PARCHOVANY. Od tragédie v Parchovanoch prešli dva mesiace. Žiak deviateho ročníka miestnej základnej školy skočil z jej strechy, zraneniam podľahol.
Rodičia zosnulého Romana začali po tragédii upozorňovať na šikanu na škole.
Aj ich syn mal byť dlhodobo jej obeťou, spolužiaci si robili žarty napríklad z jeho účesu či z toho, ako sa oblieka.
Zo stanoviska, ktoré uverejnila škola týždeň po tragédii napríklad vyplýva, že mu spolužiaci zničili nové farby, ktoré si kúpil za vreckové.
„Niekto mu tam vylial lepidlo a bolo po výbave. Keď som sa ozval s tým, že sa mi to nepáči, ohlas nebol takmer žiadny,“ opísal po tragédii Romanov otec.
Škola sa to pokúsila vysvetliť a uviedla, že v siedmom ročníku si Roman doniesol do školy kufrík s pomôckami na výtvarnú výchovu, pričom na ďalší deň nebol v škole. Jeho spolužiaci nemali výkresy na vyučovaciu hodinu a vedeli, že v tomto kufríku sú, tak si ich zobrali.
„Pri manipulácii sa vylialo lepidlo a obsah kufríka znehodnotilo. Spolužiaci prijali kolektívnu vinu a chceli vo finančnej forme túto škodu nahradiť. Roman túto náhradu však odmietol,“ napísala škola v stanovisku, pod ktoré sa nikto nepodpísal.

Stretnutia s rodičmi
Prezidentka Zuzana Čaputová v súvislosti s tragédiou vyzvala riaditeľov škôl, aby neprehliadali šikanu a robili všetko pre to, aby vychovávali deti k vzájomnému rešpektu a priateľstvu.
Prezidentka sa stretla s rodičmi tragicky zosnulého Romana v Košiciach približne pred dvoma týždňami. Na stretnutí povedala, že bude hovoriť s ministrom školstva Tomášom Druckerom (Hlas) o tom, ako môže štát posilniť schopnosti škôl vytláčať priestor pre násilie a šikanu.
Aj minister Drucker sa stretol s rodičmi zosnulého žiaka, a to ešte koncom vlaňajšieho roka.
Diskutovali o tom, v akom stave je v súčasnosti problematika duševného zdravia mladých ľudí a zhodli sa, že je dôležité, aby odkaz tragédie mladého Romana nezostal nepovšimnutý.
S rodičmi sa neformálne stretol pred niekoľkými dňami aj prezident Policajného zboru SR Ľubomír Solák.

Petíciu má obec
Udalosť sa stále prešetruje, rodičia zosnulého Romana však spísali petíciu, v ktorej žiadajú odvolanie riaditeľa základnej školy.
„Na škole za jeho 21-ročného pôsobenia sa neustále šikana zametala pod koberec. Po tragickej udalosti z 20. 11. 2023 sa tieto tvrdenia potvrdili,“ píšu v petícii.
Podpísali ju mnohí obyvatelia Parchovian, pod jej elektronickou verziou je aj približne tritisíc ľudí z rôznych miest Slovenska aj zo zahraničia.
Romanov otec ju odovzdal pred asi dvoma týždňami zriaďovateľovi školy, teda starostovi obce.
Zo zákona sa ňou musia zaoberať.
Starosta Parchovian Marián Hazuga (nezávislý) hovorí, že ju formálne preskúmali, no boli tam nezrovnalosti, ktoré Romanovmu otcovi vysvetlil.
„Každá petícia musí obsahovať určité náležitosti, ako sú meno či podpis. V elektronickej forme to nie je podpis, ale mail, a tieto náležitosti nám chýbali. Otec na ich odstránení pracuje,“ povedal.
Starosta dal petíciu preskúmať aj právničke.

Je naspäť v práci
Po tragédii sa objavili správy o tom, že riaditeľ tamojšej základnej školy Ivan Račkovský na svojom poste skončil, neskôr sa ukázalo, že bol práceneschopný, a post riaditeľa prebral jeho zástupca.
V súčasnosti je Račkovský už naspäť v práci.
Starosta potvrdil, že obec nerobila žiadne personálne zmeny, a tak je opäť na poste riaditeľa.
Ako zriaďovateľ ho môže podľa jeho slov odvolať na základe zákona, až keď je to explicitne dané, napríklad pri právoplatnom odsúdení.
„Keď to teraz budem riešiť na základe emócií, bude to zneužitie právomoci verejného činiteľa. Nebudem robiť na základe tlaku, emócií či odkazov na sociálnych sieťach protizákonné veci. Zatiaľ nemám dôkaz, na základe ktorého by som mohol konať ďalej.“
Zotrvanie Račkovského na poste riaditeľa preberali miestni poslanci aj na rade školy. Starosta tvrdí, že tam iné názory nepadli a každý čaká na závery vyšetrovania.
„Nemôžeme podliehať verejnému tlaku ani žiadnym emóciám. Stále som nevidel relevantný dôkaz, že toto sa tam dialo alebo nedialo,“ zopakoval.

Kedy zavolali policajtov
Otázniky však vyvoláva aj samotné konanie školy v deň, keď Roman skočil zo strechy.
Žiak podľa stanoviska školy vyšiel na strechu po tretej vyučovacej hodine. Na jej stránke je zverejnený časový rozvrh vyučovania, podľa ktorého sa končí tretia hodina o 10.45.
Hovor na linku 112 však bol prijatý o 11.05, teda odhadom až 20 minút po tom, ako Roman vyšiel na strechu.
Po prepojení hovoru na operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach o 11.06 bola na miesto do troch minút vyslaná hliadka. V čase 11.14 už táto hliadka bola na mieste udalosti.
Policajné zložky sú zväčša tie, ktoré v takýchto krízových situáciách vyjednávajú, a sú na takéto situácie školené.

Šikana sa vraj nepreukázala
Situáciu na škole v súvislosti so šikanou prešetroval aj Úrad komisára pre deti, zameral sa na monitoring dodržiavania Dohovoru o právach dieťaťa.
Hovorili so zriaďovateľom základnej školy, rodičmi nebohého žiaka, vedením základnej školy a predsedníčkou rady školy.
„Úrad komisára pre deti v zmysle zákona identifikuje Základnej škole Parchovany, ako aj jej zriaďovateľovi, ktorým je obec Parchovany, zistené pochybenia a nedostatky a navrhne ich systémové odstránenie vedeniu školy, zriaďovateľovi školy a v kópii iným štátnym inštitúciám, ktoré kontrolujú ich dodržiavanie,“ uviedli z úradu.
Starosta hovorí, že v správe nebolo nič, čo by ich vyrušilo. „Nie je tam preukázaná šikana,“ tvrdí.

V rozpore
Tieto tvrdenia sú však s rozporom s tvrdeniami Romanovho otca, ktorý nám povedal, že sa na škole šikana preukázala.
Úrad komisára túto správu poskytnúť nemôže. Odvoláva sa na to, že je obsahom vyšetrovacieho spisu a na činnosť komisára aj zamestnancov úradu sa v zmysle zákona vzťahuje povinnosť mlčanlivosti.
Vyvodenie zodpovednosti voči vedeniu školy, personálnej či trestnoprávnej, do kompetencií komisára nespadá, je to plne v kompetencii obce.
„Tá bezprostredne po tragédii podľa záznamu z monitoringu dodržiavania Dohovoru o právach dieťaťa na škole vyjadrila riaditeľovi Základnej školy Parchovany podporu a žiadala o jeho zotrvanie vo funkcii riaditeľa po dobu vyšetrovania tragédie,“ uviedli z úradu.

Linky a adresy rýchlej pomoci
- Internetová poradňa pre mladých IPčko.sk
- Linka pre mladých so zdravotným postihnutím dobralinka.sk
- Linka dôvery Nezábudka 0800 800 566 (nonstop)
- Online poradňa Ligy za duševné zdravie
- Linka detskej istoty 116 111
- Národná linka pre ženy zažívajúce násilie 0800 212 212
- Linky dôvery v slovenských mestách
Košice - Linka dôvery
Pôsobí pod II. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055/ 622 2323.
Košice - Linka nádeje
Pre krízové situácie a rodinné problémy, ktoré vyžadujú väčší priestor. Pôsobí pod I. Psychiatrickou klinikou FN L. Pasteura Košice. Telefónne číslo: 055/ 644 1155.
Prešov - Linka dôvery (všeobecná)
Možno telefonovať v pracovných dňoch takto: Pondelok: 7. 00 – 15. 30 Ut, St, Št 7. 00 – 15. 00Piatok 7. 00 – 14. 30 Telefónne číslo: 051 / 7731 000
- V akútnych prípadoch možno volať aj na linku 112.
- Mnohé všeobecné nemocnice, kde sa nachádzajú psychiatrické oddelenia a kliniky, sú pripravené poskytnúť pomoc pacientom v pohotovostných službách.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín