BRATISLAVA, SEČOVCE. Vyhostený občan Tadžickej republiky čaká na vyhostenie v Sečovciach.
Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR, ktoré zároveň uviedlo, že vyvíja aktivity na to, aby mohol byť Tadžik oficiálne vydaný na Ukrajinu a aby mu bol vydaný cestovný doklad vzhľadom na to, že nedisponuje platným cestovným dokladom a žiadosť o vydanie náhradného odmietol podať.
„V tejto súvislosti ministerstvo podotýka, že v rámci medializácie celého prípadu, cieľom ktorej bolo upozorniť na nedostatky pri kontrole osôb predstavujúcich bezpečnostné riziko v rámci Schengenu, sme postrehli, že niektorí politici disponujú podrobnosťami o prípade. Zhodou okolností ide o osoby, ktoré v roku 2022, keď Tadžikovi mal byť odopretý vstup na Slovensko, boli vo vedení rezortu vnútra, čiže niesli zodpovednosť za neštandardný postup v tomto prípade," poznamenal rezort vnútra.
Poukázal tiež na to, že ak by dôsledne plnili svoje povinnosti, neušlo by im, že predtým členské štáty v Schengenskom informačnom systéme upozorňovali na hrozbu, ktorú muž predstavuje.
Prišiel v marci 2022, azyl nedostal
„Cudzinec vstúpil na územie Slovenskej republiky v marci 2022. Mal pri sebe cestovný doklad vydaný Tadžickou republikou s vypršanou platnosťou a povolenie na trvalý pobyt vydané Ukrajinou platné do roku 2028. Podľa informácií Interpolu bol na tohto človeka v marci 2018 zatykač vydaný Tadžickou republikou, a to pre trestný čin organizovanej kriminálnej skupiny podľa ich trestného práva," priblížilo MV SR.
Doplnilo, že Tadžik bol následne umiestnený do väzby v Košiciach, kde požiadal o azyl.
Ten mu ale nebol poskytnutý a jeho pobyt na Slovensku sa stal nelegálnym.
„Najvyšší súd však rozhodol, že nemôže byť vydaný do domovskej krajiny a zároveň aj o prepustení z výkonu väzby. Tadžik krátko nato opustil našu krajinu. Naspäť na Slovensko, keďže u nás žiadal o ochranu v zmysle zákona o azyle, ho eskortovalo Nemecko 20. marca 2024," vysvetľuje ďalej ministerstvo.
Predstavuje bezpečnostnú hrozbu
„Následné dôsledné lustrácie v Schengenskom informačnom systéme preukázali, že už od roku 2018 niektoré členské štáty voči Tadžikovi vydali opatrenia, na základe ktorých mu má byť odopretý vstup do schengenského priestoru s odôvodnením, že ide o násilnícku osobu zapojenú do aktivít súvisiacich s terorizmom," dodalo a zdôraznilo, že Tadžik predstavuje vážnu bezpečnostnú hrozbu.
Z tohto dôvodu Slovensko rozhodlo o jeho administratívnom vyhostení na Ukrajinu, kam sa aj chce vrátiť, keďže tam má povolený pobyt do roku 2028, a zároveň o tom, že desať rokov nebude môcť vstúpiť na územie členských štátov Schengenu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín