ZÁVADKA. Veterná smršť s krupobitím zasiahla 19. júla obce na východe Slovenska.
Najviac postihnutou bola Závadka v Michalovskom okrese, kde strhlo obyvateľom z domov desiatky eternitových striech.
Mimoriadna situácia v obci, ktorá si vyžiadala aj pomoc príslušníkov Ozbrojených síl Slovenskej republiky, bola odvolaná až koncom septembra.
Vojaci pomáhali pri zakrývaní striech, ktoré ostali zdevastované.
„Bývam tu 58 rokov a nikdy som nič podobné nezažil. Bol to hukot, akoby preletelo lietadlo,“ vravel vtedy obyvateľ zničeného domu Miroslav Brečka.

Starostka: Môžeme len kúriť a svietiť
Starostka Závadky Jana Dziaková (nezávislá) v tom čase odhadovala, že na likvidáciu nebezpečného odpadu budú potrebovať desiatky tisíc eur.
Smršť zničila dokopy 33 striech, z toho 28 eternitových - azbestových.
Nebezpečná látka je tri mesiace po prírodnej katastrofe zo striech strhnutá a odvezená akreditovanou firmou, ale obec sa preto musela zadlžiť.
Verejným obstarávaním vysúťažila cenu 660 eur za tonu odpadu.
Celkové náklady dosiahli takmer 50-tisíc eur.
Keďže samospráve nik nepomohol a za odstránenie nebezpečných látok musela zaplatiť, zobrala si úver.
Hoci obec počíta s tým, že jej náklady štát preplatí, stále sa tak nestalo.
Dostala sa tak do situácie, že nemôže zamestnancom vyplácať výplaty v termíne, keď ich bežne dostávali.
Navyše si podľa starostky teraz nemôžu takmer nič dovoliť.
„Eternit je odprataný a s Okresným úradom v Michalovciach sme sa dohodli, že si na jeho odstránenie zoberieme úver 45-tisíc eur. Niečo sme mali našetrené, tak sme doložili a vyplatili odstránenie odpadu. Podali sme si cez Okresný úrad v Michalovciach žiadosť o refundáciu nákladov,“ vysvetľuje Dziaková.
Dúfa, že peniaze prídu, lebo obci veľmi pomôžu. Ak nie, problémy sa budú len nabaľovať.
„Nezostáva nič iné, len veriť, že ich dostaneme čo najskôr. Momentálne sme na tom tak, že budeme len svietiť a kúriť, a nič iné. Čo sme mali k dispozícii, išlo na záchranné práce."
Pokračuje, že takmer 50-tisíc eur je pre takú maličkú obec, akou je Závadka, výrazná čiastka: „Zmenila sa vláda, nová sa tvári ešte sociálnejšie, tak hádam peniaze dostaneme.“
Ministerstvo odkázalo, že peniaze nemá
Eternit odviezla firma, ľudia si ho zbierali sami.
„Na to nám nikto nič nedal. Ukladali ich do big bagov. Sme radi, že už nehrozí, že by sa nebezpečné látky dostali do podzemných vôd. Ľudia majú stále veľké problémy. Máme viacero striech prekrytých plachtou. Ide zväčša o objekty využívané ako chalupy. Viete, ľudia ich mali poistené, ale peniaze z poistky, väčšinou išlo o staré poistné zmluvy s nízkym krytím škôd, na nové strechy nestačili. Brali si teda úvery,“ ozrejmuje starostka.
Vraví, že po krupobití pomohli ľudia, ktorí posielali peniaze na transparentný účet. Prišlo naň okolo 12-tisíc eur.
Dary použili pre najviac postihnuté rodiny.
Čo sa týka štátnych inštitúcií, pomoci sa zatiaľ nedočkali.
„Tie nám ako obci zatiaľ neprispeli. Niektorí občania v hmotnej núdzi či na dôchodku dostali z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny príspevok od 200 do 800 eur. Bolo viac prípadov, keď pomoc uznaná nebola, niektorým to ešte prepočítavajú. Ale táto suma je len kvapkou v mori."
Úrad vlády Závadke neprispel, starostku odkázal na ministerstvo financií.
„Tam mi odpovedali, že nemajú peniaze, lebo je dlhová brzda. Pomoc je pomalá, zdržanie je zrejme niekde na ministerstvách."

Výplaty museli posunúť
Závadka sa preto zadlžila, v kase niet takmer nič.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín