MICHALOVCE. Clivá hudba, silné posolstvá, tichá modlitba, kvety, kamene poskladané do tvaru srdca a slzy v očiach. Pieta a emócie sprevádzali osádzanie kameňov zmiznutých v Michalovciach.
Centrum dolného Zemplína je od piatka mestom s najvyšším počtom kameňov zmiznutých na Slovensku.
Pátrali po členoch rodiny
Pri miniatúre židovskej synagógy na Námestí osloboditeľov samospráva slávnostne osadila 16 kameňov na pamiatku členov rodiny Roth a Sichermann, ktoré žili v Michalovciach a pôsobili tu ako obchodníci.
Živnostník Alexander Roth (70) prišiel s rodinou zo susedného Česka.
„K mojim príbuzným sa život zachoval veľmi kruto, neprežili. Dnes to vnímam tak, že sa konečne vrátili domov,“ netajil rozrušenie v hlase potomok Michalovčanov, ktorí zahynuli v koncentračných a vyhladzovacích táboroch počas druhej svetovej vojny.
Z rozvetvenej rodiny prišiel do rodiska svojho otca s manželkou, dcérou, zaťom a vnučkou. Druhá dcéra a syn pre pracovné povinnosti prísť nemohli.
„Je to pre nás veľmi dôležité. Dlho sme pátrali po tom, čo sa členom našej rodiny stalo a napokon sa nám to podarilo. Našli sme dedka, pradedka a zvyšok celej rodiny. Som vďačný, že sa pre kamene našlo také pekné miesto.“

Prežil iba jeho otec
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín