrazňuje.
Mólo prenajmú spoločnosti až vtedy, keď už bude nová loď na vode. Tá je na ceste. Výška prenájmu je podľa dohody jedno euro. Výpadok príjmu za prenájom obecnej lode si samospráva sľubuje získať zo zvýšeného príjmu za parkovné.
„Začneme ho vyberať už od začiatku tohtoročnej letnej sezóny. Práve návštevníci lode budú tí, ktorí na parkovnom vykompenzujú tento výpadok,“ hovorí Makeľ.

Starú nepredajú, prenajmú ju
Starú loď v tomto roku nechali „odpočívať“ na brehu. Makeľ uisťuje, že ju nepredajú, prenajať by si ju chceli dvaja záujemcovia. Slúžiť by mala na súši alebo na vode ako letná terasa či reštaurácia. S plavbami sa už nepočíta.
„Určite pôjde o komerčný prenájom,“ ubezpečuje starosta.
Dodáva, že so starou loďou bolo spojených množstvo vybavovačiek rôznych povolení, poplatkov, poistiek. Vyžadovala si opakovanú výmenu motorov, poslúžili jej dokonca aj motory z traktora Zetor.
„Nebolo to pre obec žiadne terno, skôr naopak. Brali sme to tak, že ide o atrakciu, ktorá pritiahne turistov na Šíravu, respektíve spríjemní im pobyt,“ hovorí.
O kúpe vlastnej lode obec neuvažovala. „Sme realisti,“ lakonicky zdôvodňuje starosta. Nevylučuje však, že ak by nová loď toto leto na vodu nevyplávala, urobia všetko preto, aby stará ešte zahrala labutiu pieseň.
Má skúsenosti s Bohemiou
Konateľ spoločnosti ZVD Matej Kapraľ už skúsenosti s výletnými loďami má. Ako príklad úspešného príbehu uvádza návrat lode Bohemia na Domašu v roku 2019.
„Čiastočne, hlavne právne, som sa na prinavrátení lode podieľal a poznám procesy detailnejšie. Aktívne som sa v minulosti venoval jachtingu a mám veľa priateľov a známych aj na Zemplínskej šírave. Veľa sme sa o tom rozprávali, viacerí ma podnecovali, že aj tam chcú loď ako na Domaši,“ hovorí.

Keďže aktívne bolo aj vedenie obce Vinné, bolo rozhodnuté.
„Mimochodom, taký typ lode, aký príde na Šíravu, tam už v minulosti bol, dokonca tam boli až dve lode. Dnes sú obe v Prahe a vozia turistov. Jedna sa volá Atlantída, kotví pod Čechovým mostom a druhá Andante kotví na Podbabe,“ dopĺňa Kapraľ.
Pandémia nového koronavírusu zasadila cestovnému ruchu tvrdý úder všade vo svete a v Nemecku, Holandsku či Českej republike bolo viacero lodí na predaj.
„Vtedy som sa začal reálne zaoberať myšlienkou, že by bolo zaujímavé doviezť loď aj na Šíravu. Celé to pripravujeme približne tri roky a otvorene poviem, že musíte byť aj trochu dobrodruh, lebo ak by ste to mali brať čisto racionálne, tak do toho určite nejdete,“ priznáva.
Z Prahy do Drážďan
Novú loď typu BIFA vyrobili v Nemecku, v súčasnosti sa volá Labe. Má kapacitu 164 osôb, sociálne zariadenia, bar, kuchyňu, klimatizáciu, vnútorný salón aj slnečnú palubu.
„Loď doteraz plávala v Prahe, kde ešte donedávna vozila turistov. Vlastník lode doviezol loď do Drážďan, kde ju prevzal prepravca. Je to náročná preprava plná rizík a neznámych,“ hovorí Kapraľ.
Loď Bohemia v roku 2019 požehnal v Prahe kardinál Dominik Duka presne 15. mája na slávnostiach Navalis priamo pod Karlovým mostom.
„Aj preto sme chceli ostať verní tradícii a požiadali sme ho, aby požehnanie lode zopakoval. Kardinál Duka nesklamal a aj tentoraz 8. mája o deviatej ráno ochotne požehnal plavbu lode Labe na Zemplínsku šíravu v prístavisku Nepomuk priamo pod Karlovým mostom,“ opisuje nedávne udalosti.
Po požehnaní loď ihneď vyrazila do Drážďan, odtiaľ je na cestách od 12. mája. Verejnosť môže sledovať aktuálne informácie o preprave lode na profile spoločnosti na sociálnej sieti.
Spolupracujú s Kičinkom aj obcou
Cieľom je doviezť loď na Zemplínsku šíravu ešte do tohtoročnej letnej turistickej sezóny. „Či sa to podarí, teraz povedať neviem. Zatiaľ ide všetko podľa plánu,“ netají optimizmus Kapraľ.
Spoločnosť ZVD je držiteľom licencie, loď bude aj prevádzkovať. Konateľ hovorí, že už oslovili doterajšieho prevádzkovateľa Petra Kičinku.
„Počítame s ním ako kapitánom aj s jeho kolegom, diskutujeme o podmienkach spolupráce. Tiež počítame s tým, že bude prevádzkovať bar na lodi, keďže má v prístave svoju prevádzku.“
Ústretová je aj obec Vinné. „Spolupráca je aj o parkovaní a základnej infraštruktúre a sieťach. Časom by sme chceli opraviť prístav na Lúči, aj investovať do jeho okolia. Nepredbiehajme však,“ dopĺňa
Prepravu zaplatí župa
Projekt Návrat modernej výletnej lode na Zemplínsku šíravu podporil 170-tisícami Košický samosprávny kraj z programu Terra Incognita. Spoločnosť Zemplínska vodná doprava ju použije na úhradu prepravy.
Kapraľ zdôrazňuje, že v dôsledku covidu i vojny na Ukrajine náklady na prepravu neprimerane stúpli a urobili projekt ekonomicky nereálny.
„Pomaly sme nevedeli nájsť nikoho, kto by bol ochotný podstúpiť také riziko. Problémom boli aj suchá, lebo hladiny riek klesajú, čo znemožňuje úspešnú prepravu. Vyzeralo to tak, že už do toho nepôjdeme,“ opisuje situáciu z vlaňajšej jesene.
Úspech projektového zámeru výletnej lode na košickej župe ho potešil.
„Celá dotácia bude použitá na prepravu lode a treba povedať, že pokryje iba časť nákladov spojených s prepravou. S určitosťou môžem povedať, že ak by sme neuspeli s našou žiadosťou, prevoz lode na Šíravu by určite nedával žiadny ekonomický zmysel,“ dodáva Kapraľ.
Dotáciu vyplácajú po častiach
Výkonná riaditeľka Košice Región Turizmus Lenka Vargová Jurková je presvedčená, že podporený projekt modernej lode prinesie do regiónu Dolného Zemplína „silnú turistickú atrakciu pre širokú verejnosť, poskytne návštevníkovi výnimočný zážitok a podporí aj vytvorenie nových pracovných miest“.
Potvrdila, že 170-tisícová dotácia je určená na prepravu nadrozmernej lode z nemeckého mesta Drážďany po vode do Ladmoviec v okrese Trebišov a odtiaľ po súši až do cieľa.

Prvú časť dotácie vo výške 30 percent už realizátorovi vyplatili. Ďalších 40 percent bude vyplatených po priebežnom vyúčtovaní a zvyšných 30 percent po záverečnom vyúčtovaní a ukončení projektu. Projekt musí byť dokončený do októbra 2025.
„Na základe Zmluvy o poskytnutí dotácie má prevádzkovateľ povinnosť zrealizovať projekt, zabezpečiť jeho udržateľnosť a fungovanie po dobu minimálne 5 rokov od jeho ukončenia. Počas tejto doby musí tiež dodržiavať manuál publicity,“ doplnila Vargová Jurková.
Privíta aj svadobčanov
Župný poslanec Milan Kaplan (kandidoval za SaS, PS) projekt podporoval. „Som rád, že sa našiel niekto, kto do výzvy išiel,“ hovorí. Od novej lode si sľubuje veľa.
„Na lodi sa budú môcť usporadúvať rôzne podujatia, oslavy, svadby. Predpokladá sa, že by mohla byť v prevádzke od apríla až do októbra. Zakomponovaný by mal byť do toho aj krajský prístav na Lúči,“ vyratúva.
Všetci oslovení zhodne potvrdili, že nová loď by na vody Šíravy mala vyplávať ešte v tomto roku.
O akú loď ide
Lode typu BIFA sú motorové osobné lode nemeckej výroby, ktoré postavili v rokoch 1977 -1988 a prevádzkovali v Nemeckej demokratickej republike, Československu a jeho nástupníckych štátoch. Vyrábali sa v troch veľkostných variantoch označovaných rímskymi číslicami I (dĺžka 28,5 metra), II (dĺžka 32,5 m) a III (dĺžka 39,5 m).
Zdroj: Wikipédia
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín