SEČOVCE. Amnesty International Slovensko (AIS) na základe rozhovorov so zaistenými ľuďmi a správou verejného ochrancu práv, vyjadruje vážne obavy, že v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach dochádza k porušovania medzinárodného utečeneckého práva.
Amnesty upozorňuje, že ľuďom, ktorí požiadali o azyl, by mal byť umožnený voľný pohyb, prípadne by mali byť prednostne umiestňovaní do otvorených zariadení.
„Prístup k právnej pomoci osobám, ktoré sú obmedzené na slobode, je nevyhnutný na napĺňanie ich práv. Zaistené osoby nás požiadali, aby sme tlmočili ich žiadosť o sprístupnenie adekvátnej právnej pomoci. Títo ľudia sa totiž nachádzajú v informačnom vákuu. Nepoznajú dôvody zaistenia, netušia, kedy budú opäť slobodní. Polícia im údajne ponúka deportačné riešenie do krajiny pôvodu. Takéto riešenie môže byť porušením zásady non-refoulment medzinárodného práva,“ povedal Rado Sloboda, riaditeľ Amnesty International Slovensko.

Podľa Dobrovodského prežívajú väzenie
Verejný ochranca práv Róbert Dobrovodský vyhlásil ešte v decembri minulého roku v správe z monitoringu v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov Sečovce, že svet väzenstva a svet Útvaru policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach je de facto rovnaký, pokiaľ ide o obmedzenie slobôd.
Cudzinci v tomto zariadení podľa jeho slov prežívajú väzenie bez toho, aby boli právoplatne odsúdení za trestný čin.

Dobrovodský priblížil, že migranti v tomto zariadení avizovali zlú zdravotnú starostlivosť, znemožnenie kontaktovať sa s vonkajším svetom či kontaktovať inštitúcie.
Cudzinci ani nemali vedomosť o tom, kto im vie poskytnúť právnu pomoc.
Sťažovali sa aj na neprimerané použitie obmedzujúceho prostriedku, ako aj na zákrok policajného komanda, ktorý sa nakoniec potvrdil.
Ďalším problémom, na ktorý ombudsman narazil, bola nemožnosť vychádzok v plnom rozsahu či nemožnosť skontaktovať rodinu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín