TREBIŠOV. Detské oddelenie v trebišovskej nemocnici funguje aj naďalej v obmedzenom režime.
Dočasne sú zatvorené oddelenie pre dojčatá a väčšie deti, ako aj detská pohotovostná ambulancia.
Novorodenecká časť oddelenia je v plnej prevádzke. V máji pritom z nemocnice hovorili, že pracovisko by mohlo byť opäť v plnej prevádzke v septembri.
„S týmto oddelením do budúcnosti určite počítame. Mala by sa nám vrátiť jedna lekárka z dlhodobejšej práceneschopnosti a rátame aj s návratom jednej kolegyne z materskej dovolenky,“ hovoril v júni Juraj Bazár, riaditeľ nemocnice zo súkromnej siete Penta Hospitals.
Detské oddelenie nefunguje naplno už od júna tohto roka, nemocnici sa teda zatiaľ ani za pol roka nepodarilo zohnať pediatra.
Pediatrické oddelenie v Trebišove pritom patrí medzi jedno z najväčších v okolí.
Oddelenie funguje ako záchytné, teda keď problém nevedia vyriešiť v obvodnej ambulancii.

Menšie mesto neláka
Nedostatok pediatrov je globálny jav.
Nízky je aj záujem absolventov lekárskych fakúlt o tento odbor. Navyše, mladých lekárov neláka až tak pracovať v malom meste, skúsenosti chcú skôr naberať vo veľkých fakultných nemocniciach.
„V období, kedy aj iné nemocnice na Slovensku bojujú s kritickou personálnou situáciou na detských oddeleniach, je veľmi ťažké prilákať absolventov práve do Trebišova,“ vysvetľuje Bazár.
Nemocnica podľa jeho slov komunikuje s lekárkami detského oddelenia, pričom sedem z nich je na rodičovskej dovolenke.
„Chceme tiež opätovne aktívne oslovovať medikov končiacich štúdium na lekárskych fakultách,“ hovorí Bazár.
V júni zamestnali lekárku z Ukrajiny, pričom pracovali na uznaní jej vzdelania.
Tiež hovorili s dvoma mladými lekárkami - absolventkami, ktoré by mohli oddelenie posilniť, no zatiaľ sa tak nestalo.
Atraktívne sú iné oddelenia
Riaditeľ v júni, keď oddelenie zatvárali, v rozhovore opisoval, že v 90. rokoch patrila pediatria medzi obľúbené odbory.
Keď išiel po ukončení lekárskej fakulty na pohovor do detskej nemocnice v Košiciach, bolo tam jedno voľné miesto a približne 20 záujemcov.
Vedenie nemocnice si lekára vyberalo.
„Dnes mám pocit, že pomer je približne opačný. Je veľa voľných miest a málo záujemcov. To sa stalo za posledných 30 rokov,“ opísal Bazár.
Generácia súčasných absolventov lekárskych fakúlt si vyberá iné odbory ako pediatria.
Už pre nich nie je atraktívna a láka ich skôr práca na očnom či kožnom oddelení.
Rolu v tom zohráva aj faktor náročnosti komunikácie s rodičmi, ktorý je v pediatrii veľmi významný.
Kraj chce agentúru
Katarína Strojná, hovorkyňa Košického samosprávneho kraja, pod ktorý súkromná nemocnica spadá, hovorí, že ako zamestnávateľ sa zúčastnia „veľtrhu príležitostí v zdravotníctve“.
Ten sa má konať začiatkom budúceho roka na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a aj od neho si župa sľubuje, že zoženie potenciálnych zamestnancov.
Kraj tiež podľa nej pracuje na komplexnom systéme podpory lekárov, pripravuje krajskú zdravotnú koncepciu.
„Jedným z jej opatrení bude založenie Krajskej zdravotnej agentúry, s hlavným cieľom získania lekárov zo zahraničia, respektíve motivovanie medikov, aby ostali pôsobiť v Košickom kraji.“

Ošetria ich v okolí
V období žltačky či zvýšenej chorobnosti kraj aj nemocnica tvrdia, že spolupracujú s okolitými zdravotníckymi zariadeniami, najmä s Michalovcami, ktoré tiež patria pod Penta Hospitals.
„Starostlivosť o detských pacientov z regiónu Trebišov sa darí v plnom rozsahu zabezpečovať na detských oddeleniach týchto nemocníc,“ hovorí Bazár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín