MICHALOVCE. Výsledkom štvrtkového spoločného rokovania slovenskej a ukrajinskej vlády by mali byť dohody na projektoch, ktoré výrazne posilnia a posunú dopredu spoluprácu oboch krajín.
Pred začatím bilaterálneho rokovania to uviedol predseda slovenskej vlády Robert Fico (Smer).
Premiér Ukrajiny Denys Šmyhaľ očakáva pragmatické a účinné rokovania, ktoré potvrdia blízkosť oboch krajín.
Fico: Máme vlastné názory, ale aj srdce
Fico v príhovore pripomenul bezprecedentnú situáciu, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí, zdôraznil, že hoci na oboch stranách môžu existovať rozdielne názory, Slovensko si dobre uvedomuje význam a dôležitosť pomoci susednej krajine. To podľa jeho slov má potvrdiť aj štvrtkové rokovanie v Michalovciach.
"Verím, že po jeho skončení si poviete, že stálo za to merať dlhú cestu z Kyjeva, že ste prišli na územia krajiny, kde majú suverénni politici vlastné názory, no zároveň majú srdce, rozumejú vašej situácii a chcú byť nápomocní, ako je to len možné," obrátil sa Fico k ukrajinskej delegácii.

Svojich ministrov zároveň vyzval, aby v bilaterálnych rozhovoroch so svojimi rezortnými ukrajinskými kolegami nehľadeli na možné administratívne prekážky, ale nechali sa viesť prioritným záujmom realizovať spoločné projekty, prospešné pre obyvateľov oboch krajín.
Uistil, že v prípade potreby môže ešte vo štvrtok jeho vláda prijímať uznesenia.
"Verím, že toto rokovanie je len začiatkom našich ďalších spoločných projektov," dodal slovenský premiér.

Vzťahy sú dôležité v čase vojny
Jeho ukrajinský náprotivok ocenil dobré susedské vzťahy. "Sú dôležité v časoch mieru, no stávajú sa až životne nevyhnutné v čase krízy či rovno vojny, ktorej Ukrajina v súčasnosti čelí," zdôraznil.
Spomenul efektívne fungujúce cezhraničné spolupráce, niekoľkokrát poďakoval za pomoc a podporu Slovenska Ukrajine v humanitárnej i vojenskej oblasti či energetike. Zvýraznil aj pomoc ukrajinským utečencom na území Slovenska.
"Dohody, ktoré sú predmetom štvrtkových rokovaní, budú riešené bez zbytočnej byrokracie a dajú ďalší impulz pre medziregionálnu spoluprácu," uviedol Šmyhaľ.
Zvýraznil dôležitosť podpory Slovenska v eurointegračnom úsilí Ukrajiny i mierových snahách vedúcich k čo najskoršiemu ukončeniu vojny.
Témou štvrtkových rokovaní slovenského a ukrajinského kabinetu v Michalovciach majú byť projekty cezhraničnej spolupráce, takisto projekty dopravných prepojení i spolupráce v oblasti energetiky. Jednou z hlavných tém má byť aj povojnová obnova Ukrajiny.
Asociácia: Kľúčové je dokončenie diaľnice
Strategické dokončenie diaľnice D1, význam colnej hranice Európskej únie s Ukrajinou, ako aj miesto pre slovenské firmy pri obnove Ukrajiny, tieto témy by podľa predstaviteľov slovenského priemyslu mali byť súčasťou rokovania členov slovenskej a ukrajinskej vlády v Michalovciach. Slovenská strana už informovala, že budú hovoriť o projektoch cezhraničnej spolupráce, dopravných prepojeniach, ale aj o spolupráci v oblasti energetiky, či obnove Ukrajiny.
„Je dôležité, aby sme využili príležitosť, ktorú ponúka obnova Ukrajiny pre slovenské podniky. Ukrajina má vypracovaný zoznam oblastí a projektov, kde je potrebná pomoc, a hľadá zapojenie súkromného sektora. Otvára nám to dvere najmä v oblastiach ako energetika, IT, stavebníctvo, infraštruktúra a odmínovanie, kde môžu naše spoločnosti ponúknuť svoje služby a technológie," konštatuje Asociácia priemyselných zväzov a dopravy.
Kľúčové je podľa nej aj dokončenie diaľnice D1 z Bratislavy do Košíc. V súčasnosti však štát na tento účel nemá vyčlenené potrebné zdroje. Priemysel pripomína, že existujú nové fondy určené na strategické projekty, cez ktoré by mohla byť financovaná výstavba diaľnice D1 ako strategického dopravného koridoru smerom na Ukrajinu. Jej dobudovanie po hranicu s Ukrajinou by nielen zlepšilo domácu infraštruktúru, ale zároveň umožnilo väčšie a rýchlejšie zapojenie slovenských firiem do obnovy Ukrajiny.
„Diaľničné spojenie s Ukrajinou znamená nielen lepšiu dostupnosť pre obchod, ale aj zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu prostredníctvom colných poplatkov," zdôrazňuje potrebuje dokončenia diaľnice asociácia. Dobudovaná infraštruktúra by podľa nej zabezpečila efektívnejší tok tovarov cez naše územie. To znamená, že tovary prichádzajúce do únie by už nemuseli obchádzať naše hranice,, ale preclievali by sa vo väčšej miere práve na Slovensku, čo môže pomôcť zvýšiť príjmy štátu.
(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín