Slovenská a Ukrajinská vláda rokovali v Michalovciach. Autor: TASR
MICHALOVCE. Slovensko želá Ukrajine skoré členstvo v Európskej únii. Slovensko nie je krajinou, ktorá by chcela klásť prekážky, chce jej pomôcť pri zdieľaní skúsenosti z prístupových rokovaní a členstva v Únii.
Po spoločnom rokovaní ukrajinskej a slovenskej vlády v Michalovciach o tom informoval premiér Robert Fico (Smer). EÚ je podľa neho zárukou perspektívy a rozvoja krajiny a mierového rozvoja Ukrajiny.
Ponaučením z tohto dňa podľa šéfa slovenskej vlády je, že treba dať nabok strach, predsudky a odstrániť byrokratické prekážky. „A zrazu zistíte, že sa dajú prijímať vážne rozhodnutia," vyjadril sa.
Fico: To nie je špekulatívna podpora
"Podpora Slovenska, pokiaľ ide o Ukrajinu a jej ambície stať sa členom EÚ, nie je špekulatívna. To je plnohodnotná podpora," podotkol Fico.
Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ opätovne ocenil slovenskú podporu pri eurointegračných snahách Ukrajiny.
Fico si želá, aby sa našli mierové východiská riešenia vojny na Ukrajine, ktoré budú rešpektovať územnú celistvosť, suverenitu a budú k Ukrajine férové. Zároveň ponúkol Ukrajine súčinnosť pri hľadaní mierových riešení.
"Použitie ruskej vojenskej sily na Ukrajine bolo hrubým porušením medzinárodného práva," poznamenal predseda vlády s tým, že Ukrajina potrebuje pomôcť a prejaviť solidaritu.
Šmyhaľ: Zaznamenali sme značný posun
Šmyhaľ vníma štvrtkové spoločné rokovanie vlád oboch krajín ako potvrdenie progresu pri dosahovaní spoločných cieľov.
"Zaznamenali sme značný posun v rámci dosiahnutia vzájomne výhodnej spolupráce," uviedol.
Potvrdil hlavné oblasti dohôd i konkrétne úlohy pre spoločné ukrajinsko-slovenské projekty.

Na čom sa dohodli
Šmyhaľ s Ficom spoločne podpísali cestovnú mapu. Vládne kabinety sa dohodli na vytvorení železničného prepojenia medzi Kyjevom a Košicami. Využijú pri tom prepojenie do Hanisky pri Košiciach. Košické letisko zároveň podľa Fica odtiaľ zabezpečí dopravu priamo na letisko.
Slovenská a ukrajinská vláda rokovali aj o podpore v energetike. Premiéri a ministri napríklad hovorili o budúcnosti v dovoze ruského plynu cez Ukrajinu na Slovensko. „Ukrajina v tejto otázke veľmi úzko komunikuje s EÚ. Budú na stole riešenia pre všetkých, ktorí sú na plyne závislí,“ povedal Fico.
„Sme vďační za energetickú pomoc. Máme veľa ambicióznych plánov v tejto oblasti. Chceme napríklad zavŕšiť rekonštrukciu elektrického vedenia Mukačevo Kapušany, vďaka ktorému budeme mať viac príležitostí na dovoz elektriny,“ dodal Šmyhaľ s tým, že vytvorená pracovná skupina bude taktiež pracovať na diverzifikácii jadrového paliva.
Ukrajina je tiež pripravená poskytnúť európskym zákazníkom svoje ropné a plynárenské terminály na mori.
"Bude to stáť peniaze, ale tieto prepojenia majú zmysel. Nejde iba o jednostranné spojenie," skonštatoval Fico.
Tretím projektom je modernizácia hraničného priechodu Vyšné Nemecké. V tejto súvislosti poukázal Fico na situáciu s vodičmi kamiónov, ktorí sú niekoľko dní bez pomoci.
"Na rokovaní vlády prijmeme uznesenie, ktoré uloží konkrétnym ministrom, aby poľudštili trápenie vodičov, ktorí sa nevinne dostali do takejto situácie," povedal premiér.
Koridory pre produkty
Fico pokračoval, že Slovensko garantuje prechodné koridory pre vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov cez svoje územie smerom do krajín, ktoré ich potrebujú.
Šmyhaľovi tiež vysvetlil, že pokiaľ nenájdu spoločné riešenie, bude na Slovensku platiť zákaz dovozu 14 poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.
Je toho názoru, že v tomto si rozumejú, keďže je prirodzené, že každá vláda si chráni svoje národnoštátne záujmy.
Vojenská oblasť a obchod
Fico doplnil, že hovorili aj o spolupráci vo vojenskej oblasti a o ponuke pomoci pri odmínovaní. Dodal, že nejde len o expertízu, ale aj konkrétne odmínovacie stroje, ako aj výcvik a prípravu personálu na odmínovanie.
„Plus, ja to netajím, nikdy sme neklamali, a povedali sme – na komerčnej báze je Slovensko pripravené spolupracovať aj vo vojenskej oblasti. V tomto duchu viedli rokovania minister obrany, podpredseda vlády SR Robert Kaliňák (Smer) a námestník ministra obrany, ktorý bol na rokovaní prítomný," povedal Fico.
Zdôraznil tiež, že prioritou je mier, a pre ten Slovensko ako malá krajina urobí, čo sa bude dať.
V oblasti obchodu považuje Šmyhaľ za dôležité upraviť podľa súčasných parametrov a potrieb zmluvnú základňu v rámci technicko-ekonomickej i obrannej spolupráce. "Do polovice budúceho roka by sme mali urobiť audit tejto zmluvnej základne," podotkol ukrajinský premiér.
Očakáva zapojenie slovenského podnikateľského prostredia do povojnovej obnovy Ukrajiny.
"Pozvali sme predstaviteľov podnikateľských kruhov na júnovú konferenciu do Berlína, rovnako tak na jeseň budeme organizovať ukrajinsko-slovenské podnikateľské fórum, kde by sme chceli určiť možnosti investovania," dodal Šmyhaľ.

Ani tentoraz neobišiel médiá
„Jedna vec je, vieš, pán premiér, čo píšu médiá. Jedna vec je, čo o nás hovoria naši neprajníci. Ale človeka si treba ochytať. Človeka treba chytiť a vidieť ho v akcii. Čo hovorí, ako sa správa, aké má konkrétne výsledky," povedal Šmyhaľovi Fico.
Zdôraznil, že on je politikom, ktorý keď podá ruku, tak podaná ruka musí platiť, inak by politiku robiť nemohol.
Šmyhalovi sa poďakoval za návštevu Slovenska.
Ku koncu naznačil ďalšie stretnutie na mierovom samite vo Švajčiarsku, deklaroval tiež, že Slovensko chce byť čo najväčšmi nápomocné pri hľadaní spravodlivých mierových riešení pre všetkých zainteresovaných.
Pellegrini: Nikdy sme nespochybnili utrpenie ľudí
Spoločné rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády o konkrétnych formách pomoci Ukrajine je tou najlepšou odpoveďou na všetky otázky, aký je vzťah Slovenska k jeho východnému susedovi. Zvolený prezident Peter Pellegrini (Hlas) to uviedol na sociálnej sieti po spoločnom zasadnutí slovenského a ukrajinského kabinetu v Michalovciach.
"Nikdy sme nespochybnili utrpenie ľudí postihnutých vojnou. Naopak, Slovensko poskytlo Ukrajine naozaj všestrannú pomoc - od štátu cez obce a mestá až po obrovské nasadenie ľudí, ktorí za dva roky obetovali svoj čas, energiu i peniaze na pomoc obetiam vojny," vyhlásil Pellegrini.
Upozornil, že vlády sa dohodli na konkrétnych krokoch, ktorými sa Slovensko môže a chce podieľať na humanitárnej a ekonomickej pomoci Ukrajine, ako aj na jej následnej obnove. "Je to skutočná pomoc, z ktorej budú profitovať obyvatelia Ukrajiny, ale aj východného Slovenska," poznamenal.
Pellegrini si želá, aby na Ukrajine čím skôr zavládol mier a skončilo sa zabíjanie.
"Pomoc, solidarita a mier. Po rokovaní oboch vlád musí byť aj vo svete jasné, že to nie sú len slová, ale aj hodnoty Slovenska potvrdené konkrétnymi krokmi," zhodnotil.

Priama vlaková linka z Košíc do Kyjeva
Ukrajinský Kyjev bude spájať s Košicami priama vlaková linka. Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru) o tom informoval po spoločnom rokovaní slovenskej a ukrajinskej vlády.
„Celý tento spoj bude realizovaný po širokorozchodnej trati a bude končiť v Haniske pri Košiciach," uviedol minister.
Ako dodal, keďže Haniska je priamo pri letisku, autobusy odvezú cestujúcich priamo na letiskový terminál, odkiaľ budú môcť cestovať do celej Európy.
K tomu, aby toto priame spojenie mohli spustiť, čaká ministerstvo niekoľko úloh.
„V prvom rade musíme v Haniske vytvoriť dočasný perón, kde budú pasažieri vystupovať, a bude treba zabezpečiť aj parkovisko pre autobusy, ktoré ich zoberú na letisko," priblížil Ráž.
Okrem toho bude potrebné scertifikovať lokomotívy, ktoré budú premávať po širokorozchodnej trati.
„Zriadenie tohto osobného vlaku nás nebude stáť skoro nič, jediné náklady sú spojené s vybudovaním dočasného perónu v Haniske a určitými úpravami na trati," dodal minister s tým, že v uznesení vlády sa dohodli, že toto spojenie sa pokúsia zrealizovať do konca roka.
(sita)
Blanár: Podporíme mierovú konferenciu
Slovensko podporí mierovú konferenciu, ktorá sa uskutoční na žiadosť Ukrajiny v júni. Uviedol to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer). V rámci štvrtkového zasadnutia vlád SR a Ukrajiny rokoval spolu s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Dmytrom Kulebom, informoval komunikačný odbor ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
"Považujem za mimoriadne potrebné podporovať akúkoľvek mierovú aktivitu. I keď je jasné, že sa na nej nezúčastní Ruská federácia, ide o dobrý začiatok. Význam by mohla priniesť určite účasť Číny či ďalších veľkých štátov. Maximálne podporujeme túto mierovú iniciatívu a Slovensko bude mať na konferencii svoje zastúpenie," poznamenal šéf slovenskej diplomacie.
Potvrdil, že slovensko-ukrajinské vzťahy sú priateľské a Slovensko je pripravené pokračovať v pomoci Ukrajine.
Ministri sa dohodli aj na viacerých projektoch, ktoré majú podporiť fungovanie Ukrajiny.
(tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín