Premiér Robert Fico prišiel do Michaloviec na spoločné rokovanie slovenskej a ukrajinskej vlády. Autor: TASR
MICHALOVCE. Nad hlavami vrtuľník a dron, na streche polikliniky a v okne mestského úradu ostreľovači, desiatky policajtov, zábrany pred budovou mestského úradu a zatvorené parkoviská.
Michalovce hostia za prísnych bezpečnostných opatrení spoločné zasadnutie vlád Slovenskej republiky a Ukrajiny. Vedú ich obaja premiéri Robert Fico (Smer) a Denys Šmyhaľ.
O politiku sa nezaujímajú
Michalovčanov rokovanie vlád veľmi nezaujalo.
„Teraz som sa o tom dozvedel, veľa vám o tom nepoviem. Vôbec neviem, o čom budú rokovať,“ pokrčil plecami Tomáš (37), ktorý dohliadal na dcérku, ktorá sa hrala na ihrisku na pešej zóne v blízkosti úradu.
Seniori Július (78) a Terézia (73) sa vyhrievali na slnku na lavičke pred úradom. O rokovaní vlád nechyrovali.
Ožili až pri konštatovaní, že vo vzťahu k Ukrajine sú kľúčovými slovami mier a solidarita.
„S tým súhlasíme. Pomoc humanitárnu, nie vojenskú,“ spresňuje. „Všetko má svoje hranice, aj pomoc,“ dodáva Július.
Ďalší nami oslovení Michalovčania našu žiadosť o odpovede na otázky odbili slovami, že sa o politiku nezaujímajú.

Aktivisti: Sláva Ukrajine
Oveľa jednoznačnejší postoj zaujala skupinka aktivistov z Humenného a okolia, ktorá pravidelne chodievala na humenské protivládne protesty, a zasadnutie vlád v Michalovciach si nenechala ujsť.
Na zábranách rozprestrela sedemmetrový transparent s nápisom: Rusi z Ukrajiny von.
Chladný vietor im nad hlavami rozvieval slovenskú, ukrajinskú, americkú zástavu, aj zástavu Európskej únie.
„Prišli sme podporiť Ukrajinu v boji proti agresorovi, poďakovať sa im za to, že bojujú aj za nás, za Slovensko. Kladú svoje životy v boji proti teroristickému Rusku. Každý, kto sa len trochu zaujíma o históriu, vie, že Rusko je teroristická organizácia,“ hovorí Peter Greš z Ľubiše, rodiska prvého prezidenta Michala Kováča v Humenskom okrese.
„Sme malá krajina, ale dúfam, že pomôžeme Ukrajine v maximálne možnej miere, ako sa dá, hlavne humanitárne,“ odpovedá na otázku, čo od rokovania vlád očakáva.
Skupina sa postupne rozrástla na asi desiatku členov.
Ministrov slovenskej vlády, vrátane premiéra Fica, vítali pokrikmi fuj a hanba, Ukrajincov pokrikom "sláva Ukrajine" a potleskom.
Obaja premiéri na prejavy nevôle, resp. podpory, reagovali zamávaním.

Z auta rovno na úrad
Do kontaktu s občanmi sa vládni predstavitelia nedostali.
Z vládnych limuzín vystupovali priamo pred úradom, kde ich vítal primátor Michaloviec Miroslav Dufinec (nominant Smeru). Vo vnútri na nich čakal bývalý primátor a súčasný parlamentný poslanec Viliam Zahorčák (Smer).
Ukrajinská vládna delegácia prišla v konvoji áut sprevádzaných policajnou eskortou asi pätnásť minút po deviatej.

Rokovali po skupinách
Po spoločnom fotografovaní sa vládne delegácie odobrali do rokovacej sály.
Ešte prv, ako sa ministri slovenskej vlády so svojimi ukrajinskými náprotivkami rozišli po rokovacích miestnostiach na bilaterálne rokovania, obaja premiéri predniesli príhovory.
Premiér Fico svojho ukrajinského kolegu oslovoval familiárne Denys.

V prvej línii
Michalovce ponúkli krízové ubytovanie a zabezpečili základné služby pre odídencov prakticky okamžite po tom, ako pred dvomi rokmi vypukla vojna na Ukrajine.
Mestská športová hala sa od 12. marca zmenila na veľkokapacitné registračné centrum. Hneď v susedstve rezort vnútra zriadil veľkokapacitné krízové centrum a na ihrisku gymnázia vyrástol dočasný núdzový tábor.
„Náklady spojené s poskytovaním pomoci sa týkali najmä poskytovania zázemia, materiálno-technického zabezpečenia, potravinovej a humanitárnej pomoci,“ informovala hovorkyňa primátora Mária Stričková.
Veľkokapacitné registračné centrum, alebo tiež tranzitné centrum, ministerstvo zatvorilo 30. júna tohto roka. Halu odovzdalo mestu 6. júla.
Mesto získalo z ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie vyše milión eur za pobyt necelých štyroch stoviek odídencov z Ukrajiny na jeho území, čo je najviac spomedzi miest Košického samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín